Maminka.czSport

Hurá, jedu! Jak naučit dítě jezdit na inline bruslích? A kdy začít?

8. 6. 2018
Milujete inline bruslení a už se nemůžete dočkat, až vás vaše ratolest bude moci při projížďkách doprovázet? Kdy je ten správný čas postavit dítě na kolečka? A má smysl pokoušet se o to sama, nebo je lepším řešením obrátit se alespoň pro začátek na zkušeného instruktora? Poradíme!

Přirozené zdravé sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech a bavilo je, by mělo být samozřejmou součástí rodinného života. Bohužel to v dnešní době zdaleka neplatí. S nedostatkem aktivit, jako je pěší chůze, běhání nebo lezení, souvisí i zhoršující se schopnost dětí zvládnout základní pohyby, například hod míčem, kotoul nebo třeba „obyčejné“ skákání přes švihadlo. Stále častěji se objevují dva extrémy: děti buď nesportují vůbec, nebo se od velmi útlého věku na přání rodičů věnují jednomu konkrétnímu sportu. Kolečkové brusle jsou proto příjemným a vhodným kompromisem, jak trávit čas spolu jako rodina a zároveň přitom dělat něco pro své zdraví a kondici. Navíc v přírodě, na čerstvém vzduchu.

Kdy obout dítěti první brusle?

Spousta rodičů s „drilováním“ svých potomků začíná zbytečně brzy a svou přílišnou horlivostí a zbytečným uspěcháním dokážou někdy pravý opak – potomek se „sekne“, je otrávený a od sportovních aktivit ho tím spíše odradíte. Určitě je dobře dětem tuto radost z pohybu dopřát, kdy je ale ten správný čas, abyste je násilně do ničeho nenutili a neublížili vývoji jejich pohybového aparátu? „Ideální doba, kdy je možné začít děti seznamovat s bruslemi a začít s výukou, je v jejich předškolním věku. Je to ovšem hodně individuální a záleží na dítěti samotném. Mělo by být dostatečně fyzicky vyspělé, to znamená mít plně vyvinutý kotník i celý kosterní a kloubní aparát,“ zdůrazňuje Zuzana Svátková, manažerka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které se zaměřují i na outdoorové aktivity pro nejmenší, zejména na kurzy inline bruslení. 

Kam na kolo a inline brusle?

Raději pod odborným vedením

Sportovní trenéři se shodují, že začínat s inline bruslením by dítě mělo pod dohledem speciálně vyškolených instruktorů. Zejména z důvodů, aby si hned od začátku nevytvořilo špatné návyky. Kurzy určené začátečníkům a dětem se dnes pořádají prakticky v každém větším městě. A co všechno se v kurzu naučí? Začíná se vždy výukou správného postoje, protože rovnováha je při jízdě na bruslích velmi důležitá. „A také je nutné naučit děti kontrolovaně padat. Pokud si totiž tento úkon hned na začátku nezafixují, mohly by později při nekontrolovaném a nesprávném pádu utrpět třeba úraz hlavy nebo zad. Ovšem i méně nebezpečné spadnutí na hýždě je nepříjemně bolestivé,“ říká Zuzana Svátková.

Postupně se pak malý jezdec naučí odrážení jednou nohou, zatáčení a přešlapování na obě strany, jízdu pozadu i na jedné noze. Nechybí samozřejmě ani výuka všech možností brzdění.

Každý začátek nemusí být těžký!

„Velmi důležité je, aby učení děti bavilo a aby se pohybu na bruslích nebály. Proto zařazujeme například jízdu ve vláčku a různé slalomy. Vše probíhá zábavnou formou pod vedením zkušených lektorů dle metodiky,“ popisuje Zuzana Svátková. Při výuce se používají různé hravé pomůcky – k získání stability a větší sebedůvěry dlouhé tyče a lana, při slalomu pak třeba kužele. „Děti milují sbírání barevných měkkých prvků, které v rámci hry vozí do stejně barevných obručí, i další hry,“ dodává Zuzana Svátková.

S rozcvičkou, která je důležitá před každou sportovní aktivitou, prvními krůčky a výukou správného padání, se v kurzech začíná na trávě. Děti získají na měkkém povrchu stabilitu, větší jistotu a natrénují si správný postoj. Pak se teprve přechází na rovný tvrdý povrch. 

Jdete do toho sama?

Pokud se do výuky přece jen pustíte vlastními silami, pro první lekce vyberte rovnou travnatou, později asfaltovou plochu. Dítě postavte na brusle a jemně ho přidržujte. Počkejte, až dokáže v klidu stát samo na jednom místě, a poté s ním začněte pomalu chodit. Postupně ho přidržujte čím dál méně, až bude chodit úplně samo. I když se to nezdá, jsou tyto začátky pro prcka dost náročné, tak mu dopřejte odpočinek a nepřehánějte to s délkou tréninku. První týden stačí půlhodina denně. A hlavně, neustále potomka chvalte a povzbuzujte. Základem je naučit ho „hlavní zákon bruslaře“, a to je „nezaklánět se“! Váha těla musí být vždy vpředu, aby případně padalo dopředu, tedy na chrániče, a ne na zadek (to opravdu bolí).

Strach musí jít stranou. Naučte své děti padat!

Víte, jaké vybrat brusle a co je ještě třeba?

První nesmělé krůčky na kolečkových bruslích dětem usnadní kvalitní vybavení, takže je dobré jeho nákupu věnovat pozornost a nepořídit první model, který je třeba zrovna v obchodě ve slevové akci. Kvalitní brusle nepořídíte za nejnižší cenu v supermarketu, vydejte se do specializovaného obchodu se sportovními potřebami, kde vám dokážou kvalifikovaně poradit při výběru typu a velikosti pro vaše děti. Bota by měla být dostatečně pevná a neměla by dovolit pohyb v kotníku do stran. Ložiska volte ABEC1, jiná už by byla moc rychlá. Pro malé děti jsou vhodné rostoucí brusle, vyzkoušejte si, jakým způsobem se nastavuje velikost a jak se zajišťuje. Kolečka by měla být klasická gumová, ne umělohmotná.

Stejně důležité jako brusle jsou ochranné prostředky, tedy helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. I ty je potřeba dítěti pořádně vyzkoušet, aby dobře seděly a zároveň se dítěti líbily, zkrátka aby je rádo nosilo.

Pozor na úrazy!

Správné návyky, které si dítě osvojí během výuky, jsou důležité zejména z hlediska prevence nebezpečných pádů, při kterých hrozí zranění a úrazy. „Nejčastější jsou pády na zápěstí s následnou zlomeninou zápěstí, dále pak pády na zadek, končící naraženou nebo naštípnutou kostrčí. Méně závažné jsou pak různé odřeniny a spáleniny po pádu na asfalt. Méně časté, o to ale závažnější mohou být pády na hlavu bez přilby. Většině úrazů jde poměrně dobře předejít správným nácvikem pádů spolu s chrániči. Správné pády učíme na našich kurzech bruslení padáním do trávy tak, abychom odnaučili špatné návyky, eliminovali pády na kostrč a předešli zraněním zápěstí,“ uvádí Stanislav Duben, instruktor kurzů inline bruslení a spolumajitel školy inline bruslení InlineAerobic.cz.

Na brusle i na kolo musí mít děti helmu. Jak vybrat tu správnou?

Tak už to rozjeď! Jak naučit dítě jezdit na kole?
Jak vybrat dětskou helmu na kolo. Musí pohodlně sedět a být lehká
Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Praktické rady, Rodina, Sport, Výuka, Správný čas, Instruktor, Začátečník, Brusle, Zábavná forma, Odborné vedení, Ideální doba, Špatný návyk, Nebezpečný pád, Pohybový aparát, Hýždě, Pravý opak, Vyškolený instruktor, Měkký povrch, Malé dítě, Pád, Bruslení, Specializovaný obchod, Správný návyk

Mohlo by vás zajímat
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Ryby Je pravda, že se vám v zaměstnání moc dařilo, ale přesto se těšíte domů za rodinou. Vždyť máte tolik…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné