Maminka.czČasopis Maminka

Hurá do vody!

Jana Boubínová 24.  7.  2009
Hurá do vody!
Cachtání ve vodě, koupání a plavání je prvním a nejlepším sportem, který můžete dětem poskytnout. Voda je totiž pro malé děti přirozeným prostředím, ve kterém se cítí prostě skvěle.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

CHystáte se v létě někam k vodě? Ať už vyrazíte k jihočeskému rybníku, do aquaparku s obrovským toboganem nebo k moři, vždy je nutné dodržet určitá pravidla. A protože vodu děti obvykle milují, je dobré, když je budete přivykat pobytu ve vodě už od raného věku, a to ve vaničce, kde je budete omývat vodou, cákat na ně, hrát si s nimi.

Samozřejmě je vhodné docházet třeba na tzv. baby plavání, které je určeno maminkám a kojencům, a to co nejdříve po porodu. Pobyt ve vodě by měl být dětem příjemný, aby je bavil a nepřinášel jim nepříjemné zážitky, které by si pak s sebou nesly celý život. Jak tedy strávit letní měsíce v pohodě a ve vodě s celou rodinou?

Rozhodně byste si neměli plést koupaliště se školkou, úrazů na koupalištích bohužel každým rokem přibývá. Podle plavčíků jsou na vině právě rodiče - nedávají na své děti dostatečný pozor, i když vědí, že jejich ratolesti ještě neumějí plavat.

Plavčíci jsou sice na koupalištích mimo jiné proto, aby dohlíželi na ty, kteří jsou v bazénu, ale neměli by rozhodně suplovat rodiče! Podle nich jsou někteří rodiče dost nezodpovědní -nechají batole v bazénku (vždyť se nic nestane, není hluboký!) a jdou stát frontu na pivo nebo limonádu. „Nechat ve vodě dítě, které nemá s plaváním žádné zkušenosti, je naprosto bezohledné. Nebo je dokonce pustí samotné na skluzavku nebo tobogan. A plavčík nemůže ohlídat každého, to by každé takové dítě muselo mít svého plavčíka, který ho bude hlídat,“ říká plavčík Jaroslav z Prahy. Podle statistik je jednoznačně nejnebezpečnější právě tobogan. Malé děti zase utečou z brouzdaliště do bazénu, který bývá za ním, a tam samy nepatří. I zakládající členka Asociace plaveckých škol Jana Boubínová říká: „Pro malé děti rozhodně nemohu doporučit tobogan, vhodné jsou spíše malé skluzavky, kde můžete děti a jejich pohyb snadno kontrolovat, ale dnes je k dispozici tolik různých hraček do vody… Z hlediska bezpečnosti je nejdůležitější, aby dítě při hře ve vodě nezůstalo ani na okamžik bez dozoru.“ Jen v roce 2005 zemřelo utopením 247 osob, takže my Češi patříme jednoznačně mezi pomyslnou špičku, jak říká statistika. Proto je důležité, abyste mysleli především na to, že dítě potřebuje neustálý dohled a také pravidla, kterými by se mělo při pobytu ve vodě řídit. Ta se samozřejmě určují podle věku.

Děti od 1 roku do 3 let

Vhodnější jsou umělá koupaliště a plovárny, kde je jednak přítomen plavčík, ale také je zde více „čisto“. Jak říká dětská lékařka MUDr. Alexandra Vidnerová, přírodní koupaliště (rybníky apod.) nejsou příliš vhodná, protože je v nich stojací voda, která je také s největší pravděpodobností nejvíce znečištěná i odpady, které tam odhazují lidé jako do smetiště (pneumatiky, stará kola, jiné železné předměty).

„Je zde také různá hloubka, místy spíše i mělčina, proto je zde také nejvíce úrazů. V létě, kdy je voda už dost teplá, zde hrozí výskyt sinic,“ říká lékařka. Máte-li hodně malé děti, jeďte raději někam, kde jsou dětská brouzdaliště, do kterých budete s dětmi chodit společně (i když jsou mělká).

Proč? Musíte je seznámit s prostředím - nejlépe ve svém náručí, chovejte je, pohupujte, ponořujte se, kolébejte, pak vezměte dítě v podpaží a houpejte ze strany na stranu, vytahujte z vody a ponořujte až po bradu, po pusu. Pořád ale sledujte, kdy se nadechuje.
Starší dítě vás už může držet samo za ruce či paže. Učte dítě kopat nožičkami, cákat rukama a používat plovoucí předměty, kterých se může držet nebo se jimi nechá unášet (různé plováky, destičky, pěnové žížaly, kruhy a nafukovací polštářky). Ani přehrady nejsou pro malé děti vhodné - voda je zde hlubší a také studenější, zvláště spodnější voda. Proto jsou vhodná umělá koupaliště, a že jich je u nás v České republice habaděj! „Mají filtrovanou vodu, přidává se do ní chlor (tedy dezinfekce) a voda se pravidelně mění, proto je pro děti nejvhodnější,“ dodává dr. Vidnerová. U dětí do jednoho roku se doporučují spíše koupaliště s vodou upravenou pro kojence. „Je vhodné nosit plavecké brýle, dají se koupit i pro velmi malé děti,“ radí lékařka. Existují i bazény s mořskou vodou s možností sprchování. „Brýle mají význam i preventivní, někdo může být alergický na chlor a hrozí pak různé vyrážky a alergické záněty spojivek,“ vysvětluje dětská lékařka. A jaké jsou nejvhodnější pomůcky? Nejlepší jsou vestičky, křidýlka nejsou moc vhodná, protože se dítě učí špatným návykům.

Od 3 let výše

„Začali jsme jezdit do auquaparku s malým Vendou už od dvou let. Nejdříve jsme byli jen v brouzdališti, ale od tří let jsme zkusili i skluzavku. Vody se nebál, chodili jsme na kojenecké plavání a později jsme ve výuce pokračovali. Do přírodních koupališť jsme si zatím netroufli, kvůli sinicím a špíně,“ říká osmatřicetiletá Hedvika ze Svitavska.

„Každopádně, vždy jsme ve vodě s ním, buď já, nebo manžel, samotný tam není nikdy,“ říká Hedvika. I dětská lékařka Alexandra Vidnerová to potvrzuje. I v tomto věku potřebuje dítě dozor dospělého. „Dítě tak dobře neodhadne možnost nebezpečí,“ říká. Ve vodě se dá s dětmi dělat téměř cokoli, hlavně, aby je to bavilo. Ve věku od dvou let (zhruba do čtyř) můžete pobývat v mělké vodě (asi po kolena až po pás dítěte) a hrát různé hry - přelévat vodu dlaněmi (ruce vytvářejí mističky), rozhrnovat vodu pažemi, na krokodýla (v lehu na břiše chodíte po rukou po dně, nohy jsou volně na hladině), kopání nohama, hříčky s ponořováním, skákající rybu (dítě se odrazí a plácne sebou bříškem na hladinu) a podobně. Nezapomínejte dávat na svého „vodníčka“ vždy pozor, nikdy ho nenechávejte samotného, i kdybyste měla pocit, že ta minutka, kterou potřebujete na odskočení na WC, nikoho nezabije. Pro různé činnosti ve vodě se hodí také různé pomůcky -podle instruktorky dětského plavání Jany Boubínové se nejvíce osvědčují barevné pásky, kroužky a destičky. „Kruh je jako pomůcka naprosto nevhodný, může být i nebezpečný, hodí se maximálně na různé hry ve vodě,“ dodává. S pomůckami se dá dělat spousta zajímavých a veselých věcí - tahat dítě v lehu za plovací pomůckou, přeplavávat s ní různé vzdálenosti, skákat do bazénu tak, aby se pomůcky chytlo… V tomto věku už klidně můžete zkusit společnou rodičovskou jízdu na skluzavce nebo toboganu, dítě si samozřejmě držíte na klíně. Ani si skoro nevšimne, že se potopilo. Pokud pojede samo, včas dítě zachyťte, aby se nenapilo nebo nezačalo panikařit, že se včas nevynořilo. Po vykoupání dětem vždy vytřete uši ručníkem. I když ve zvukovodu běžného anatomického tvaru voda po koupání nezůstává a problémy nedělá, potíže mohou nastat v případě, kdy je zvukovod zúžen ušním mazem nebo je v něm nějaká překážka. Může tak dojít k zalehnutí ucha a voda sama nevyteče.

Učíme se plavat

„Když bylo Lucince pět let, začali jsme ji učit plavat, tedy manžel. Rozhodl se, že ji bude učit sám, koupil si kvůli tomu dokonce i literaturu, aby nedělal nějakou chybu. Pře zimu chodil s Luckou do krytého bazénu, v létě s ní byl co nejvíc taky ve vodě, ať už to bylo kdekoli. Nejvíce se Lucince líbilo u moře, tam jí to hezky nadnášelo a ani trochu se nebála,“ říká Lucčina maminka Věra (32) z Liberce. S výukou plavání je ideální začít mezi pátým a sedmým rokem. Mnoho dětí se naučí plavat i dříve, ale potřebuje k tomu více energie, protože ještě reagují méně na pokyny a je třeba s nimi manipulovat při učení se plaveckému pohybu paží a nohou. Později již pokyny lépe chápou, takže napodobují a zvládají nový pohyb podle instrukcí.

Pamatujte, že pokud učíte dítě sami, nespěchejte na ně, každé dítě má své tempo postupu, potřebuje pomoc. Pokud nejste dobrý pedagog, raději přenechejte dítě vyškolenému profesionálovi, který ví, jak děti učit plavat, aby si nezafixovaly nesprávné návyky. Navíc je v kolektivu větší legrace a dítě má motivaci. Ale i v rodině je spousta příležitostí učit se plavat, a pokud jste doma vášniví plavci a v létě si neumíte představit dovolenou bez vody, klidně se dětem věnujte individuálně. Jenže pozor, někdy se v rodinném prostředí objeví vzdorovitost, tak se na to připravte. Pořád se ale snažte, aby to dítě bavilo. Proto mějte po ruce hodně zajímavých her, taky hodně trpělivosti, jedině tak získá jistotu.

Plovoucí desky a jiné pomůcky jsou vhodné, ale již se nedoporučují ty, které se připevňují na tělo (pás kolem hrudníku, rukávky, kruh). Ten je nejméně vhodný, protože brání protažení těla, ponoření ramen i pohybu paží. Jedině opravdu málo nafouknutý kruh může podpořit výuku malého neplavce - a to tak, že mu dodá jistotu. A jak dlouho má být dítě ve vodě? „Čím je dítě mladší, tím by měla být doba pobytu kratší. Jinak je doba ve vodě samozřejmě individuální,“ říká MUDr. Vidnerová.

„Střídejte ale také pobyt i mimo vodu, i když si děti jen hrají těsně pod břehem,“ dodává.
Plavání je podle jejích slov vynikající rehabilitací i pro děti s častými respiračními onemocnění, alergií, astmatem. „A mořská voda má vynikající vliv i na ekzematickou kůži,“ dodává dětská lékařka.

Pozor na sinice

Informace o nich sledujte pravidelně, zejména pokud se chystáte vyrazit někam k přehradě, rybníku a jinému přírodnímu koupališti. Sinice jsou na celém světě, jsou ve stojatých vodách, v mořích, na skalách… Jde o primitivní a izolovaný kmen nižších rostlin. Vyvolávají výrazné alergické vyrážky. Odborníci uvádějí, že v českých vodách jsou sinice nejtoxičtější. Jsou to nejbližší příbuzní bakterií a jsou schopny fotosyntézy. Ve formách výtrusů mohou přežít i stovky let. Stejně jako bakterie vytvářejí jedovaté toxiny a fungují jako spouštěči alergických reakcí. Nejčastěji postihují nervový systém - tyto otravy se projevují křečemi pohybového svalstva, dávením, nekoordinovanými pohyby, ztrátou stability, dušením a následně smrtí. Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody (1-2 dcl) a s ní i přítomné sinice a také toxiny, které jsou v nich obsaženy. Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší. Pokud sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že byste po jednom vykoupání vážné onemocněli. U alergiků se však mohou vyskytnout přecitlivělé reakce, především různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů (týdnů) a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě. Pokud se však ve vodě objeví vodní květ a dojde k jeho náhodnému polknutí, může následovat i vážné poškození zdraví. Jestliže se přece jen vykoupete ve vodě se sinicemi, po vykoupání se osprchujte čistou vodou a odstraňte z těla řasy a sinice. Ovšem ve vodě byste neměli pobýt déle než 10 minut.


Tipy na přírodní koupaliště

V České republice je téměř 140 přírodních koupališť, jejichž správci zjišťují kvalitu vody a výsledky by měli vyvěsit na viditelném místě. Ovšem svůj test kvality vody si můžete udělat sami - stačí, když si naplníte PET láhev vodou z koupaliště a promícháte. Když se po deseti minutách ukáže zelený prstýnek, voda není vhodná a s dětmi sem nechoďte.

Středočeský kraj:

 • Králův Dvůr - Popovice: Přírodní koupaliště, z Prahy sem dorazíte po dálnici D5, odbočka Králův Dvůr. Kromě občerstvení a atrakcí jsou tu i plavčíci. U pokladny si můžete dát věci do trezoru nebo si pronajmout kabinu.
 • Jezero Poděbrady: Jde o komplex tří jezer s pozvolným vstupem do vody, takže pro děti jako stvořené. Nachází se na dosah centra Poděbrad u příměstské části Kluk. Můžete si tu zahrát volejbal, nohejbal, stolní tenis nebo minigolf.

Praha:

 • Hostivař: Nádrž blízko Jižního Města je obklopena lesoparkem, na levém břehu jsou pláže, dno je ale bahnité, místy písčité. Můžete tady hrát volejbal, je zde půjčovna lodiček a šlapadel, plachetnice, stolní tenis. Pozor jen na častý výskyt sinic.

Karlovarský kraj:

 • Jezero Michal: oplocené jezero je asi půl kilometru od Sokolova, jede sem městská hromadná doprava. Jsou tady pítka, sprchy, tobogan, šlapadla, kuželky a také plavčíci.

Kraj Vysočina:

 • Pařezitý rybník: přírodní vodní plocha v prostředí lesů, pláže jsou travnaté či písčité, vstup do vody je pozvolný. Najdete ho 1,5 km od obce Řásná nedaleko Telče. V letní sezoně tu jsou umístěny chemické toalety.

Plzeňský kraj:

 • Hracholusky: jezero je uprostřed lesů, pláž u hráze je travnatá, pozvolný vstup do vody, nádrž je asi 20 km od Plzně. Jsou tu hygienická zařízení, prodejny, restaurace a občerstvení.

Královéhradecký kraj:

 • Rozkoš: přehradní nádrž, kde jsou rušné i klidnější pláže, nachází se asi kilometr od České Skalice. Můžete si tady půjčit loďky, šlapadla, je tu minigolf, dětský koutek, půjčovna čtyřkolek.

Liberecký kraj:

 • Přehrada Mšeno: přehrada je napůl v přírodě a napůl na okraji sídliště. Jsou tu pláže pro tisíce lidí. Nachází se vedle hlavní silnice z Jablonce nad Nisou směr Tanvald. Je tu hřiště, restaurace, toalety. O víkendech tu je hodně lidí, ale na okrajích se určitě vejdete.

Pardubický kraj:

 • Seč: nádrž obklopená lesy, oblíbená mezi jachtaři. Má několik pláží. Leží u Seče na silnici z Chrudimi do Golčova Jeníkova. Dostanete se tam i linkovým autobusem. Jsou tu hotely, kempy a restaurace. Koncem léta bývá zamořena sinicemi.

Zlínský kraj:

 • Ostrožská Nová Ves: přírodní koupaliště s písčitou, travnatou a kamenitou pláží. Leží na okraji Ostrožské Nové Vsi ve směru od Brna a Zlína přes Uherské Hradiště a Kunovice. Jsou zde skluzavky, kabinky, sprchy a volejbalové hřiště.

Jihočeský kraj:

 • Mydlák: travnatá a písčitá pláž v přírodě, je zde sestup z mělčin. Najdete tady sportovní hřiště, dětské brouzdaliště, sprchy, toalety a areál je oplocený a hlídaný.

Moravskoslezský kraj:

 • Ostrava-Poruba: největší přírodní koupaliště ve střední Evropě, směr Vřesina. Je tady tobogan, brouzdaliště, volejbal, tenis, bezbariérové sociální zařízení. Můžete využít výhodné rodinné vstupné.

Pravidla pobytu ve vodě

 • Nikdy nenechávejte dítě samotné a pobyt ve vodě regulujte, pak ho vždy vysprchujte.
 • Snažte se malé děti učit, že voda v bazénu není přírodní záchod, takže se do něj prostě nečurá.
 • U přírodních koupališť si zjistěte, zvláště pokud jde o neznámé koupaliště, zda tam nejsou náhodou mělká místa. Starší děti velice rády skáčou do vody, proto je v létě nejvíce úrazů.
 • Pokud jste u moře, neplavte daleko a jeli bouřka nebo silný vítr, do moře nechoďte.
 • Pozor na přírodní koupaliště, i v zdánlivě čisté vodě se může objevit nějaký ostrý kámen.
 • Do moře choďte jen se speciální obuví, protože šlápnutí na mořského ježka není nic příjemného!
 • U bazénů v aquaparcích vštěpujte dětem, aby neběhaly bosky po okrajích - hrozí uklouznutí.
 • Nikdy nedovolte dětem, aby skákaly do neznámé vody.
 • Do chladné vody neskákejte rozehřátí ze sluníčka.
 • Neplavte bezprostředně po jídle.
 • U moře pozor na požahání od medúzy - vhodný je Fenistil gel.

Kam (a proč) jezdíte s dětmi v létě k vodě?

Andrea Kloboučková, Anička (4 roky) Nemám ráda koupaliště, kde je hodně lidí, a i kvůli hygieně, která není vždy dokonalá, raději jezdíme k moři. Tam, kde si můžeme vybrat klidné místečko. Nebo jdu klidně ke kamarádce ráchat se do bazénu.

Klára Doležalová, Na talia (7 let) Jezdíme tradičně na jedno místo do Chorvatska, spolu s mými rodiči a kamarády. Jako malá jsem byla každé léto u moře a nikdy jsem nebyla nemocná, tak bych ráda totéž umožnila i svým dětem.

Dušan Kollár, syn Adam (12 let) To má vícero odpovědí: v Praze, když je vedro a nikam se nedostaneme, tak na veřejná koupaliště, o víkendu pak jezdíme na chatu, kde je fantastický lom, a o letní dovolené se cákáme v moři! Proč aquapark? Jejich obliba neustále stoupá a děti je milují. Dříve byly hitem jen zahraničních dovolených, dnes jich už najdete desítky u nás, a skvělých. Jedním z prvních se chlubí Liberec. Proč jsou tak populární? Protože nabízejí celé rodině komplexní zábavu - nejrůznější tobogany, vířivky, skluzavky a divoké řeky, masáže i páry, takže si na své přijdou i rodiče. V aquaparku můžete strávit klidně celý den a nudit se nebudete. Jen to nebude tak levné…

Témata: Děti, Časopis Maminka, Jachta, Královéhradecký, Mšeno, Tanvald, Nový pohyb, Vodní plocha, Přehrada, Skalice, Špatný návyk, Pardubický kraj, Silný vítr, Kraj Vysočina, Jezero Poděbrady, Přírodní koupaliště, Hromadná doprava, Jihočeský kraj, Králův Dvůr, Dozor dospělého, Jihočeský, Boubín, Popovice, Pardubický, Zlínský