Maminka.czPorod

Hubnutí po porodu

, Časopis Dieta
4. 5. 2010
Hubnutí po porodu
Mnoho budoucích maminek si v těhotenství dopřává v domnění, že po porodu půjdou kila dolů sama. Jaké je pak jejich překvapení, když se „zázrak“ nekoná a váha dolů ani při kojení nejde nebo dokonce ještě stoupá.

Po porodu půjdou kila sama dolů.

Po porodu má každá žena přirozeně větší energetický výdej – kojení je pro tělo náročný proces, žena méně spí a je neustále „ve střehu“. Pro období po porodu je také charakteristická menší chuť k jídlu, díky níž žena i méně jí. Díky všem těmto faktorům tedy ženy po porodu většinou samy hubnou, aniž by se musely příliš snažit. Pokud ovšem maminka v těhotenství nabrala velké množství kilogramů a také nadále hodně jí nebo má zdravotní komplikace, může jít redukce váhy velmi pomalu nebo vůbec.

Kojením zhubne každá žena.

Jak už bylo řečeno, zdravé maminky po porodu mají tendenci bez problému hubnout, ale neplatí o to o všech ženách bez výjimky.

Dokud maminka kojí, nesmí držet žádnou dietu.

Při kojení jsou skutečně redukční diety a detoxikační kúry nevhodné. Diety jsou charakteristické omezením konzumace potravin, což s sebou nese i nedostatečný příjem vitaminů, minerálů a dalších živin, které jsou v tomto období velmi důležité pro matku i dítě. Na druhou stranu přechod na zdravé stravování, jehož následkem je mírná a pomalá redukce váhy, je vhodný i v období těhotenství či kojení. Pokud nevíte, za jaký „konec“ zdravé stravování uchopit, poraďte se s výživovým odborníkem.

Když žena kojí a přitom drží dietu, vyplavují se do mateřského mléka toxiny uložené v tucích.

Ano, to je pravda. Toxiny jsou v lidském těle skladovány převážně v tukové tkáni. Při redukční dietě, kdy se tukové zásoby „rozpouští“, dochází k vyplavování toxinů do krevního oběhu a odtud do mateřského mléka.

Intenzivní cvičení snižuje tvorbu mléka a může zapříčinit zastavení kojení.

Aby se zastavila laktace, musel by být sportovní trénink skutečně intenzivní – až několik hodin denně. Pokud ale budete chodit každý den s kočárkem na procházky, občas si půjdete zaplavat, zaběhat či zajezdit na bruslích a budete také posilovat svaly ochablé po těhotenství, určitě si ztrátu mléka nepřivodíte.

Při kojení je nutné úplně vyloučit všechny nadýmavé potraviny.

Nadýmavé potraviny je vhodné vyloučit s ohledem na komfort miminka – způsobují bolestivé prdíky provázené pláčem. Některým miminkům čočka snědená jejich maminkou nevadí, ale ve většině případů nejsou tyto potraviny dětmi dobře snášeny. Nadýmavé potraviny vynechejte ze svého jídelníčku na zhruba 3–5 měsíců a poté je zařazujte pomalu zpět – jednu novou potravinu jednou za dva dny, abyste se přesvědčila, že vašemu dítěti neškodí.

Kojení zvyšuje chuť k jídlu a touhu po sladkém.

Chutě na sladké se zvyšují zejména ve dvou případech: pokud strava neposkytuje dostatek všech živin, tělo to dává najevo chutěmi na danou potravinu nebo také na sladké či slané pochutiny. Po snědení sladkosti totiž výrazně stoupne hladina cukru v krvi. Ta je následně organismem snížena, ovšem na hladinu nižší než před sladkostí. V tomto okamžiku (většinou do hodiny po snědení sladkosti) se objeví právě chutě či hlad. Čím více tedy jíte sladkého, tím větší chutě vás budou honit, a toto pravidlo platí jak při kojení, tak kdykoli jindy.

Velikost prsů určuje schopnost matky kojit.

Velikost prsů nemá vliv na kvalitu a množství mléka. Velký prs může být tvořen z velké části tukem a vazivem a pro mléčné žlázy v něm může být nakonec méně prostoru než v prsu malém. I ženy s malými prsy tak mají dostatek mléka pro své děti.

Děti výlučně kojené do šesti měsíců věku mají později menší sklony k obezitě než děti krmené umělou výživou.

Umělé mléko obsahuje většinou větší množství cukru, a tudíž i kalorií než mléko mateřské. Děti krmené umělou výživou tak mívají větší hmotnost i větší množství tukových buněk, což může být předpokladem obezity v dospělosti. Souvislost mezi podáváním umělé výživy a obezitou v dospělosti byla potvrzena mnoha studiemi. Vaše mateřské mléko je tak výživné, že vystačí jako jediný pokrm až do půl roku věku vašeho dítěte.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Dieta.

Témata: Děti, Porod, Zdraví, Novorozenec, Kojenec, Hubnutí po porodu, Časopis Dieta, Hubnutí, Malý prs, Velký prs, Intenzívní cvičení, Mnohá studie

Mohlo by vás zajímat
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad
Hlasujte pro Maminku roku a vyhrajte sonický kartáček a další ceny

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu