Maminka.czPeníze a kariéra

Hrozí vám vyhazov?

14. 7. 2010
Hrozí vám vyhazov?
Netřese se pod vámi v práci židle? O zaměstnání přišly kvůli ekonomické krizi tisíce lidí, podle Českého statistického úřadu dokonce zaměstnanost meziročně poklesla nejvíce od roku 1999.

Přesvědčte svého zaměstnavatele, že právě o vás určitě nechce přijít.

*Zjistěte, co se očekává. Nikdo nestojí o přikyvovače, ale měla byste se řídit požadavky firmy. Snažte se vzdělávat a zlepšovat: na vaší židli by s radostí seděla spousta lidí, kteří můžou mít lepší kvalifikaci – nebo ji při pohovoru úspěšně předstírat.

* Klepy nechte pavlačovým drbnám. Není třeba, abyste se vyhýbala konverzaci u kávovaru, ale zapomeňte na nekonečné řeči o tom, kdo je in a kdo out. Stavělo by vás to do špatného světla, navíc si šéf rychle všimne, že „stroje stojí“.

* Kdo pozdě chodí... Pokud je potřeba zůstat občas v práci do noci, abyste zvládla zadaný úkol, udělejte to. Vašeho šéfa by si kvůli nedodrženému termínu nadřízení pozvali na kobereček, na což by si mohl vzpomenout při rozhodování, koho pošle z kola ven.

* Lidé v izolaci jsou zranitelní. Nemusíte se spolupracovníky chodit denně na dvojku vína, ale nestraňte se. Nenechte vzklíčit myšlenku, že na ně shlížíte jako blahosklonná paní kněžna na babičku.

* Nepřivlastňujte si úspěchy jiných. Nejenže je to nečestné, ale poštvete tím proti sobě své kolegy. A ti si při nejbližší příležitosti rádi zasolí.

* Soukromí do práce nepatří. Románek s kolegou, který neskončil zrovna podle scénáře „a žili šťastně až do smrti“, vám dokáže zavařit na dlouhé měsíce. Nejenže se vám s ním bude špatně pracovat, ještě se dostanete pod drobnohled ostatních: proč jste povýšila, proč jste byla (nebo nebyla) pověřena projektem X... Pozor si dejte i na soukromé e-maily. Nejedna katastrofa už začala kliknutím na tlačítko „odpovědět všem“.

Záložní plán:

I když ve vašem případě výpověď akutně nehrozí, je lepší být připravená. Životopis nechte v šuplíku, ale průběžně ho aktualizujte. Vytvořte si seznam případných zaměstnavatelů, u nichž by bylo dobré rozhodit sítě. Přemýšlejte, jak využít své zkušenosti jinde, a získávejte potřebné znalosti. Pracujete-li například jako Office Manager, mohla byste zaujmout malou firmu znalostí účetnictví nebo marketingu. Baví vás práce s lidmi? Odliv turistů nebude trvat věčně, poohlédněte se po průvodcovském kurzu. Zajímáte-li se o módu a kosmetiku, třeba by to pravé ořechové byla kvalifikace vizážistky nebo stylistky.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Juicy.

Témata: Peníze a kariéra, Kobereček, Kávovar

Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Jste nechutná, řekla kojící ženě cestující v letadle. Pak vznikly tyto fotky

Horoskopy

Rak Raci prožijí úspěšné pondělí. Štěstěna jim přeje ve všech oblastech, ale mimořádně je nakloněna lásce,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu