Maminka.czKam s dětmi

Hřebenovka Českým Švýcarskem: Úžasný rodinný výlet plný nezapomenutelných zážitků

Vanda Stöckbauerová 5.  5.  2023
Chcete si s rodinou užít několikadenní výlet v přírodě plný dechberoucích výhledů? Pak vyrazte na nově otevřenou Hřebenovku Českým Švýcarskem. Projdete proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst. Projít po ní můžete od úpatí Krušných hor až do prvních kopců Lužických hor. Trasa je vhodná hlavně pro aktivní turisty a odrostlejší děti, kteří zvládnou denně ujít alespoň 11 kilometrů, což je nejkratší etapa stokilometrové Hřebenovky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Trasa je zvolena tak, aby propojila co nejvíce pozoruhodných turistických cílů v oblasti. Po celé délce je připraveno potřebné zázemí. „Při plánování jsme se snažili, aby dálková cesta vedla hlavně po terénu s přírodním povrchem – a zároveň byla co nejméně v souběhu s automobilovým a cyklistickým provozem. Díky splnění tohoto a řady dalších kritérií se bude Hřebenovka ucházet o evropský certifikát Leading Quality Trails – Best of Europe. Doposud se jím pyšní pouze 22 tras v Evropě a jen jediná v Česku. Je jí Stezka údolím Lužnice. Tou druhou by tak měla být právě Hřebenovka Českým Švýcarskem,“ říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů – tedy organizace, která proznačení trasy zajistila.

VIDEO: České Švýcarsko: Pravčická brána

Jde to i bez auta 

Samotná Hřebenovka Českým Švýcarskem měří rovných 100 kilometrů a vede z Tisé do nádraží Jedlová. „Turisté se přitom nemusí bát, že přecení své síly. Cesta vždy po několika kilometrech prochází obcemi či městy, kde funguje veřejná doprava. Putování tak lze snadno plánovat, ale také ho kdykoliv přerušit a podle potřeby zase pokračovat – aniž by k tomu potřebovali auto. Takto koncipovaná zážitková trasa podporuje udržitelnou turistiku v regionu, zejména pak v měsících mimo hlavní sezonu,“ vysvětluje Jan Šmíd, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko, která iniciovala vedení trasy a celý projekt organizačně zastřešila. Bohatá je také nabídka ubytovacích a stravovacích služeb, které najdete po celé délce stokilometrové trasy.

6 výletů na unikátní místa v Česku, která byste měli s dětmi objevit. Vyrazí vám dech

Hřebenovka v šesti etapách

Zdatní sportovci ji v rychlém tempu zvládnou za 3-4 dny. Rodiny s menšími dětmi mohu túru absolvovat postupně, třeba během několika víkendů v roce. Díky tomu lze obdivovat krásy Českého Švýcarska v různých ročních obdobích. Jiří Rak z obecně prospěšné společnosti rozdělil 100 kilometrů dlouhou trasu do šesti vyvážených etap. Zájemci tak v klidu stihnou celou Hřebenovku i během týdenní dovolené .

První etapa začíná v Tisé. Na nultém kilometru se nacházejí dvě skalní města, obě ohromující. Z nich se pokračuje na vrchol Děčínského Sněžníku, kde je prastará kamenná vyhlídková věž. Poté turisté stezkami sestoupí do Děčína, nad kterým se tyčí Pastýřská stěna s interaktivní ZOO a jedinou via ferratou v zemi situovanou přímo v centru města. Za pozornost v Děčíně rozhodně stojí i návštěva rozsáhlého areálu thunovského zámku s nejdelší barokní zděnou přístupovou cestou na světě.

Druhá etapa vede lesoparkem k Císařské vyhlídce na vrchu Kvádrberku. Od této chvíle pokračuje zážitkové putování po hřebenu skalního masivu, který lemuje pravý břeh Labského kaňonu – nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Součástí trasy je také Hřensko.

Kondici turistů prověří desítky schodů vysoké Janovské rozhledny, která je perlou třetí etapy. Vidět je odtud i Pravčická brána a požářiště z roku 2022. Cesta vede až na dno soutěsky řeky Kamenice a poté náhle stoupá k nejkrásnější aleji Českého Švýcarska. Etapa končí na Mezní Louce.

Kolem Malé Pravčické brány a loupežnického hrádku Šaunštejn vede čtvrtá etapa. Dobrodruzi se během ní mohou vyšplhat na temeno skály Šaunštejnu, Rudolfova kamene nebo Mariiny vyhlídky. Tady vede ta pravá Hřebenovka po hranách Jetřichovických skal.

V páté etapě, která začíná v Jetřichovicích, si návštěvníci vychutnají krásu Pavlina údolí a soutěsky zvané Úzké schody. Cesta se vine kolem obce Doubice, která je známá lidovou architekturou podstávkových domů. Turisté záhy spatří Kyjovský hrádek a následně se vydají k břehům Křinice. Přes Kyjovské údolí a stejnojmennou obec si dopřejí romantickou procházku po loukách a lesoparkem kolem hrobky továrníka Dittricha, až dorazí do Krásné Lípy, která je ohromí svou pohostinností.

V závěrečné šesté etapě projdou kolem Velkého rybníka až k jiřetínské Křížové cestě. Na vrcholu Jedlové si prohlédnou kamennou rozhlednu a vychutnají si nádherné výhledy. Poté doputují bučinou ke zřícenině hradu Tolštejn a sestoupí po Hřebenovce k nádraží Jedlová, kde dokončí stý kilometr své pouti Hřebenovkou Českým Švýcarskem.

Další tipy na výlety najdete na www.hrebenovka.com

Znáte putovní kamínky? Tahle venkovní hra vás bude bavit všechny
Témata: Rodina, Kam s dětmi, Tipy na výlet, Cestování, Prázdniny, Cestujeme, Maminka cestuje, Výlety, České švýcarsko, Česká republika, Hrádek, Hřensko, Děčín, Dittrich, Nezapomenutelný zážitek, Rudolf, Evropa, Švýcarsko, Výlet, Krušné hory, Tisá, Tolštejn, Klub českých turistů, Jiří Homolka, Kamenice
Mohlo by vás zajímat

Video