Maminka.czPeníze a kariéra

Hrozí vám vyhazov?

14. 7. 2010
Hrozí vám vyhazov?
Netřese se pod vámi v práci židle? O zaměstnání přišly kvůli ekonomické krizi tisíce lidí, podle Českého statistického úřadu dokonce zaměstnanost meziročně poklesla nejvíce od roku 1999.

Přesvědčte svého zaměstnavatele, že právě o vás určitě nechce přijít.

*Zjistěte, co se očekává. Nikdo nestojí o přikyvovače, ale měla byste se řídit požadavky firmy. Snažte se vzdělávat a zlepšovat: na vaší židli by s radostí seděla spousta lidí, kteří můžou mít lepší kvalifikaci – nebo ji při pohovoru úspěšně předstírat.

* Klepy nechte pavlačovým drbnám. Není třeba, abyste se vyhýbala konverzaci u kávovaru, ale zapomeňte na nekonečné řeči o tom, kdo je in a kdo out. Stavělo by vás to do špatného světla, navíc si šéf rychle všimne, že „stroje stojí“.

* Kdo pozdě chodí... Pokud je potřeba zůstat občas v práci do noci, abyste zvládla zadaný úkol, udělejte to. Vašeho šéfa by si kvůli nedodrženému termínu nadřízení pozvali na kobereček, na což by si mohl vzpomenout při rozhodování, koho pošle z kola ven.

* Lidé v izolaci jsou zranitelní. Nemusíte se spolupracovníky chodit denně na dvojku vína, ale nestraňte se. Nenechte vzklíčit myšlenku, že na ně shlížíte jako blahosklonná paní kněžna na babičku.

* Nepřivlastňujte si úspěchy jiných. Nejenže je to nečestné, ale poštvete tím proti sobě své kolegy. A ti si při nejbližší příležitosti rádi zasolí.

* Soukromí do práce nepatří. Románek s kolegou, který neskončil zrovna podle scénáře „a žili šťastně až do smrti“, vám dokáže zavařit na dlouhé měsíce. Nejenže se vám s ním bude špatně pracovat, ještě se dostanete pod drobnohled ostatních: proč jste povýšila, proč jste byla (nebo nebyla) pověřena projektem X... Pozor si dejte i na soukromé e-maily. Nejedna katastrofa už začala kliknutím na tlačítko „odpovědět všem“.

Záložní plán:

I když ve vašem případě výpověď akutně nehrozí, je lepší být připravená. Životopis nechte v šuplíku, ale průběžně ho aktualizujte. Vytvořte si seznam případných zaměstnavatelů, u nichž by bylo dobré rozhodit sítě. Přemýšlejte, jak využít své zkušenosti jinde, a získávejte potřebné znalosti. Pracujete-li například jako Office Manager, mohla byste zaujmout malou firmu znalostí účetnictví nebo marketingu. Baví vás práce s lidmi? Odliv turistů nebude trvat věčně, poohlédněte se po průvodcovském kurzu. Zajímáte-li se o módu a kosmetiku, třeba by to pravé ořechové byla kvalifikace vizážistky nebo stylistky.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Juicy.

Témata: Peníze a kariéra, Kávovar, Kobereček

Mohlo by vás zajímat
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Žijete spolu, nebo jen vedle sebe? I vztah je potřeba servisovat

Horoskopy

Lev Soustředíte se jen na práci a nehledíte na finance. Hvězdy nad vámi nebudou držet ochrannou ruku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, Rajko

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu