[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Trnka obecná patří k našim původním keřům, již staří Keltové si všimli úžasných léčivých a posilujících schopností trnky (plodů i květů), a dokonce jí přisuzovali magické vlastnosti! Trnková větvička nad dveřmi odháněla zlo a neštěstí a z trnkového dřeva se prý vyráběly i magické hůlky. A nejen ty, v roce 2008 byly z trnkového dřeva vyrobeny štafetové olympijské kolíky!
Trpko-sladké mlsání
Trnky dozrávají na pichlavých keřích na konci léta. Temně modré peckovičky s drobnou peckou uprostřed se však sbírají po prvních mrazech, obvykle tedy během listopadu. Mrazem trnky ztrácí svou kyselost, která přechází v nasládlou chuť. Svíravou trpkost však trnky neztrácí – některé děti (i dospělí) je pro tuto zajímavou chuťovou kombinaci rádi mlsají i za syrova. Plody obsahují značné množství vitamínu C a karotenoidů, vitamíny skupiny B, dále pak hojně vápníku, hořčíku, draslíku a řady dalších bioaktivních látek s léčivými účinky na lidský organismus. Plody bývaly velmi jemným, avšak osvědčeným prostředkem proti průjmům, žaludečním a močovým potížím i nevolnostem. Čaje z plodů se využívalo i coby kloktadla a podpůrného nápoje při infekčních onemocněních. Své místo v léčbě dospělých mají i vynikající trnkový likér a víno, u dětí pak báječně chutnající sirup.
Účinky trnkového sirupu
Trnkový sirup lze v současné době zakoupit u některých výrobců přírodních certifikovaných doplňků stravy. Sirup je totiž nejen velmi zdravý, ale i skutečně chutný. Je možné jej užívat jen tak na lžičku anebo jako zdravou „šťávu“ do vody. Účinky sirupu jsou následující:
Trnkový sirup, krok za krokem
Sirup z trnek není nijak náročný na výrobu a jistě jej zvládnete vyrobit i s dětmi! Trnky i s pecičkami (vypeckovat by stejně nešly) zalijeme malým množstvím vody a přidáme třtinový cukr v poměru 1:1 s trnkami. Směs pak vaříme cca 1 hodinu na mírném ohni, čas od času směs promačkáme šťouchadlem na brambory. Na konci varu přidáme kvůli eliminaci trpké chuti citronovou šťávu, doporučuje se 1 ml šťávy na 2 l sirupu. Ale můžete se orientovat i dle vlastní chuti. Horký sirup nalijeme do skleniček a uskladníme v temnu a chladu.
A POZOR, pokud sirup dětem nezachutná, rozhodně jej nevylévejte! Ale připravte z něj domácí „portské“. Sirup jednoduše zřeďte v poměru 1:1 s vodkou, popřípadě ovocnou pálenkou (slivovice, meruňkovice apod.). Chuť trnkového likéru nápadně připomíná silné portské víno.