Maminka.czHubnutí po porodu

Co s bříškem po porodu? Díky těmto radám zhubnete

Simona Procházková 4.  7.  2018
Prohlížíte se v zrcadle a přemýšlíte, zda se vaše břicho ještě někdy vrátí do své předtěhotenské formy? Podařilo se vám sice dostat zpět na původní váhu, právě v těchto partiích ale zůstaly nevzhledná povislá kůže a povolené svalstvo? Hlavu vzhůru, všechno jde řešit!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Spousta maminek si myslí, že když se budou během těhotenství pravidelně hýbat, cvičit a několikrát denně promazávat nejrůznějšími olejíčky a krémy, vyhnou se poporodním potížím. A že je nečeká žádné hubnutí po porodu

To je ale omyl. Je to velmi individuální, některé ženy odcházejí dva dny po porodu domů z nemocnice s plochým bříškem, jiné vypadají ještě na konci šestinedělí, jako by stále byly v pátém měsíci.

Částečně je to dáno geneticky, dále záleží také na tom, kolik kilogramů jste v těhotenství přibrala, zda vás netrápily otoky a také jestli jste byla zvyklá sportovat a žít aktivně již před otěhotněním (tedy do jaké míry bylo břišní svalstvo zpevněné a trénované).

Nečekejte na zázraky!

Břišní svaly jsou po porodu ochablé, což je zcela logický následek těhotenství, vždyť se dlouhou dobu postupně roztahovaly tlakem rostoucí dělohy. Proto je po narození miminka a potřebné rekonvalescenci potřeba začít je opět posilovat.

Zpočátku ale velmi zlehka a rozhodně ne dříve než po skončení šestinedělí (pokud jste prodělala císařský řez, doporučuje se začít s jakýmkoli cvičením minimálně po třech měsících – konzultujte s lékařem). „Nedá se samozřejmě očekávat, že břicho po porodu bude stejné jako dříve, alespoň po nějakou dobu. Představte si, že je vaše břicho balón, který se pomalu devět měsíců nafukuje, jak roste vaše dítě.

Bohužel po porodu nepraskne, ale jen pomalu upouští vzduch. Od okamžiku kdy se miminko narodí, hormony začínají pracovat na tom, aby stáhly dělohu do původní velikosti. Tento proces trvá až osm týdnů,“ říká Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze.

Kdy začít cvičit? A s rozumem!

Po porodu je důležité, aby maminka začínala s veškerými fyzickými aktivitami postupně. „Nejvhodnější jsou pro začátek chůze a základní protahovací cvičení, které může pomoci například od bolestí zad. Zlomovou hranicí je šestinedělí. Samozřejmě očekávat, že z porodnice půjdete ve svých oblíbených džínách, je spíše utopie. Každým těhotenstvím a s narůstajícím věkem vše trvá déle. Vzhled bříška vždy závisí na stavu břišních svalů, které můžete zpevnit cvičením, a na množství tuku, které v této problematické oblasti máte. Tam pomůže vhodná kombinace úpravy jídelníčku a množství fyzické aktivity,“ zdůrazňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Její slova potvrzuje také Michaela Horáková, sportovní a kondiční specialista Fitness Aquapalace Praha: „Svižná chůze s kočárkem v délce aspoň třiceti minut je skvělá. Kočárek poslouží také jako opora, s jeho pomocí můžete provádět dřepy, výpady vpřed i vzad. Ke cvičení můžete využít i gauč, židli nebo stoličku. Venku se dá také cvičit na každém kroku. S trochou fantazie můžete proměnit v zábavnou a efektivní venkovní posilovnu park, lavičku, zábradlí, obrubník či schody. Také bych doporučila aktivovat a posílit hluboký stabilizační systém páteře – jedná se o pánevní dno, hluboké břišní svaly, bránici a hluboké zádové svaly. Posílení středu těla funguje především jako prevence před zraněními, která mohou způsobit i banální úkony. Po šestinedělí, pokud zotavení probíhá hladce, může maminka začít se cvičením ve vodě, jako je plavání, aqua aerobic, pilates či joga.”

Cvičení pánevního dna pomáhá nejen po porodu, ale může pomoci i s neplodností

Pozor na rozestup svalů!

Kromě roztažení svalů bohužel někdy v průběhu těhotenství dojde také k nevítanému roztažení vazivového pruhu u přímého břišního svalu do stran, tedy k rozestoupení dvou částí tohoto párového svalu (pravá a levá strana se oddělí a vznikne mezera, vazivo jednoduše už dále neudrží vše, co má), které se většinou táhne od hrudní kosti až k pupíku. Proto vždy, než začnete po porodu s jakýmkoli cvičením, měla byste zjistit, zda u vás k tzv. diastáze nedošlo. Pokud byste s tímto problémem začala intenzivně posilovat a praktikovat „klasické“ cviky na břicho (sklapovačky, sedy lehy), nejenže se vyklenutého bříška nezbavíte, ale jeho stav se ještě zhorší.

„Pokud se objeví rozestoupení přímých břišních svalů, je potřeba břichu věnovat dvojité úsilí. Diastáza sama o sobě není bolestivá, ale způsobuje problémy a bolesti jiných partií. Můžou se objevit pupeční kýla, bolest v bedrech, potíže s pánevním dnem nebo udržením moči (inkontinence) a zvětšující se lordóza páteře,“ vysvětluje MUDr. Radka Gregorová.

Je čas vzít si na pomoc estetickou medicínu?

V některých případech zkrátka ani intenzivní cvičení a změna jídelníčku na povislé bříško nestačí. Pokud vás jeho vzhled trápí, neplánujete už dalšího potomka nebo vám komplikují život zdravotní potíže s tím spojené, je na čase vyhledat lékaře.

Invazivní, ale velmi účinnou, metodou, jak odstranit nadbytečný tuk a povislou kůži v oblasti pupíku stejně jako zlepšit stav diastázy, je tzv. abdominoplastika, která zpravidla řeší kožní převis na bříšku v kombinaci s povoleným břišním svalstvem. „Součástí operace je kromě odstranění přebytečné kůže i přesazení pupíku a zpevnění břišní stěny. V případě, že je břišní svalstvo bez následků, není třeba jej operovat. Pokud jste drobnější a menší postavy a na bříšku vám vystupuje tzv. bochánek tuku a zvrásčené kůže, postačí tzv. mini abdominoplastika. Při tomto zákroku se kůže koriguje buď v dolní části břicha pod pupkem, nebo naopak v horní části břicha a pod prsy. Zákrok lze tedy provádět dvojím způsobem, buď jako celkovou operaci břicha, nebo jen částečnou. Chirurg vždy posoudí při osobní konzultaci, který z nich je pro vás vhodnější,“ uvádí plastický chirurg MUDr. Peter Mertan z Kliniky plastické a estetické chirurgie Formé.

Poradíme: Jak vyzrát na strie a získat po porodu zpět ploché bříško
Otestováno: Zhubla jste, ale břicho vám po porodu zůstalo? Možná máte diastázu
Poradna: Po porodu mi zůstalo vytahané břicho. Co s tím?
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Šestinedělí, Výživa a stravování, Po porodu, Jídelníček, Jen pro maminku, Hubnutí po porodu, Pánevní dno, Diastáza, Aquapalace Praha, Bříško, Praktik, Řád, Dík, Nadbytečný tuk, Sval, Praha, CVIČENÍ PÁNEVNÍHO DNA, Kočárek, Aquapalace, Fyzická aktivita, Estetická medicína, Chirurg, Zdraví na Heureka.cz