Maminka.czZdraví

HPV virus způsobuje rakovinu děložního hrdla i pochvy. Komu vlastně hrozí nejvíc?

8. 10. 2020
HPV virus způsobuje rakovinu děložního hrdla i pochvy. Komu vlastně hrozí nejvíc?
Nádory děložního čípku, konečníku nebo genitální bradavice, to jsou některé z nemocí, které způsobují lidské papilomaviry (HPV). V Česku každých 20 hodin zemře jedna žena na rakovinu děložního čípku. Často zbytečně. Jak se chránit? A víte, že existuje nová možnost, jak se nechat preventivně otestovat?

Lidské papilomaviry jsou velmi rozšířené, nebezpečných je asi 30 až 40 druhů, kvůli oblasti, kterou postihují, známých i jako genitální. Způsobují změny v buňkách výstelky děložního čípku, a pokud se včas neléčí, mohou se změnit na rakovinné buňky. Mezi těmito stadii však může uběhnout i 10 let, proto je těžké určit původce i propuknutí onemocnění. Ostatní typy způsobují genitální bradavice a jiné nepříjemné změny děložního čípku.

Sexu během těhotenství a po porodu se nebojte. Naopak, říká porodní asistentka

K přenosu viru dochází při jakékoli sexuální aktivitě, ohroženými jsou tedy všichni sexuálně aktivní jedinci, ženy i muži, bez rozdílu pohlaví. Virus je vysoce infekční, a tak se přenáší velmi rychle, aniž byste o tom věděli. Většina žen se o nákaze touto nemocí dozví prostřednictvím PAP testu, který pomáhá zjišťovat přítomnost abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku. Pokud je virus diagnostikován včas, dá se úspěšně léčit.

Ohroženy jsou ženy i muži

 „Při nákaze HPV hrozí rozvoj řady závažných onemocnění. Kromě karcinomu děložního hrdla jsou to nádory zevních rodidel, pochvy nebo konečníku. Často se objevují také genitální bradavice, na které se sice neumírá, ale je to nepříjemné onemocnění, které má tendenci se vracet. Představují také emoční stres pro pacienty i jejich partnery. Nemoc totiž postihuje obě pohlaví,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Nákaza HPV je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Jejímu šíření lze částečně zabránit používáním kondomů. Lékaři ale varují, že ani tato bariérová antikoncepce není 100 % ochranou. „HPV se přenáší nejen pohlavním stykem, ale i intimními dotyky. Očkovat proto doporučujeme ještě před zahájením sexuálního života. Vědecké studie potvrzují, že se v tomto věkovém období tvoří protilátky nejlépe,“ vysvětluje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Očkování proti HPV je i pro chlapce. Má smysl je nechat očkovat?

Nejlepší prevence? Očkování!

Jedinou ochranou proti infekci HPV je (kromě sexuální abstinence) očkování. Podle výzkumu společnosti IPSOS ale o možnosti vakcinace svých dospívajících dětí ví jen necelá čtvrtina matek. Lékaři se přitom shodují, že nejúčinnější je vakcinace právě v začátcích puberty – okolo 13. roku života. Pediatři informují rodiče o možnosti očkování obvykle už při jedenáctileté preventivní prohlídce dětí. Od 13. do dosažení 14. roku věku hradí vakcinaci zdravotní pojišťovny nejen dívkám, ale i chlapcům. „Do očkování nemůžeme nikoho nutit, je dobrovolné. Maminky poučíme o možnostech a mohou se rozmyslet. V současnosti jsou na trhu dostupné tři typy vakcín, které chrání proti dvěma, čtyřem nebo devíti typům HPV. Pojišťovny očkování proplácí buď zcela, nebo alespoň částečně podle typu vakcíny. Očkování je účinnou možností prevence infekčních nemocí, a je proto potřeba na tuto možnost upozorňovat,“ říká MUDr. Hülleová.

Infekce je dlouho bez příznaků

Vakcinace je zásadní i proto, že je HPV infekce dlouhou dobu zcela bezpříznaková. Pacienti tak nemohou onemocnění včas rozpoznat, projeví se až v pozdních stadiích. I proto na rakovinu děložního čípku v Česku ročně zemře kolem 400 žen. „Některé změny lze odhalit screeningem, například stěrem z děložního hrdla, který je součástí každoroční gynekologické prohlídky a je hrazený ze zdravotního pojištění. Očkování proti HPV a pravidelné návštěvy gynekologa jsou účinnou prevencí vzniku rakoviny děložního čípku u žen. U mužů je prevencí onemocnění způsobených HPV především očkování,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Dvořák.

Část rodičů nyní kvůli situaci kolem koronaviru návštěvy lékaře, které nejsou akutní, ruší. Přesouvají také preventivní prohlídky a očkování. „Očkování nedoporučuji odkládat. Pojišťovny totiž hradí vakcínu pouze ve 13 letech a na podzim mohou být děti třeba nemocné kvůli viróze, což očkování znemožní. Pediatři navíc přijali potřebná bezpečnostní opatření. Například objednávají děti na přesný čas a oddělují zdravé a nemocné tak, aby se v čekárně nesetkaly,“ zdůrazňuje MUDr. Hülleová.

Virus HPV způsobuje bradavice, opary i rakovinu! Lze se bránit?

Nepodceňujte preventivní prohlídky!

Hlavním cílem preventivní prohlídky u gynekologa je zachytit zavčas změny, které by mohly vést k rozvoji nádoru děložního hrdla. Preventivní prohlídka je nebolestivá, netrvá dlouho, diskomfort je poměrně mírný. Využívá toho, že děložní čípek je místem, které je lékaři přímo přístupné a kde jednoduchým stěrem z povrchu může zjistit stav, který by mohl vést k rozvoji zhoubného onemocnění. Je to věc, která by se neměla podceňovat, a žádná žena by neměla zapomínat na návštěvy gynekologa. „Primární prevencí je vakcinace proti lidským papilomavirům. Nejlepší je, když je zkombinována s prevencí, která má mnoho podob. Klasická forma je odběr cytologie – buněčný stěr z děložního čípku, modernější a výrazně citlivější metodou je testování na přítomnost papilomavirů pomocí DNA.

Novinka: HPV DNA testování bude zdarma

Screeningový test HPV DNA je průlomem v prevenci rakoviny děložního hrdla a dokáže odhalit původce dříve, než nemoc propukne (vyšetření žena pociťuje stejně jako běžný odběr z děložního čípku). V Česku bude pro ženy ve věku 35 a 45 let nově hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Dosud byl tento test hrazen jen tehdy, když jej lékaři používali ke zpřesnění výsledků onkologické cytologie.

Pacientkám, jejichž výsledek na HPV DNA vyjde negativní, přináší test dlouhodobé uklidnění. Z klinického hlediska je prokázané, že pokud je HPV vyšetření ve věku nad 30 let negativní, tato žena má velmi nízkou pravděpodobnost, že se u ní v následujících deseti letech rozvine nádor. K rozvoji předrakovinových změn totiž dochází v průměru za 15 let od infekce rizikovými typy HPV virů. Na druhou stranu, když se žena dozví, že má pozitivní test na rizikové kmeny lidského papilomaviru, neznamená to, že je nemocná. „Tato infekce je velmi běžná, setká se s ní asi 80 % populace. Nepříjemné je, že nikdo neví, zda zrovna nebude z té skupiny, která má smůlu a kde budou pokračovat přednádorové změny a posléze, pokud nechodí na prevenci, může se objevit nádor,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Dvořák.

Koronavirus se týká i dětí: Objevují se u nich záhadné záněty. Jaké?
V jakém věku děti nejvíce stonají? Tyhle nemoci je trápí nejčastěji
Témata: Zdraví, Nemoc, Očkování, Pojištění, Rakovina, Vladimír Dvořák, ČLS JEP, Pochva, Infekce, Česká republika, Porodnictví, Ilona Hülleová, MUDr., Vir, Onemocnění, HPV, Genitální bradavice, PAP, Prevence

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!

Horoskopy

Štír Pusťte do svého života sluníčko a úsměv. Pokud se bojíte, že nezvládnete resty v práci, upusťte od…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Přemysl, Přemek, Přemyslav

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné