Maminka.czSlavné maminky

Hvězda filmu Mamma Mia Amanda Seyfried o boji s poporodní depresí: Na mámy se zapomíná, všichni řeší pouze miminka!

Simona Formánková 6.  1.  2022
Jedna z nejoblíbenějších amerických hereček Amanda Seyfried je víc než jen hvězda filmů Mamma Mia nebo Protivný sprostý holky. Je také zastánkyní matek, které po porodu potřebují pomoc. Díky svému novému filmu vynesla do podvědomí jedno z témat, které bývá společností tabuizováno.

Amanda Seyfried je matkou dvou dětí, a proto moc dobře ví, jak dokáže být mateřství náročné. A stejně tak to, že je důležité o věcech, které nás trápí, mluvit. Využívá proto své popularity a veřejně rozebírá témata, která společnost přehlíží nebo nebere příliš vážně. S manželem Thomasem Sadoski jsou například členy charitativní organizace Inara a War Child, která pomáhá dětem postižených válkou. Skrze tuto organizaci originálně oznámili i narození jejich druhorozeného dítěte. 

VIDEO: Mladý Angličan popsal, jak se cítí otec na rodičovské dovolené

Na konci minulého roku také vstoupilo do kin dlouho očekávané drama A mouthful of air. Amanda byla nejen jedním z producentů, ve filmu si také zahrála. Ztvárnila roli ženy trpící poporodní depresí a bojující se všemi démony, které novopečené maminky dobře znají. Film podle jejích slov vznikl, aby ukázal, že systém zdravotní péče nenabízí rodičkám s psychickými problémy dostatečnou podporu. Po porodu se řeší pouze miminka, ale na jejich matky se zapomíná. Pro ženu je toto období velmi náročné, protože se změní celý její život.

"Jsem na tento film hrdá. Ukazuje poporodní depresi naprosto věrohodně. Přála bych si, aby to nebyl tak běžný problém, a aby pomoc a podpora byla ženám mnohem dostupnější. Doufám, že film vyvolá velkou diskuzi. To je jeho účel," napsala Amanda v jednom ze svých instagramových příspěvků. V jednom z rozhovorů také uvedla, že porod sám o sobě může být traumatickým zážitkem a tím, že je zdravé dítě na světě, toto trauma nekončí.

Poporodní deprese není jen problémem žen: Prošel jsem si jí a téměř přišel o syna, šokuje táta Robert

Když se usměvavá herečka na film připravovala, stýkala se s několika matkami, které si poporodními depresemi prošly. Oslovené ženy nespojovalo pouze to. Nezávisle na sobě se shodly, že po narození miminka prožívaly téměř paralyzující strach, že jejich děti ve spánku zemřou. Ten vedl k několika psychickým problémům a nedostatku spánku. Proto je Amanda ráda, že díky novému dramatu se o těchto tématech opět začíná mluvit. "Ten příběh se týká opravdu mnoha lidí a pevně věřím, že co nejvíce rozvíří diskuzi a dodá sílu všem matkám trpícím poporodní depresí. Spojte se s vaším lékařem a konzultujte s ním své problémy. Porod může být traumatizující a vy si zasloužíte jen to nejlepší." 

Je pravda, že maminky, kterým se právě narodilo miminko, to nemají lehké. Výzkum provedený Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zjistil, že jedna z osmi žen někdy po porodu zažila příznaky poporodní deprese. Navzdory tomu, že je to tak běžné, si ženy bojí říct o pomoc hlavně kvůli kulturnímu přesvědčení, z nedostatku lékařského porozumění nebo obav, že je jejich okolí odsoudí. 

Poporodní deprese v bodech

  • Poporodní deprese se může rozvinout zhruba do roka po porodu
  • V České republice se ze 113 000 porodů za rok více než 70 000 žen ocitne v přechodném stavu poporodního splínu
  • Ženám s duševními problémy v těhotenství nebo po porodu se u nás věnují - spolek Úsměv mámy nebo Národní ústav duševního zdraví
  • I otcové mohou po narození dítěte zažívat depresi
Zdroj: Národní ústav duševního zdraví
Témata: Porod, Miminko, Slavné maminky, Matka, herečka, Rodičovství, Poporodní deprese, Deprese, Psychika, Amanda, Česká republika, CDC, Máma, Film, Mamma Mia
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova