Maminka.czDvojčata

Hrátky přírody: Narodily se několik dní po sobě, přesto to jsou dvojčata

Michaela Karavarakis 22.  3.  2014
Hrátky přírody: Narodily se několik dní po sobě, přesto to jsou dvojčata
Čtete dobře, není to vtip. I takhle si může matka příroda s těhotnou ženou pohrát. V Guinessově knize rekordů je zaznamenáno nejdelší rozmezí mezi dvojčaty – 87 dní. Ví se přitom ještě minimálně o jednom.

Jsou to velmi vzácný případy, ale přesto se stávají. U dvojčat obecně je riziko předčasného porodu vysoké. V případě, že k němu dojde, a jeden ze sourozenců přijde na svět, druhý ho většinou vzápětí následuje. Pokud se tak ale nestane a druhé dvojče si v děloze maminky stále spokojeně hoví, lékaři sami s jeho porodem nijak nespěchají. Vždyť u předčasně narozených dětí se hraje o každý den; každá chvilka navíc se počítá. A tak se může stát, že se druhé miminko zpozdí o celé dny, ale někdy i týdny či dokonce měsíce. Myslíte si, že je to vtip?

V Guinessově knize rekordů najdete zápis o nejdelším rozmezí mezi narození dvojčat a to 87 dní. Neoficiální záznamy ale hovoří o dalším páru, kterému se tento rekord podařilo překonat. Jejich dvojčata se narodila celých 95 dnů - tedy neuvěřitelných 14 týdnů - od sebe.

Timoty a Celestýna

Většinou se dvojčata rodí několik minut po sobě - to pokud přichází na svět císařským řezem. Pokud jde o přirozený porod, může jít až o půl hodinu. Existují ale případy, kdy se jedno z dvojčat narodí předčasně, zatímco jeho sourozenec si to s příchodem na svět ještě rozmyslí. Tak jako se to stalo i v případě Simony Keysové a jejích dvojčat Timotyho and Celestýny z USA.

Timoty se narodil ve 25. týdnu těhotenství v říjnu roku 1994. Vážil necelý kilogram a musel strávit 81 dní na jednotce intenzivní péče. Jeho sestra Celestýna přišla na svět až 14 týdnů po něm (přesně 95 dnů) a to již v roce 1995. Vážila skoro 3 kilogramy a z porodnice byla domů propuštěna hned druhý den.

Zázrak jménem Emyr a Esai

Na Bermudách ale registrují ještě kurióznější a naprosto ojedinělý případ. Když loni v září v 18. týdnu těhotenství praskla Edonně voda, lékaři ji postavili před hotovou věc: „Soustřeďme se teď na dvojče B, protože dvojče A to nepřežije,“ řekli jí tehdy. Jenže Emyr, dvojče A, to neviděl tak jednoznačně a bez plodové vody přežil dalších 8 týdnů. Život mu pravděpodobně zachránil jeho bratr Esai.

Dva týdny po tom, co Edonnu přijali na specializovanou kliniku pro riziková těhotenství v Halifaxu v Kanadě, přišel Emyr (0,878 kilogramů) na svět. Jeho bratr Esai se ovšem nikam nehrnul. „Bylo to úžasné sledovat ho na ultrazvuku. Jak si tam tak hezky plave, hraje si a prostě užívá to místo navíc,“ popisuje Edonna. Z důvodu obavy z infekce způsobené Emyrovou placentou stále přítomnou v Edonnině děloze, však lékaři 8 dní po narození Emyra přistoupili k císařskému řezu. Esai (1,105 kilogramů) se narodil 3. prosince 2013.

Přečtěte si také: Tohle vás překvapí! Zajímavosti a fakta o těhotenství a porodu

Podle posledních zpráv z prosince loňského roku se oběma bratrům daří dobře. Stále jsou sice na jednotce prenatální intenzivní péče v Halifaxu v těsně sousedících inkubátorech, ale pokud půjde všechno podle plánu, budou moci s rodiči odletět zpět domů už v průběhu března – tedy těsně po datu jejich správného termínu narození.

Témata: Dvojčata, Dvojča, Guiness, Timo, Sob, Hra, Narození dvojčat, Národ, ESA, Necelý kilogram, Vzácný případ
Mohlo by vás zajímat
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod