[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
"Extra steh po porodu, anglicky husband stitch, husband's stitch, daddy stitch, husband's knot, vaginal tuck, je údajný chirurgický zákrok, při kterém se použije k opravě hráze ženy jeden nebo více stehů, než je nutné, po roztržení nebo záměrnému nastřihnutí hráze během porodu," komentuje MUDr. Kamila Žižková. Údajně je tento "extra steh" přidán proto, aby se vagína více zúžila, což má zvýšit sexuální potěšení muže. Tato praktika je velmi kontroverzní, protože může způsobit ženám dlouhodobou bolest, nepohodlí, problémy při sexu a další komplikace. Protože steh pro tatínka není oficiálně lékařsky definován, neexistují o něm žádné klinické studie. Obecně ale čeští lékaři vylučují, že by bylo úmyslné zužování poševního vchodu po porodu běžnou praxí.
„Při porodu mohou vznikat různá poranění rodidel, od škrábanců po praskliny, a to nejen hráze ale i pochvy, čípku, pysků. Některé ženy se nevyhnou ani nástřihu hráze. Poranění se kontroluje a adekvátně ošetří stehem,“ vysvětluje gynekoložka a dodává: „Jsem názoru, že u nás se nic takového jako husband stitch neprovádí. Je to práce navíc a tu si nikdo nechce přidávat. Snažíme se poranění zašít tak, aby vše k sobě pasovalo a bylo co nejvíce jako před natržením.“
Lékaři uvádějí, že šití poševní stěny po porodu by se mělo vždy provádět pečlivě anatomicky, nelze zužovat pouze poševní vchod.
„Pokud bych měla udělat steh, který pochvu zúží, rozhodně to nejde jen při přiblížení tkání, ale musela by se tkáň i vytnout - tedy odebrat, aby pochva byla užší. Tento zákrok se nazývá kolpo/perineoplastika a jde o výkon zasahující do plastické chirurgie a mnohdy není hrazen pojišťovnou," vysvětluje Kamila Žižková a ptá se: "Proč bych to tedy po porodu dělala?"
Navíc šicí materiály, které se k ošetřování poporodních poranění používají, jsou vstřebatelné, a je v podstatě technicky nemožné, aby s jejich použitím došlo k trvalém zúžení poševního vchodu.
Zobrazit příspěvek na Instagramu Příspěvek sdílený MUDr. Kamila Žižková (@moje_gynpor)
Příspěvek sdílený MUDr. Kamila Žižková (@moje_gynpor)
Extra steh v tisku poprvé definovala obhájkyně přirozeného porodu Sheila Kitzinger ve své knize The Year After Childbirth z roku 1994, ačkoli zůstává nejasné, do jaké míry se ve světě tato praxe historicky uplatňovala. V dnešní době většina zpráv o stehu začíná a končí tím, že si jej muži vyžádají od lékaře poté, co jejich partnerka porodí. Obvykle to prohodí spíše jako (nemístný) vtip.
„Pokud jsem slyšela u porodu větu: tak ještě steh pro tatínka, jednalo se jen o jeden steh na detail, který je spíš pro lepší vzhled sutury, nebo je brán s nadsázkou. Nevím jak v Americe, ale u nás se tohoto ženy téměř se stoprocentní jistotou nemusejí bát,“ uzavírá Kamila Žižková.