Maminka.czDvojčata

Hrátky přírody: Narodily se několik dní po sobě, přesto to jsou dvojčata

Michaela Karavarakis 22.  3.  2014
Čtete dobře, není to vtip. I takhle si může matka příroda s těhotnou ženou pohrát. V Guinessově knize rekordů je zaznamenáno nejdelší rozmezí mezi dvojčaty – 87 dní. Ví se přitom ještě minimálně o jednom.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jsou to velmi vzácný případy, ale přesto se stávají. U dvojčat obecně je riziko předčasného porodu vysoké. V případě, že k němu dojde, a jeden ze sourozenců přijde na svět, druhý ho většinou vzápětí následuje. Pokud se tak ale nestane a druhé dvojče si v děloze maminky stále spokojeně hoví, lékaři sami s jeho porodem nijak nespěchají. Vždyť u předčasně narozených dětí se hraje o každý den; každá chvilka navíc se počítá. A tak se může stát, že se druhé miminko zpozdí o celé dny, ale někdy i týdny či dokonce měsíce. Myslíte si, že je to vtip?

V Guinessově knize rekordů najdete zápis o nejdelším rozmezí mezi narození dvojčat a to 87 dní. Neoficiální záznamy ale hovoří o dalším páru, kterému se tento rekord podařilo překonat. Jejich dvojčata se narodila celých 95 dnů - tedy neuvěřitelných 14 týdnů - od sebe.

Timoty a Celestýna

Většinou se dvojčata rodí několik minut po sobě - to pokud přichází na svět císařským řezem. Pokud jde o přirozený porod, může jít až o půl hodinu. Existují ale případy, kdy se jedno z dvojčat narodí předčasně, zatímco jeho sourozenec si to s příchodem na svět ještě rozmyslí. Tak jako se to stalo i v případě Simony Keysové a jejích dvojčat Timotyho and Celestýny z USA.

Timoty se narodil ve 25. týdnu těhotenství v říjnu roku 1994. Vážil necelý kilogram a musel strávit 81 dní na jednotce intenzivní péče. Jeho sestra Celestýna přišla na svět až 14 týdnů po něm (přesně 95 dnů) a to již v roce 1995. Vážila skoro 3 kilogramy a z porodnice byla domů propuštěna hned druhý den.

Zázrak jménem Emyr a Esai

Na Bermudách ale registrují ještě kurióznější a naprosto ojedinělý případ. Když loni v září v 18. týdnu těhotenství praskla Edonně voda, lékaři ji postavili před hotovou věc: „Soustřeďme se teď na dvojče B, protože dvojče A to nepřežije,“ řekli jí tehdy. Jenže Emyr, dvojče A, to neviděl tak jednoznačně a bez plodové vody přežil dalších 8 týdnů. Život mu pravděpodobně zachránil jeho bratr Esai.

Dva týdny po tom, co Edonnu přijali na specializovanou kliniku pro riziková těhotenství v Halifaxu v Kanadě, přišel Emyr (0,878 kilogramů) na svět. Jeho bratr Esai se ovšem nikam nehrnul. „Bylo to úžasné sledovat ho na ultrazvuku. Jak si tam tak hezky plave, hraje si a prostě užívá to místo navíc,“ popisuje Edonna. Z důvodu obavy z infekce způsobené Emyrovou placentou stále přítomnou v Edonnině děloze, však lékaři 8 dní po narození Emyra přistoupili k císařskému řezu. Esai (1,105 kilogramů) se narodil 3. prosince 2013.

Přečtěte si také: Tohle vás překvapí! Zajímavosti a fakta o těhotenství a porodu

Podle posledních zpráv z prosince loňského roku se oběma bratrům daří dobře. Stále jsou sice na jednotce prenatální intenzivní péče v Halifaxu v těsně sousedících inkubátorech, ale pokud půjde všechno podle plánu, budou moci s rodiči odletět zpět domů už v průběhu března – tedy těsně po datu jejich správného termínu narození.

Témata: Dvojčata, Dvojča, Necelý kilogram, Sob, Narození dvojčat, ESA, Hrátky, Hra, Timo, Národ, Vzácný případ, Guiness
Mohlo by vás zajímat
Teď to bude teprve jízda! Tajnůstkář Pokáč představil fanouškům svého druhého syna
Formánková Simona
Porod
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie