Maminka.czPeníze a kariéra

Hrozí vám vyhazov?

14. 7. 2010
Hrozí vám vyhazov?
Netřese se pod vámi v práci židle? O zaměstnání přišly kvůli ekonomické krizi tisíce lidí, podle Českého statistického úřadu dokonce zaměstnanost meziročně poklesla nejvíce od roku 1999.

Přesvědčte svého zaměstnavatele, že právě o vás určitě nechce přijít.

*Zjistěte, co se očekává. Nikdo nestojí o přikyvovače, ale měla byste se řídit požadavky firmy. Snažte se vzdělávat a zlepšovat: na vaší židli by s radostí seděla spousta lidí, kteří můžou mít lepší kvalifikaci – nebo ji při pohovoru úspěšně předstírat.

* Klepy nechte pavlačovým drbnám. Není třeba, abyste se vyhýbala konverzaci u kávovaru, ale zapomeňte na nekonečné řeči o tom, kdo je in a kdo out. Stavělo by vás to do špatného světla, navíc si šéf rychle všimne, že „stroje stojí“.

* Kdo pozdě chodí... Pokud je potřeba zůstat občas v práci do noci, abyste zvládla zadaný úkol, udělejte to. Vašeho šéfa by si kvůli nedodrženému termínu nadřízení pozvali na kobereček, na což by si mohl vzpomenout při rozhodování, koho pošle z kola ven.

* Lidé v izolaci jsou zranitelní. Nemusíte se spolupracovníky chodit denně na dvojku vína, ale nestraňte se. Nenechte vzklíčit myšlenku, že na ně shlížíte jako blahosklonná paní kněžna na babičku.

* Nepřivlastňujte si úspěchy jiných. Nejenže je to nečestné, ale poštvete tím proti sobě své kolegy. A ti si při nejbližší příležitosti rádi zasolí.

* Soukromí do práce nepatří. Románek s kolegou, který neskončil zrovna podle scénáře „a žili šťastně až do smrti“, vám dokáže zavařit na dlouhé měsíce. Nejenže se vám s ním bude špatně pracovat, ještě se dostanete pod drobnohled ostatních: proč jste povýšila, proč jste byla (nebo nebyla) pověřena projektem X... Pozor si dejte i na soukromé e-maily. Nejedna katastrofa už začala kliknutím na tlačítko „odpovědět všem“.

Záložní plán:

I když ve vašem případě výpověď akutně nehrozí, je lepší být připravená. Životopis nechte v šuplíku, ale průběžně ho aktualizujte. Vytvořte si seznam případných zaměstnavatelů, u nichž by bylo dobré rozhodit sítě. Přemýšlejte, jak využít své zkušenosti jinde, a získávejte potřebné znalosti. Pracujete-li například jako Office Manager, mohla byste zaujmout malou firmu znalostí účetnictví nebo marketingu. Baví vás práce s lidmi? Odliv turistů nebude trvat věčně, poohlédněte se po průvodcovském kurzu. Zajímáte-li se o módu a kosmetiku, třeba by to pravé ořechové byla kvalifikace vizážistky nebo stylistky.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Juicy.

Témata: Peníze a kariéra, Kobereček, Kávovar

Mohlo by vás zajímat
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Kozoroh Závěrečný týden září je pro vás už od samého počátku velice stresující a nevíte si s tím v mnoha…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Berta, Lina, Tekla

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu