[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jak to je s otevřením hradů a zámků po pandemii? Podle rozvolňovacích opatření vlády bude nadále třeba dodržovat dvoumetrové rozestupy - s výjimkou rodin, samozřejmě, a nosit roušky. Více se dozvíte třeba ZDE
Na hradech a zámcích, které v tomto článku doporučujeme, se bude líbit všem, od předškoláků po pradědečky. Věřte, byla by škoda je minout. A můžete se vsadit, že vaše ratolesti budou na zážitky ještě dlouho vzpomínat. Pusťte se s námi do zábavného objevování! Přehrajte si video v úvodu článku. Pokud byste se chtěli dozvědět víc, prolistujte si článek. Najdete tu opravdu zajímavé tipy.
Národní památkový ústav (NPÚ) po rozhodnutí vlády uspíšit uvolňování opatření proti koronaviru znovu posouvá zahájení své hlavní turistické sezony. Státní hrady, zámky a další objekty se otevřely 25. května, do zahrad a parků lidé mohli jít už 11. května. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel.
Bohatý pohádkový svět opředený nespočtem tajemných pověstí najdete v komplexu Hrad a zámek Staré Hrady v srdci Českého ráje. Původně gotický hrad s renesančním zámkem a předzámčím se nachází jižně od Jičína a svůj domov tu našli draci, obři, rytíři, princezny, vodníci, čarodějnice, skřítkové a další bytosti. Zdejší atmosféru si vychutnáte doslova všemi smysly. Právě na tomto místě se i dospělí rádi a ochotně ponoří do světa pohádek v rámci zážitkových prohlídkových tras. Od sklepení až po půdu vás provedou opravdové princezny, rytíři nebo čarodějnice. Celoročně je otevřeno Zámecké pohádkové sklepení se skřítky, obry, čertíky a čerticemi i draky (obří Smaragdoví draci do sklepa vylézají z pěti pater hradních katakomb) i Hradní pohádková půda. Co takhle dát si lekci létání na koštěti? Celou partu pohádkových bytostí, ale i vzácné bílé pávy, zlaté bažanty a další zvířata potkáte ve Zdravosvětě. Na dospělé návštěvníky čeká prohlídka hradu a zámku s Dračí královskou komnatou a unikátními expozicemi z dob habsburské monarchie „Jak se žilo za císaře pána“ a nedávnou novinkou, expozicí „Pivo-poklad Čechů“. Navíc, ve stylové hradní krčmě vám naservírují to nejlepší z hradní kuchyně a krajové speciality.
Sem se jezdí za odměnu. Na romantickém středočeském zámku se zabaví malí i velcí. Kromě klasických prohlídek se tu pořádají také večerní, čokoládové a speciální dětské. Děti provede kněžna Marie, princezna Karolína, Bílá paní nebo zámecký komorník, kteří ukážou, jak se na zámku kdysi žilo, stolovalo, jaké měly šlechtické děti hračky a tak dále. Ratolesti si mohou vyzkoušet, jak se sedí u knížecí prostřené tabule, zazpívat v hudebním salonku, kde koncertoval i Bedřich Smetana nebo najít dveře do tajné komnaty. V rámci čokoprohlídky se pak dozvíte, jak vznikla čokoláda, a samozřejmě ji také okoštujete. Zdejší raritou je zámecký park s unikátním labyrintáriem, které tvoří 11 zábavných labyrintů a bludišť. Hlad zaženete v restauraci Vtipná kaše, kde nabízejí kromě tradiční české kuchyně také jednu sladkou specialitu pro mlsné jazýčky – Čápy s mákem. Co se pod nimi skrývá? To budete muset zjistit sami. A když si budete chtít dát oběd na čerstvém vzduchu, můžete si objednat rodinný piknikový koš plný dobrot.
Tento kouzelný skvost nesmíte při svých toulkách vynechat! Romantický hrad, založený na přelomu 13. a 14. století, najdete nedaleko Litovle a Mohelnice. Stavba je národní kulturní památkou a určitě si vzpomenete na spoustu pohádek, která se tady natáčely. Za všechny například Arabela, O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo O Janovi a jeho podivuhodném příteli. Interiéry si můžete prohlédnout v rámci několika prohlídkových tras, originální je třeba ta s názvem „Hrad z ptačí perspektivy“, kdy vystoupáte na nejvyšší místo, ochoz věže Hlásky. Ano, odtud švec Jiřík unesl Jasněnku, aby spolu odlétli na křídlech. Děti, zejména ty menší, nadchne prohlídka hradu s pohádkovým Ohnivcem. Průvodce, oblečený do kostýmu, jim ukáže, jak se na hradě žilo, navštíví jídelní sál velmistra, jídelnu pro hosty i služebnictvo, projdou se rytířskou chodbou, kuchyní i zbrojnicí. A co je nejlepší, na konci obdrží rytířský glejt. Za návštěvu stojí rovněž areál v podhradí, kde se seznámíte s tím, jak probíhaly středověké bitvy, vyzkoušíte například šípomet a uvidíte ukázky výstřelu z vrhacího praku. Zdejší specialitou je maxi Člověče nezlob se a také obrovská dřevěná stavba trojského koně. Vnitřními prostory se dá vystoupat až do jeho hlavy, kde je vyhlídka.
Zámek láká zvědavé děti i jejich rodiče na pohádkové prohlídky, které jsou určené pro děti od třech do devíti let v doprovodu aspoň jednoho dospělého (vždy je potřeba rezervovat předem). Pro malé návštěvníky tady nabízejí skutečně bohatý program. Při Pohádkových prohlídkách s princeznou Aničkou se z vašich ratolestí stanou detektivové. V každé zámecké místnosti dostanou za úkol hledat skryté indicie a podle nich pak poznat pohádku, která se tam ukryla. Známých českých pohádek se na zámku schovalo celkem sedm, a pokud děti všechny najdou, čeká na ně odměna. V pátrání jim pomáhá pohádková postava, se kterou si zazpívají. V poslední místnosti pak čeká nemalé překvapení – spousta malých princezen a šlechticů. A když nebude pohádek ještě dost, sestupte do Kouzelného sklepení. Otevře se vám svět plný princů a princezen, víl, andělů, ale také vodníků, ježibab i čertík Brdík. Objevíte tu také kocoura Modroočka. Ve sklepení čas od času probíhá povídání pohádkové babičky pro nejmenší. Pohádkových tras pro děti nabízí Mníšek ale mnohem víc, při Putování za zámeckými skřítky se třeba dozvědí, jak vypadá zámecký Plivník, při prohlídce s andělem a bílou paní budou zase pasovány na princezny a rytíře, při té čarodějnické pomůžou s přípravou kouzelného lektvaru.
Hledáte něco nevšedního? Nádherně zrekonstruovaný barokní zámek ve stejnojmenné malebné vesničce na úpatí Orlických hor pořádá kromě klasických prohlídek interiérů rovněž zábavné hrané prohlídky v barokních kostýmech a pohádkové prohlídky pro děti. Oblíbené jsou i noční prohlídky s příběhem. Nejmenší návštěvníci budou nadšeni z kouzelné a veselé expozice Pohádkov, opomenout určitě nesmíte ani tajemné zámecké sklepení Bubákov, kde se budete bát i smát. Stanete se svědkem příběhu potštejnské minulosti plné duchů historických postav. Zámek byl postaven hrabětem Chamaré v roce 1749, v roce 2004 ho koupili manželé Nováčkovi, kterým se podařilo celý areál nádherně renovovat. Současná zámecká paní obnovila i zámecký park, který pojala jako kombinaci francouzské zahrady a anglického parku. Kdyby se vám nechtělo domů, můžete se s celou rodinou ubytovat v romantických zámeckých komnatách. V ceně je hraná nebo dětská prohlídka zámku, soukromá noční návštěva Bubákova i Pohádkova, bohatá snídaně a dárek pro ratolesti v zámecké cukrárně.
Zámek ve Slavkově u Brna patří k nejmonumentálnějším barokním zámkům a nejzachovalejším panským sídlům na Moravě. Známý je především jako místo, v jehož blízkosti se roku 1805 odehrála nechvalně proslulá bitva tří císařů. Aby to tady bavilo i malé neposedy, od jara do podzimu jsou nachystané speciální dětské prohlídky zámeckých interiérů. Jsou zábavné a patřičně akční, takže si je užijí úplně všichni, nejen ti nejmenší, ale také jejich rodiče. Na trase zámeckých salónů si zájemci můžou zapůjčit dobové kostýmy a projít si v nich zámecké prostory, kdo chce, může se zapojit, nechat se vtáhnout do příběhu a odhalit tajemství ztracené zámecké koruny. Prohlídkové trasy pro děti jsou plné hádanek a záhad, které mají návštěvníci za úkol vyluštit. Tak proč se na chvíli neproměnit v opravdové zámecké pány? S odrostlejšími ratolestmi zavítejte do expozice „Austerlitz – malé město velkých dějin“. Zábavnou a interaktivní formou přiblíží místní historii i život vojáků, kteří bojovali v bitvě u Slavkova. Malí i velcí si můžou vyzkoušet, jak těžká byla výzbroj i části uniforem nebo zkusit výstřel z pušky. K zámku patří i nádherně upravený park, místo jako dělané pro procházku i odpočinek.
Malebný, původně barokní zámek s rozlehlým parkem zůstává stále tak trochu neobjevený, což je škoda. Na výběr je z několika prohlídkových tras, ta hlavní provede bohatě vybavenými interiéry a představí historii zámku, další pak seznámí s tím, jak se bavili malí aristokraté. V prostorách bývalé kuchyně si prohlédnete mimo jiné sbírku šlechtických her a hraček od 17. do 20. století (ze dřeva a hlíny, papíru, provázků a kousků látek i keramiky). K vidění je například téměř 400 let starý domeček pro panenky, porcelánové panenky, stavebnice, deskové hry, hlavolamy i modely vláčkodrah. Dozvíte se třeba, že historie věhlasných skládacích obrázků, puzzle, sahá až do druhé poloviny 18. století. A nenechte se mýlit, výstava není určena jen pro malé návštěvníky, vždyť v každém z nás zůstává kousek dítěte. Holky i kluky bude bavit zábavná interaktivní prohlídka „Návštěva u princezny Verunky“ během které si vyzkouší královskou korunu i trůn a budou dostávat úkoly a všetečné otázky. Zámek obklopuje nádherný park s barokní Sluneční bránou a lipovou alejí, kde se děti mohou vydat na Cestu za pokladem. Tak se totiž jmenuje zábavně-naučná hra, kdy malí objevitelé plní úkoly na místech, která najdou podle plánku. Po splnění všech úkolů získají tajný kód, díky kterému se dostanou k pokladu v zámeckém sklepení.
Kde se skamarádit s krásnou a vznešenou princeznou? Na renesančním zámku ze 16. století nedaleko severočeské České Lípy. Průvodkyně v pohádkovém kostýmu provede děti (a jejich dospělácký doprovod) zámeckými prostory, vypráví zajímavé i tajemné příběhy, dává hádanky a také nechává dychtivé návštěvníky hledat plyšové medvídky, kteří jsou poschovávaní v komnatách. Na své si přijdou také rodiče, kteří si mohou prohlédnout zámek včetně bohatě vybavených císařských salónů a reprezentačních i soukromých apartmá posledního českého korunovaného krále a rakouského císaře Ferdinanda Dobrotivého a jeho ženy a také dalšího rakouského císaře a českého krále Františka Josefa I. v rámci několika návštěvnických okruhů. V malém zámeckém sklepení pak nezapomeňte navštívit výstavu princezen ze známých pohádek. Děti se tu potkají s princeznou Ladou, Popelkou, Zlatovláskou nebo Šípkovou Růženkou. Nechybí ani drak nebo Popelčini holoubci. Součástí hradu je hradní příkop s medvědáriem. Zdejší medvěd Matoušek bohužel letos v lednu podlehl ve 27 letech zdravotním problémům. V plánu ale je tradici obnovit.
Monumentální hrad se tyčí nad městečkem Loket nedaleko Karlových Varů, na břehu Ohře. Její tok tady připomíná ohnutou paži (sami uvidíte, když vystoupáte do hradní věže), proto název „Loket“. Proč sem vyrazit s dětmi? Protože tu řádí spousta strašidel a tajuplných postav, třeba skřítek Štrakakal, postrach neučesaných dětí. Ty rozcuchané si údajně najde a tluče je po zádech knihou a kartáčem. Navíc, ve věži bydlí drak (prý dobrák). A mají tady i vězení a mučírnu, kde bude běhat mráz po zádech i těm nejotrlejším raubířům. Podle pověstí po hradě bloudí zakletý zlý purkrabí Botho z Eulenburgu, který býval postrachem loketských poddaných a kdysi ho trefil blesk tak, že z něj zbyl jen obří kus kovu. Nedal se roztavit a jeho tajemství nedokázali rozluštit ani věhlasní alchymisté. Dnes už se ví, že nejde o kouzlo, ale o meteorit. Nikdo ale neví, jak se v Lokti objevil. Mezi hodné přízraky patří skřítek Gottstein. Soška vládce loketských skal, kamenů a přízraků je přímo na nádvoří, a když ji pohladíte po bradce a něco si budete přát, možná vám to splní. Na Lokti toho ale objevíte ještě víc. Sbírku porcelánu z místních porcelánek pro mámy, tátové si určitě rádi prohlédnou sbírku historických zbraní. Často se tu konají jarmarky, divadelní představení, noční prohlídky nebo středověké slavnosti.
Elegantní hradní komplex je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Právě tento hrad se stal kolébkou moravské větve šlechtického rodu Šternberků, později byl majetkem podobně významného rodu Lichtenštejnů. Zdejší prohlídkové trasy i nejrůznější programy a akce myslí na to, aby si čas strávený zde užila skutečně celá rodina. Populární jsou dětské prohlídky. Bydlely dříve na hradě děti? A s čím si hrály? Co jedly a kde spaly? To a mnoho dalšího se dozvíte v rámci prohlídky „Cestovatelé v čase“ pro děti od čtyř do sedmi či osmi let v doprovodu rodičů. S průvodcem se všichni přenesete do dávné minulosti a podíváte se, jaký byl život dětí na panském sídle, popovídáte si o tehdejší výchově malých šlechticů i denním rozvrhu malých knížat a kněžen i módě, společně si prohlédnete i některé dobové hračky. Součástí jsou také rukodělné dílničky nebo půjčení historického kostýmu, ve kterém si můžete ratolesti vyfotit na památku. Dalším oblíbeným okruhem je „Technika všude kolem nás“, který ocení zejména kluci, tatínkové a dědečci. Seznámí s technickým zázemím hradu, a to hravou a interaktivní formou. V letních měsících se zde již tradičně pořádá letní kino pro děti i dospělé na hradním nádvoří. Pod širým nebem se promítají filmové pohádky.