Maminka.czDěti a mateřství

Hry mají v životě dětí větší smysl, než si myslíte!

Komerční článek
2. 5. 2011
Hry mají v životě dětí větší smysl, než si myslíte!
Hra je pro dítě v předškolním věku nejdůležitější činností. Pomocí hry se děti učí soustředit, dokončit činnost, hrou také zpracovávají své zážitky a zkušenosti.

Jaké hry a hračky ale zvolit, aby dítě nejen zaměstnaly, ale také mu pomohly ke správnému rozvoji?

Jaké by ty hračky měly být? Určitě jednoduché. Čím jednodušší hračka je, tím větší prostor dává dítěti k zapojení fantazie, kombinacím, vytváření vlastních způsobů a pravidel hry s ní. Pokud je hračka složitá, nelze ji s ničím kombinovat, použít jinak než ke svému primárnímu účelu, děti brzy omrzí a nenacházejí u ní žádné variace.

Ideální hračkou v tomto ohledu je LEGO® DUPLO® nabízející malým kreativcům prostor pro využití vlastní fantazie pomocí stavebnicových kostek a dalších komponent. Děti si z nich mohou stavět, co je napadne, dát prostor vlastní představivosti a vytvořit z kostek tvary, které je jen napadnou.

LEGO DUPLO navíc disponuje i tematickými sety, které dětem ukazují obraz reálného světa. Učí se tak hrát si na farmáře, policejní stanici, navštívit zoo nebo hasit požár.

Hra tak pro dítě není „pouhé“ organizování hraček nebo jejich částí, nese sebou vymýšlení nových postupů nebo dosahování nových cílů. Herní činností u dětí podporujeme správný rozvoj koncepčního myšlení. Schopnost myslet strategicky, tedy koncepčně, je ideální si osvojit již v raném věku.

Podle PhDr. Marie Vacínové jsou děti pomocí stavebnic LEGO DUPLO schopny vymyslet nové způsoby hry a nová řešení, která uplatňují např. při stavbě domu a umísťování jeho součástí, tedy oken a dveří. A právě tato nenásilná forma učení maximálně podporuje vytváření nových strategií.

K tématu dodává, že „Vymyslet novou herní strategii v tomto případě znamená vytvořit jakési lešení, s jehož pomocí pak může být eventuálně v určitém čase dosaženo odpovídajícího cíle. Dítě si kromě jiného musí celou stavbu plánovat, čímž dochází k rozvoji koncepčního myšlení.“ Celý článek si můžete přečíst na www.duplosvet.cz.

Vyzkoušejte se svými dětmi stavebnice LEGO DUPLO a vezměte je tak na návštěvu do Polární Zoo nebo k veterináři. Postavte Velkou farmu nebo navštivte Koňskou stáj. Zažijte opravdový poplach na Hasičské stanici nebo postavte nový kilometr dálnice. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak prostřednictvím her nejlépe rozvíjet svět vašich dětí, hrát si s dětmi zajímavé hry nebo sdílet své zážitky s ostatními rodiči, navštivte www.duplosvet.cz.

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý

Horoskopy

Kozoroh Měli byste se více zajímat o stav svého bankovního účtu. Nebudete-li opatrní, brzo se dočkáte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu