Maminka.czPorod

Hubnutí po porodu V. díl

, Časopis Maminka
13. 7. 2009
Hubnutí po porodu V. díl
Proměňte se v „jogínku“ - klidnou a v harmonii žijící osobnost - a poznejte starodávný systém cvičení, který vám dodá dostatek energie a vitality. Cvičte pravidelně i se svým miminkem a užívejte si příjemného souznění těla a ducha.

Jóga v sanskrtu znamená připoutat, spojit, sjednotit nebo ovládnout. Jejími hlavními částmi jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli). Jógou se nazývá starověké cvičení, které pomáhá utvářet harmonii těla, mysli a duše. Lidé cvičí jógu po tisíce let, aby pocítili klid v sobě samých. Cvičením jógy maminky upevňují vzájemnou vazbu s miminkem. Zároveň po porodu získáte dobrou fyzickou kondici, naučíte se soustředit a relaxovat. Navíc se můžete radovat ze společného pohybu s dětmi. Sestavu následujících poloh - ásan pro vás připravila Jana Smažíková, R. Y. T, cvičitelka jógy a držitelka mezinárodních certifikátů pro učitele hathajógy a pro výuku jógy dětí.

V čem spočívají hlavní benefity praktikování jógy?

  • Obecně jóga zlepšuje zdraví a zvyšuje stupeň fyzické zdatnosti, tělesné flexibility, síly a rovnováhy. Udržuje kostru zdravou, silnou a pružnou.
  • Pomáhá lépe se soustředit, pozitivně myslet a podporuje utvářet sebevědomí tím, že aktivací vnitřních svalů výrazně posílíte a zpevníte tělo.
  • Při praktikování jógy se výrazně zmírňují, případně odstraňují bolesti zad a krční páteře.
  • Správným dýcháním zvýšíte kapacitu plic a posílíte srdeční činnosti.
  • Naučíte se správně dýchat, a to napomáhá ke snížení hladiny cholesterolu.
  • Cvičení jógy ovlivňuje správnou činnost metabolismu těla - pomáhá ke zlepšení činnosti štítné žlázy, což napomáhá při boji s osteoporózou.
  • Při pravidelném cvičení jógy má jóga omlazující účinek.

Dřep (Squat)

Rozkročte nohy a špičky chodidel vytočte mírně ven. Zlehka podsaďte pánev, břicho vtáhněte dovnitř a hrudník tlačte mírně dozadu, nepředklánějte se. Pokrčte kolena a vydržte. Miminko vám poslouží jako zátěž. V poloze se pomalu prodýchejte a několikrát zopakujte. Čím více pokrčíte nohy a půjdete níž, tím více protáhnete a zároveň posílíte stehenní a zádové svaly.

Poloha stromu (Vrkhasana)

Postavte se s nohama u sebe, přeneste váhu na levou nohu a pravé chodidlo si opřete o levé lýtko nebo do třísla. Podsaďte pánev, břicho vtáhněte dovnitř, lopatky k sobě, ramena dolů, hlava hrdě vztyčená a stojná noha dopnutá. Dlaně sepněte před hrudníkem a koleno pravé nohy tlačte dozadu, aby obě kolena byla v jedné lince. Udržte balanc a dýchejte. Totéž udělejte na druhou stranu. Při této poloze procvičujete stabilitu.

Jednoduchý sed (Sukhasana)

Posaďte se na podložku, s nohama zkříženýma do tureckého sedu, narovnejte záda a dlaně položte na kolena. Zpevněte břicho, stáhněte ramena dolů, lopatky k sobě, hlava je v prodloužení páteře. Chvíli vydržte. Potom položte levou dlaň na protilehlé koleno, zdvihněte pravou ruku nad hlavu a s výdechem se ukloňte do strany. Pravou ruku směřujte přes ucho a levou dlaní tlačte do kolene. Pomalu prodýchejte a udělejte totéž na druhou stranu.

Tato poloha je vhodná pro zklidnění mysli, uvolnění pánve a posílení svalů okolo páteře. Střecha (Adho Mukha Svanasana) Stoupněte si rovně s rukama spojenýma nad hlavou a nohama mírně od sebe. Pomalu, s rovnými zády, se začněte předklánět. Opřete se dlaněmi o zem, hlavu dejte mezi lokty a propněte ruce i nohy. Bedra tlačte nahoru tak, jako by vás za ně někdo vytahoval. Vtáhněte bříško, zpevněte celé tělo a dýchejte. Miminko můžete mít položené na zemi a uklánět se k němu. V této poloze si protáhnete svaly na nohou, posílíte paže i svaly okolo páteře.

Loď (Navasana)

Lehněte si na zem, mírně pokrčte nohy s celou plochou chodidel na podložce. Miminko si položte na bříško a jeho zádíčka opřete o svá stehna. Zpevněte tělo a s výdechem zdvihněte hlavu a krk. Snažte se odlepit od země i lopatky tak, že použijete pouze břišní svaly. Chvíli vydržte, prodýchejte a několikrát zopakujte. Poloha lodě je ideální pro posílení břišního svalstva.

Hora (Tadasana)

Stoupněte si s chodidly dva centimetry od sebe a rukama podél těla. Snažte se prsty u nohou držet co nejdále od sebe, narovnat záda, propnout kolena, ramena tlačit dolů, lopatky k sobě a bříško vtáhnout dovnitř. Vytáhněte se nahoru, zaktivujte všechny svaly a dýchejte. V poloze posílujete břišní svaly a tvarujete klenbu na chodidlech.

Předklon vstoje roznožmo (Prassaritta Padottanasana)

Znovu zaujměte polohu hory, tentokrát s miminkem v náručí. Široce rozkročte nohy (chodidla směřují dopředu a jsou rovnoběžná). Vytáhněte se z pasu nahoru a pomalu se začněte předklánět. Zastavte se ve chvíli, kdy je celý váš trup rovnoběžný s podlahou. Záda držte rovná, hlava je v prodloužení páteře, bříško zpevněné. V tomto předklonu protáhnete zadní stranu nohou a zpevníte zádové svaly. Hlava u kolene (Parivrtta Janu Sirsasana) Posaďte se na podložku a dejte nohy co nejvíce od sebe, kolena jsou napnutá, trup i hlava vytažené do výšky a břicho vtažené dovnitř. S nádechem se vytáhněte ještě více do výšky a s výdechem se pomocí pásku (například od županu) přitáhněte směrem ke kolenu. Úklon provádějte do strany pomalu, snažte se nezaklánět ani nepředklánět. Prodýchejte a zopakujte na druhou stranu. Příjemně si protáhnete kyčle a svaly po straně těla.

=====Poloha mrtvého (Savasana)=====

Tato ásana je polohou aktivní relaxace. Spočívá ve vysoké koncentraci a uvolnění. Je pro ní typický žádný pohyb. Můžete ji provádět několika způsoby. Vleže na břiše (se špičkami chodidel u sebe a hlavou otočenou do strany) nebo na zádech (s patami u sebe a dlaněmi směřujícími ke stropu). Pokud cvičíte s miminkem, můžete si lehnout na bok, mírně pokrčit nohy a spodní ruku složit pod hlavu. Snažte se co nejpomaleji dýchat a odpočívat.

Válečník (Virabhadrasana)

Postavte se rovně s miminkem v náručí a udělejte levou nohou velký krok dopředu. Snažte se co nejvíce rozkročit. Napněte trup a břicho. Zadní chodidlo vytočte tak, aby bylo kolmo s předním (paty mějte v jedné linii) a pokrčte levou nohu. Trup držte rovně s břichem vtaženým dovnitř. Přední nohu se snažte v koleni co nejvíce pokrčit, zadní nohu naopak co nejvíce natáhnout. Proveďte totéž na druhou nohu. Pomalu dýchejte a držte balanc. V poloze válečníka posílíte stehenní svaly a příjemně uvolníte pánev.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Po porodu, Hubnutí po porodu, Hubnutí, Vnitřní sval, Pór, Střecha

Mohlo by vás zajímat
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?

Horoskopy

Ryby Teď jste hnacím motorem celé rodiny a nebojíte se zkusit nové věci. Většinou to není vaše doména, ale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zina, Zaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné