Maminka.czRodina a vy

Hranice ve výchově? Mají platit nejen pro děti, ale i pro rodiče

24. 1. 2017
Hranice ve výchově? Mají platit nejen pro děti, ale i pro rodiče
Pojďme se podívat na dnes tolik skloňované výchovné „hranice“ z poněkud jiného úhlu…

Nepozdraví, nepoděkuje, nepoprosí, neomlouvá se – tak zná skoro čtyřletého Kubu paní učitelka ve školce. Chování Jakuba ostře kontrastuje s chováním jeho maminky, velmi příjemné a korektní dámy.

Paní učitelka je naštěstí rozumná a zkušená. Nedělá z komára velblouda a snaží se Kubu, a samozřejmě i některé další děti, k základním pravidlům etikety již rok všemožně motivovat. Evidentně se snaží i maminka Kubíka, ale pokroky nejsou vidět takřka žádné.

GALERIE: Jak to dělá? Má pět dětí, zvládá vše na jedničku a skvěle vypadá  

Asi před měsícem odjela Kubova maminka na dva týdny na služební cestu a chlapce vodil do školky otec – a bylo jasno! Tatínek vždy strčil Kubu beze slova do třídy a zmizel, na pozdravy nereagoval, dotazy ignoroval, když už náhodou mluvil, tak hlasitě telefonoval.

Paní učitelka se pro sebe pousmála, za ta léta věděla své… Těžko mohou rodiče po dětech vyžadovat dodržování pravidel, které sami nedodržují – tedy vyžadovat je mohou, ale výsledek není zaručen.

Mnohdy po dětech chceme věci, které sami nedodržujeme

„Děti vychováváme vzorem a hranice v rodině platí pro všechny její členy! Těžko můžeme naučit děti dodržovat nějaká pravidla, když je sami neuznáváme a nedodržujeme,“ potvrzuje například autorka knihy o výchově s příznačným názvem „Jak na to?“, Markéta Skládalová.

Nevychovávejte, jděte příkladem

Podobných modelových situací si lze představit mnoho…

Chceme, aby byly děti pořádné, ale pořádek v rodině dodržuje výhradně maminka, která hudruje, ale nakonec uklízí po všech včetně otce? Chceme, aby byly děti dochvilné, ale na všechny schůzky dobíháme se zpožděním?

Chceme, aby děti jedly u stolu, ale sami jíme za poklusu, u televize nebo počítače? Chceme, aby na sebe sourozenci byli hodní a neustále nekřičeli, ale přitom sami ustavičně hubujeme a křičíme? Není to paradox?

Pravidla a hranice lze nastavit i příkladem

„Pravidla by měla být jasná a srozumitelná pro všechny rodinné příslušníky, tedy i pro nejmenší dítě. V takovém případě můžeme pravidla a hranice nastavit právě svým vlastním příkladem,“ tvrdí Markéta Skládalová.

Malé dítě nejlépe naučíme poděkovat a omluvit se (a pochopitelně i další věci), pokud se tak sami chováme. Samozřejmě, že děti někdy potřebují, abychom jim určité věci připomněli, povídali si o nich a vysvětlovali je – avšak pokud budeme jen mluvit, aniž bychom se podle svých slov i chovali, mnoho své děti nenaučíme a naše teoretické poučky se jim jen stěží usadí „pod kůží“.

Hranice nejsou zákazy!

Hranice ve výchově nejsou synonymem pro zákazy, hranice vymezují bezpečný prostor. Hranice by měly být naprosto srozumitelné a jasně definované a není zodpovědností dítěte je hledat a vymezovat – takové konání totiž obvykle ve svých důsledcích bývá pro dítě zdrojem obrovské frustrace.

Jednou ho necháme zajít překvapivě daleko a zdá se, že může všechno, jindy nesmí naprosto nic. Jednou mu určitá věc projde, jindy za ni dostane vynadáno, navíc onu věc naprosto běžně dělají i rodiče… není potom ten svět matoucí a frustrující?

Psycholožka říká: Tohle hrozí dětem, které neznají hranice
Jaká  matka, taká Katka. Dají se vychovávat snadno všechny děti?

 

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodiče, Podobný model, Bezpečný prostor, Nejmenší dítě, Kontrast, Máj, Určitá věc, Hranice, Hraní, Hra

Mohlo by vás zajímat
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím

Horoskopy

Panna Nastavte si všechny povinnosti, jen tak se vám podaří super výkony. Nestane se nic, co by vás odradilo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu