Maminka.czRodina a vy

Hranice ve výchově? Mají platit nejen pro děti, ale i pro rodiče

24. 1. 2017
Hranice ve výchově? Mají platit nejen pro děti, ale i pro rodiče
Pojďme se podívat na dnes tolik skloňované výchovné „hranice“ z poněkud jiného úhlu…

Nepozdraví, nepoděkuje, nepoprosí, neomlouvá se – tak zná skoro čtyřletého Kubu paní učitelka ve školce. Chování Jakuba ostře kontrastuje s chováním jeho maminky, velmi příjemné a korektní dámy.

Paní učitelka je naštěstí rozumná a zkušená. Nedělá z komára velblouda a snaží se Kubu, a samozřejmě i některé další děti, k základním pravidlům etikety již rok všemožně motivovat. Evidentně se snaží i maminka Kubíka, ale pokroky nejsou vidět takřka žádné.

GALERIE: Jak to dělá? Má pět dětí, zvládá vše na jedničku a skvěle vypadá  

Asi před měsícem odjela Kubova maminka na dva týdny na služební cestu a chlapce vodil do školky otec – a bylo jasno! Tatínek vždy strčil Kubu beze slova do třídy a zmizel, na pozdravy nereagoval, dotazy ignoroval, když už náhodou mluvil, tak hlasitě telefonoval.

Paní učitelka se pro sebe pousmála, za ta léta věděla své… Těžko mohou rodiče po dětech vyžadovat dodržování pravidel, které sami nedodržují – tedy vyžadovat je mohou, ale výsledek není zaručen.

Mnohdy po dětech chceme věci, které sami nedodržujeme

„Děti vychováváme vzorem a hranice v rodině platí pro všechny její členy! Těžko můžeme naučit děti dodržovat nějaká pravidla, když je sami neuznáváme a nedodržujeme,“ potvrzuje například autorka knihy o výchově s příznačným názvem „Jak na to?“, Markéta Skládalová.

Nevychovávejte, jděte příkladem

Podobných modelových situací si lze představit mnoho…

Chceme, aby byly děti pořádné, ale pořádek v rodině dodržuje výhradně maminka, která hudruje, ale nakonec uklízí po všech včetně otce? Chceme, aby byly děti dochvilné, ale na všechny schůzky dobíháme se zpožděním?

Chceme, aby děti jedly u stolu, ale sami jíme za poklusu, u televize nebo počítače? Chceme, aby na sebe sourozenci byli hodní a neustále nekřičeli, ale přitom sami ustavičně hubujeme a křičíme? Není to paradox?

Pravidla a hranice lze nastavit i příkladem

„Pravidla by měla být jasná a srozumitelná pro všechny rodinné příslušníky, tedy i pro nejmenší dítě. V takovém případě můžeme pravidla a hranice nastavit právě svým vlastním příkladem,“ tvrdí Markéta Skládalová.

Malé dítě nejlépe naučíme poděkovat a omluvit se (a pochopitelně i další věci), pokud se tak sami chováme. Samozřejmě, že děti někdy potřebují, abychom jim určité věci připomněli, povídali si o nich a vysvětlovali je – avšak pokud budeme jen mluvit, aniž bychom se podle svých slov i chovali, mnoho své děti nenaučíme a naše teoretické poučky se jim jen stěží usadí „pod kůží“.

Hranice nejsou zákazy!

Hranice ve výchově nejsou synonymem pro zákazy, hranice vymezují bezpečný prostor. Hranice by měly být naprosto srozumitelné a jasně definované a není zodpovědností dítěte je hledat a vymezovat – takové konání totiž obvykle ve svých důsledcích bývá pro dítě zdrojem obrovské frustrace.

Jednou ho necháme zajít překvapivě daleko a zdá se, že může všechno, jindy nesmí naprosto nic. Jednou mu určitá věc projde, jindy za ni dostane vynadáno, navíc onu věc naprosto běžně dělají i rodiče… není potom ten svět matoucí a frustrující?

Psycholožka říká: Tohle hrozí dětem, které neznají hranice
Jaká  matka, taká Katka. Dají se vychovávat snadno všechny děti?

 

Témata: Děti, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodiče, Hra, Hranice, Máj, Hraní, Bezpečný prostor, Nejmenší dítě, Určitá věc, Kontrast, Podobný model

Mohlo by vás zajímat
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa

Horoskopy

Ryby Už v polovině týdne zaznamenáváte maximální úspěchy a jste neúnavní. Dokonce vám nehrozí žádné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Martina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu