Maminka.czMateřská škola

Hurá do školky! Ulehčete svému dítěti vstup do mateřské školy. Začněte první den bez vztekání a hysterických scén

Lenka Knápková 20.  8.  2023
Vstup do školky je náročným obdobím pro celou rodinu. Záleží na mnoha faktorech, povaze dítěte, jeho zkušenostech a také na tom, zda má třeba staršího sourozence, který do školky už chodí. Jak první dny ulehčit dítěti, ale i sobě? Zkuste naše tipy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro jednodušší adaptaci zkuste dodržovat následující body:

Mluvte vždy pravdu

Pokud dítě opouštíte, protože se vracíte do práce, vysvětlete mu, že jste v práci šťastná a že musíte chodit do práce, abyste vydělala peníze na hračky, dobroty a zábavu. Vezměte na sebe zodpovědnost za rozhodnutí jít do práce. Nesvádějte vinu na zákony nebo nastavení společnosti. Později byste se mohli divit, že vám děti lžou a svalují zodpovědnost na druhé.

Nestrašte děti školkou

Někteří rodiče se ve snaze naučit děti všemu uchylují k větám typu: „Ve školce se s tebou nikdo mazlit nebude…“ Nebo: „Počkej, až budeš chodit do školky, to budeš mít tvrdý režim...“ Tímto opravdu dítěti nepomůžete, naopak mu školku zprotivíte a nebude tam chtít chodit. Snažte se ho podpořit chápavými větami, pochopit jeho počáteční obavy a s úsměvem mu vysvětlit, že se ve školce naučí mnoho nového.

VIDEO: Adaptační program pro nástup dětí do mateřských škol

Dodržujte sliby

Přicházejte do mateřské školy v pevně stanovenou dobu. Nastavují se tím „vnitřní hodiny“ dítěte a snadněji si na pravidelný režim zvykne. Zároveň se tak v dětech vytvoří důvěra a pocit bezpečí, že nezůstanou napospas. Velmi důležitá je doba vyzvedávání z mateřské školy. Dodržujte slíbený čas vyzvednutí (po obědě nebo po spinkání), aby dítě získalo pocit jistoty a mohlo se spolehnout, že pro něj přijdete.

Hračku s sebou

Plyšák nebo oblíbená hračka můžou být velkým pomocníkem při odchodu z domova a příchodu do školky. Je to něco, co dítě dobře zná, má k tomu důvěru. Děti se také rády pochlubí s hračkou paní učitelce nebo spolužákům.

Síla rituálů

Vytvořte si vlastní rituály, které budou provázet vaše rána, odchod a cestu do školky, odchod ze školky atd. Děti rituály milují, protože je to něco, co je nepřekvapí, počítají s tím jako s pevně daným bodem. Jsou pro ně takovým malým záchytným majákem, který jim umožňuje se lépe orientovat v tom, co se bude dále dít. Třeba každé ráno pozdravte pejska za plotem u sousedů nebo si řekněte básničku, zpívejte oblíbenou písničku...

Nikdy neodcházejte bez rozloučení

Někteří rodiče se tajně vykradou z mateřské školy pryč, když se dítě nedívá, aby proces odloučení proběhl bez citových výlevů. Potom se ale diví, když se jich dítě druhý den nechce pustit a křečovitě je drží a pláče. Nikdy neodcházejte bez rozloučení, možná se vyhnete konfrontaci s dětskými slzami, ale zůstane poznamenán váš vztah s dítětem. Raději se naučte přijmout pláč svého dítěte, je součástí zdravého postoje.

Neprodlužujte a nedramatizujte moment loučení

Rozlučte se, předejte dítě učitelce a odejděte. Zbytečné prodlužování loučení a natahování je pro dítě ještě více traumatizující.

Prozkoumejte hlubší příčiny

Pokud už má vaše dítě několik prvních návštěv za sebou, a přesto stále pláče, když odcházíte, zamyslete se, zda se vám tím nesnaží něco sdělit. Nesouvisí to nějak s paní učitelkou? S nějakým kamarádem? Není to reakce na vaši vlastní úzkost? Nenarodil se do rodiny sourozenec, na kterého žárlí?

Školka klepe na dveře: Tady je  5 tipů, jak se připravit na první dny

Zeptali jsme se učitelky z mateřské školy Slunéčko Petry Vithové na její tipy, jak zvládnout nástup do školky: 

  • Ještě před nástupem do školky je dobré dítko pozvolna připravovat. Vyprávět si o školce, jak to tam funguje, jít se třeba projít kolem školky, kam bude dítě chodit, nebo se přijít podívat na den otevřených dveří a vše si prohlédnout. Nechat dítě, ať si pohraje v herně, pohoupe se na houpačkách na zahradě, sedne si ke stolečku a něco namaluje.
  • První dny školky by si měli rodiče udělat dostatek času. Rozhodně by neměli nikam spěchat. Mám zkušenost, že první den bývají rodiče s dětmi po celou dobu a pro děti je to velmi důležitá podpora a jistota.
  • Přijďte do školky včas, abyste si mohli s dětmi vše v klidu prohlédnout, projít všechny místnosti, najít si své místo v šatně, svou židličku apod.
  • Pokud víte už předem, že je vaše ratolest velmi emocionálně založená a bude první dny snášet asi opravdu těžce, zvažte možnost kratšího pobytu ve školce. Pokud to jen trochu jde, vyzvedávejte dítko co nejdříve, můžete zkusit třeba docházku na dvě až tři hodiny denně a teprve časem interval prodlužujte.
  • Každé dítě je jiné, proto děti nesrovnávejte a nevyčítejte jim, že pláčou. Nechte svému dítku dostatek času si na tuto změnu zvyknout.
Témata: Děti, Předškolák, Mateřství, Rodina, Rodiče, Sourozenci, Mateřská škola, Pracující matky, Zpátky do práce, Hračky, Hysterická scéna, Rituál, Tip