Maminka.czZdraví

Hurá na trnky! Vyrobte si úžasný sirup pro neduživá dítka!

Martina Machová 10.  11.  2018
Listopad je ideálním měsícem pro sběr trnek, z nichž jde snadno připravit lahodný posilující sirup.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Trnka obecná patří k našim původním keřům, již staří Keltové si všimli úžasných léčivých a posilujících schopností trnky (plodů i květů), a dokonce jí přisuzovali magické vlastnosti! Trnková větvička nad dveřmi odháněla zlo a neštěstí a z trnkového dřeva se prý vyráběly i magické hůlky. A nejen ty, v roce 2008 byly z trnkového dřeva vyrobeny štafetové olympijské kolíky!

Zázračná dýně: Vyžene roupy i tasemnice, léčí záněty močových cest!

Trpko-sladké mlsání

Trnky dozrávají na pichlavých keřích na konci léta. Temně modré peckovičky s drobnou peckou uprostřed se však sbírají po prvních mrazech, obvykle tedy během listopadu. Mrazem trnky ztrácí svou kyselost, která přechází v nasládlou chuť. Svíravou trpkost však trnky neztrácí – některé děti (i dospělí) je pro tuto zajímavou chuťovou kombinaci rádi mlsají i za syrova. Plody obsahují značné množství vitamínu C a karotenoidů, vitamíny skupiny B, dále pak hojně vápníku, hořčíku, draslíku a řady dalších bioaktivních látek s léčivými účinky na lidský organismus. Plody bývaly velmi jemným, avšak osvědčeným prostředkem proti průjmům, žaludečním a močovým potížím i nevolnostem. Čaje z plodů se využívalo i coby kloktadla a podpůrného nápoje při infekčních onemocněních. Své místo v léčbě dospělých mají i vynikající trnkový likér a víno, u dětí pak báječně chutnající sirup.

Účinky trnkového sirupu

Trnkový sirup lze v současné době zakoupit u některých výrobců přírodních certifikovaných doplňků stravy. Sirup je totiž nejen velmi zdravý, ale i skutečně chutný. Je možné jej užívat jen tak na lžičku anebo jako zdravou „šťávu“ do vody. Účinky sirupu jsou následující:

  • podporuje regeneraci organismu po nemoci, je tedy ideální pro rekonvalescenty a často nemocné děti;
  • posiluje organismus jak preventivně, tak dodává sílu po náročných fyzických i psychických výkonech (operace, školní zátěž, náročný sportovní kroužek apod.);
  • bylináři jej doporučují dětem v obdobích rychlého růstu.

Trnkový sirup, krok za krokem

Sirup z trnek není nijak náročný na výrobu a jistě jej zvládnete vyrobit i s dětmi! Trnky i s pecičkami (vypeckovat by stejně nešly) zalijeme malým množstvím vody a přidáme třtinový cukr v poměru 1:1 s trnkami. Směs pak vaříme cca 1 hodinu na mírném ohni, čas od času směs promačkáme šťouchadlem na brambory. Na konci varu přidáme kvůli eliminaci trpké chuti citronovou šťávu, doporučuje se 1 ml šťávy na 2 l sirupu. Ale můžete se orientovat i dle vlastní chuti. Horký sirup nalijeme do skleniček a uskladníme v temnu a chladu.

A POZOR, pokud sirup dětem nezachutná, rozhodně jej nevylévejte! Ale připravte z něj domácí „portské“.  Sirup jednoduše zřeďte v poměru 1:1 s vodkou, popřípadě ovocnou pálenkou (slivovice, meruňkovice apod.). Chuť trnkového likéru nápadně připomíná silné portské víno.

Chvála přírodním antibiotikům! Známe 10 nejdostupnějších
Jak na nachlazení přírodní léčbou? Pomůže homeopatie i aromaterapie
Rýma, kašel, teplota? Dětské nemoci zkuste zahnat bylinkami
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Likér, Značné množství, Plod, Trnka, Nemocné dítě, Úžas, Infekční onemocnění, Nasládlá chuť, Léčivý účinek, Rychlý růst, Sir, Malé množství, Syrová, Místo v, Šťáva, Lidský organismus, Účinky, První mráz, Sirup, Ideální měsíc, Třtinový cukr, Organismus, Zdraví na Heureka.cz