[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pokud dítě opouštíte, protože se vracíte do práce, vysvětlete mu, že jste v práci šťastná a že musíte chodit do práce, abyste vydělala peníze na hračky, dobroty a zábavu. Vezměte na sebe zodpovědnost za rozhodnutí jít do práce. Nesvádějte vinu na zákony nebo nastavení společnosti. Později byste se mohli divit, že vám děti lžou a svalují zodpovědnost na druhé.
Někteří rodiče se ve snaze naučit děti všemu uchylují k větám typu: „Ve školce se s tebou nikdo mazlit nebude…“ Nebo: „Počkej, až budeš chodit do školky, to budeš mít tvrdý režim...“ Tímto opravdu dítěti nepomůžete, naopak mu školku zprotivíte a nebude tam chtít chodit. Snažte se ho podpořit chápavými větami, pochopit jeho počáteční obavy a s úsměvem mu vysvětlit, že se ve školce naučí mnoho nového.
Přicházejte do mateřské školy v pevně stanovenou dobu. Nastavují se tím „vnitřní hodiny“ dítěte a snadněji si na pravidelný režim zvykne. Zároveň se tak v dětech vytvoří důvěra a pocit bezpečí, že nezůstanou napospas. Velmi důležitá je doba vyzvedávání z mateřské školy. Dodržujte slíbený čas vyzvednutí (po obědě nebo po spinkání), aby dítě získalo pocit jistoty a mohlo se spolehnout, že pro něj přijdete.
Plyšák nebo oblíbená hračka můžou být velkým pomocníkem při odchodu z domova a příchodu do školky. Je to něco, co dítě dobře zná, má k tomu důvěru. Děti se také rády pochlubí s hračkou paní učitelce nebo spolužákům.
Vytvořte si vlastní rituály, které budou provázet vaše rána, odchod a cestu do školky, odchod ze školky atd. Děti rituály milují, protože je to něco, co je nepřekvapí, počítají s tím jako s pevně daným bodem. Jsou pro ně takovým malým záchytným majákem, který jim umožňuje se lépe orientovat v tom, co se bude dále dít. Třeba každé ráno pozdravte pejska za plotem u sousedů nebo si řekněte básničku, zpívejte oblíbenou písničku...
Někteří rodiče se tajně vykradou z mateřské školy pryč, když se dítě nedívá, aby proces odloučení proběhl bez citových výlevů. Potom se ale diví, když se jich dítě druhý den nechce pustit a křečovitě je drží a pláče. Nikdy neodcházejte bez rozloučení, možná se vyhnete konfrontaci s dětskými slzami, ale zůstane poznamenán váš vztah s dítětem. Raději se naučte přijmout pláč svého dítěte, je součástí zdravého postoje.
Rozlučte se, předejte dítě učitelce a odejděte. Zbytečné prodlužování loučení a natahování je pro dítě ještě více traumatizující.
Pokud už má vaše dítě několik prvních návštěv za sebou, a přesto stále pláče, když odcházíte, zamyslete se, zda se vám tím nesnaží něco sdělit. Nesouvisí to nějak s paní učitelkou? S nějakým kamarádem? Není to reakce na vaši vlastní úzkost? Nenarodil se do rodiny sourozenec, na kterého žárlí?
Zeptali jsme se učitelky z mateřské školy Slunéčko Petry Vithové na její tipy, jak zvládnout nástup do školky: