[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Máme doma pětitýdenní dcerku a jako jeden z dárků jsme pro ni od známých dostali lehátko, které vibruje, vyhrává melodie a dá se k němu připnout hrazdička se zavěšenými plastovými kroužky a chrastítky. Jsem z něj nadšená a těším se, až ho vyzkoušíme, dětem se v něm prý moc líbí. Jenže moje maminka a pár kamarádek mě přesvědčují, že to škodí zádům a páteři miminka a že z dcery prý udělám lenocha… Karin, Třebíč
praktická lékařka a spolumajitelka pohybových center pro děti The Little Gym Zhruba do třetího měsíce v takovéto poloze dítě opravdu nestrádá, a když ho do lehátka dáte na půl hodinky denně, jeho vývoj tím neohrozíte. Ale čtyřměsíční dítě potřebuje prostor pro volnost pohybu a čas by mělo trávit na pevné podložce – začíná se hýbat a musí se naučit vnímat, jak reaguje jeho tělo.
Na měkké posteli či v lehátku tělo nedostává bohužel přesné informace, a tudíž toto základní poznávání vlastního těla stagnuje. Budete-li dítě často pokládat do sedátka, které eventuálně ještě vibruje, a obklopíte ho množstvím hraček, zvykne si na super rozhled a zážitek „zadarmo“, bude ho vyžadovat a může zlenivět. Lehátko doporučuji na krátkou dobu na krmení či jako „nouzovku“.
fyzioterapeutka a vedoucí rehabilitační kliniky Smiling Baby Spa Clinic, smilingbabyspaclinic.cz Podle mého jde spíše o vymoženost dnešní uspěchané doby, ulehčuje práci maminkám, nikoli dětem. Jako fyzioterapeut musím hodnotit každé dítě individuálně, proto nelze jednoznačně vymezit, pro koho jsou lehátka při občasném užívání vhodná a pro koho nikoli.
Setrvání v lehátku brání dítěti v přirozeném pohybovém rozvoji a pro celkový vývoj páteře není ideální. Ano, díky hrazdičce s hračkami dochází ke zdokonalení koordinace obou ruček, nicméně rozvoj hrubé motoriky stagnuje.
Miminko si navykne, že má v lehátku pěkný rozhled, a následně odmítá pasení koníčků. Přitom právě poloha na bříšku má v psychomotorickém vývoji dítěte nezastupitelnou roli.
A jaký názor na hrací lehátka máte vy? Používaly jste je, nebo ne?