Maminka.czMateřídouška

Hrdinové hor: Co vše dělá záchranář, instruktor, lanovkář a rolbař?

, Mateřídouška
2. 3. 2021
Mateřídouška pro vás ve Špindlerově mlýně vyzpovídala čtyři důležité profese bez kterých se to na horách neobejde.

Instruktor lyžování Martin

Někdo si myslí, že práce instruktora lyžování je jedna velká zábava, ale úplně tak to není. Je to v první řadě velká odpovědnost a tvrdá dřina. V průběhu dne mám několik soukromých nebo hromadných lekcí a jen tak se nezastavím. Během 6-8 hodin se většinou nedostanu do tepla a sotva odběhnu na záchod. Ale jsem profesionál a tak vše zvládám s úsměvem na tváři. Mám samozřejmě radost, když z mé hodiny odchází lyžař spokojený a chce si u mě objednat další lekci. Říká se, že správný instruktor by měl naučit lyžovat každého, třeba i úplné sportovní nemehlo. A to se mi zatím daří.

Rolbař Tomáš

Mou prácí je upravit sjezdovku a sáňkařskou dráhu tak, aby byla pro lyžaře bezpečná. Za rolbou musí zůstat vše rovné, bez děr. Občas je proto potřeba sníh dovézt na místo v náklaďáku a roztahovat ho po cestě rolbou. To je extrémně těžká a zdlouhavá práce. A víš, jak se upravuje běžecká trať? Na rolbu se přidělá speciální zařízení - tzv. stopař, to ten hezkou stopu vymodeluje. Samotné řízení rolby je celkem jednoduché. Ale někde něco upravit, přehrnout sníh - s tím občas bojují i zkušení rolbaři.

Lanovkář Martin

Můj den začíná v depu lanovky. Kolega strojník nejdřív zkontroluje, zda je vše v pořádku a poté se spojí s kolegy na horní stanici, aby zjistil, jestli jsou i oni připraveni. Pokud ano, spustíme lanovou dráhu nejprve s lanem naprázdno, pak na lano nasadíme sedačky a nakonec vyzkoušíme brzdy. Když je vše ok, můžou se svézt první lyžaři. Ve velíně se s lanovkáři střídají po půl hodinách. Kontrolujeme, jak cestující nastupují, jestli jsou pořádně zavřeni proti vypadnutí. V zimě sbíráme třeba i ztracené hůlky, odepnuté lyže a hlavně pomáháme malým lyžařům při nástupu.  

Záchranář Marek

S kolegy z Horské služby míváme za rok kolem 100 – 150 zásahů a to buď na sjezdovkách nebo ve volném terénu. Pomáhal jsem třeba při vyproštění dívky z pod sněžné rolby, úspěšně jsem resuscitoval zraněné lyžaře, zachraňoval jsem lidi, kteří v horách zabloudili, ale také ty, které zasypala lavina. To všechno jsou zážitky, na které jen tak nezapomenu. A vždy jsem šťastný, když to dobře dopadne. Musím se pořád udržovat v perfektní fyzické kondici a sledovat nejnovějších trendy a postupy, včetně elektronických vychytávek a vylepšení. Každý člen Horské služby musí projít náročnou fyzickou prověrkou, zvládnout zdravovědu, záchranné techniky, horolezectví, lyžování, meteorologii atd.

 

Chcete mít doma dabingovou hvězdu? Poradíme vám, jak na to

Témata: Mateřídouška, Hora, Lyžování, Zařízení, Lyžař, Tomáš, Záchranáři, Instruktor

Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Zakázané otázky: Na tohle se rozhodně neptejte žen po porodu
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
VIDEO: Tahle univerzální omáčka je hotová za dvě minuty. Zamilujete si ji!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
GALERIE: Mámy v plavkách se nestydí ukázat. Každou z nich totiž zdobí milované děti
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!

Horoskopy

Vodnář Nastartujte své tělo na léto, vždyť je už za rohem. Zhubněte nadbytečné kilogramy, to vše díky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zbyněk, Zbyhněv, Drahoš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné