Maminka.czNovorozenec

Hrtan, nebo hltan?

Ivana AšenbrenerováČasopis Maminka 18.  2.  2012
Hrtan, nebo hltan?
Pokud má dítě potíže s polykáním a zarudlým krkem, pak má problém s nosohltanem. Když ho ale přepadne kolem půlnoci štěkavé kašlání, má pro změnu zánět hrtanu.

Zejména v zimním období bývají ordinace dětských a ORL lékařů doslova plné malých dětí, které trápí kašel, kýchání, červený krk či zánět spojivek. Horní cesty dýchací a obzvlášť nosohltan bývají infekcemi postiženy nejčastěji, a není se čemu divit. Šíří se totiž velmi snadno kapénkovou cestou. Stačí, aby na vaše dítě někdo v jeslích, ve školce nebo třeba během nákupu v supermarketu kýchl či prskl, kapénky se dostanou do dýchacího ústrojí a infekce si to už kvapem štráduje k vám domů.

Zdánlivě nevinné onemocnění

„Pokaždé, když jedeme s dvouletou dcerou nakupovat do nějakého velkého nákupního centra, dostane rýmu a začne kašlat. Má začervenalé hrdlo a často nemůže polykat. Mívá také vysoké horečky,“ říká osmadvacetiletá Helena z Pardubicka. Při nachlazení zduří sliznice nosohltanu a průchod do čelistní dutiny se zúží. Zde se pak začne hromadit sekret a ten se stává živnou půdou pro bakterie.

U kojenců a malých dětí se zánět nosohltanu vyskytuje zřídka, protože ještě nemají plně vyvinuté lebeční dutiny, ale u větších batolat a předškoláků k tomuto onemocnění dochází velmi často, a to následkem infekce v nosohltanu. Ani tuto zdánlivě nevinnou chorobu byste ale neměli podceňovat, protože ze zánětu může vzniknout chronické onemocnění. Ideální je vyhledat přímo odbornou pomoc na ORL. Tam lékař zhodnotí, v jakém stadiu nemoc je, zda jde o virový, či bakteriální původ infekce a zda je nutné nasadit antibiotika (v případě bakteriální infekce se tak zpravidla činí).

Zánět nosohltanu může způsobit více než 200 různých virů - adenoviry, herpesviry či koronaviry. Ty dokážou zejména v zimě způsobit pěknou epidemickou nadílku. Jedná-li se o bakteriální zánět, pak jej většinou způsobují Streptococcus pyrogenes, Haemophilus influenzae a další. Spousta maminek říká, že dítě mělo nejdříve „jen“ virovou infekci, ale pak na tuto základnu bohužel „nasedla“ bakterie.

Vyplázni jazyk a řekni „ááá“

Průběh zánětu nosohltanu bývá mírný, ale může být i dramatičtější.
Obvykle je zasažena sliznice nosohltanu bez postižení mandlí.
V případě, že zánět přejde na nosohltanové mandle, zablokuje se průchod mezi nosem a hltanem a následky mohou být různé - dítě v noci chrápe, dýchá ústy a sliznice tak nemůže plnit svou ochrannou funkci. Infekcím se takový stav velice zamlouvá a příležitost k nákaze si obvykle nenechají moc dlouho ujít.

Nebakteriální zánět nosohltanu se projevuje začervenalým prosáklým krkem, někdy dítě nemůže polykat. Velmi častá je vysoká teplota, která je mnohem vyšší než u nemocných dospělých. Lékař při vyšetření najde i zduřené podčelistní mízní uzliny. Virový původ podporuje také kašlání, zánět spojivek a rýma. Někdy mají děti při zánětu nosohltanu zduřené nejen krční, ale i další uzliny a také prosáklá oční víčka. A některé mívají i červené pupínky po celém těle. A jak vyšetření u lékaře probíhá? Chce-li pediatr zkontrolovat, jak na tom dítě je, určitě zvolí klasickou metodu a vysloví staré známé: „Vyplázni jazyk a řekni,ááá‘!“ Prohlédne si nosohltan, prohmatá mandle, podívá se na oči a změří teplotu. Často také odebere stěr na kultivaci. Pak určí vhodnou léčbu.Léčba zánětu nosohltanu

  • Pomáhají Priessnitzovy obklady, kloktání, léky na snižování teploty a klid na lůžku. Kromě kapek do nosu používejte také Vincentku.
  • Důležité jsou i tekutiny - horké! Stejně tak pobyt v teple, ale ne v suchém prostředí. Máte-li tedy doma sucho, používejte zvlhčovače.
  • Účinným prostředkem je parní lázeň (jen u větších dětí) - i doma si můžete vyrobit parní stan. Osuškami přikryjete kuchyňský stůl (musí sahat až k zemi) a nádobu s vařící vodou dejte pod stůl. Můžete si vzít i baterku a určitě si užijete spousty zábavy. Ani na okamžik ale nenechávejte dítko pod stolem samotné!

ČTĚTE TAKÉ: Lucie Pernetová: Nevědomost, do čeho jdu, mi těhotenství ulehčila!

Zánět hrtanu - laryngitida

Zvýšený výskyt tohoto onemocnění je v podzimních a zimních měsících. U dětí do tří let je průběh nejzávažnější. Obvykle se zánět projevuje štěkavým kašlem, který děti přepadá zejména v noci, a oslabením schopnosti dýchat a vydechnout. Je-li zúžení hrtanu výrazné, může dojít k promodrávání. Tehdy je nutné zavolat záchranku. Jinak se podávají se léky na suchý kašel. Vy sami zajistěte dostatek studeného a vlhkého vzduchu (použijte zvlhčovače, otevřete okno). Pokud to nejde, otevřete ledničku i mrazničku. Někdy to nestačí, takže se jděte s dítětem ven projít (klidně i o půlnoci).

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Kojenec, Děti, Novorozenec, Batole, Předškolák, Školák, ORL lékař, Bakteriální zánět, Hrtan, Suchý kašel, Bakteriální původ, Zvýšený výskyt, Virový původ
Mohlo by vás zajímat
První známky autismu může odhalit u batolat dotazník. Na co se zaměřuje?
Novák Matějková Markéta
Autismus
Další z 3v1 čeká dítě! Martina Pártlová otěhotněla stejně jako Nikol Štíbrová
redakce
Slavné maminky
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
redakce
Sourozenci
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Jak vaše krevní skupina ovlivňuje riziko, že se nakazíte koronavirem?
Procházková Simona
Koronavirus
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020