Maminka.czZdraví

Hygiena intimních partií: Naučte to už i vaše dcery

Jana Knaislová 8.  5.  2015
Přesto, že ji řada žen stále zanedbává, měla by intimní hygiena rozhodně patřit mezi pravidelnou péči. A zanedbávat by se neměla ani u malých dětí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V intimních partiích panuje za ideálních podmínek symbióza a chrání tak tuto citlivou oblast ženského těla před vniknutím infekcí. Ta ovšem může být poměrně snadno narušená, ať už třeba dlouhodobým stresem, léčbou antibiotiky nebo kortikosteroidy (proto vždy s užíváním těchto léčiv dodávejte tělu více probiotik) nebo třeba nadměrnou konzumací sladkostí či bílé mouky, případně i častým používáním nevhodných a silně parfemovaných mýdel či sprchových gelů.

Doporučuje se také v období koupání nikdy dlouho nepobývat v mokrých plavkách, vlhké prostředí této citlivé části těla totiž vůbec nesvědčí. To vše může nahrávat zánětu nebo nadměrné tvorbě kvasinek. Intimní partie pak svědí, pálí, často se objevuje i nepříjemný výtok a celková nepohoda v této části těla. Pokud se kvasinková infekce objeví, je třeba co nejdříve zahájit léčbu. Nejlépe po dohodě s gynekologem, který doporučí co nejvhodnější postup. Mnohdy je třeba také přeléčit partnera.  

„Právě vhodná hygiena v období přemnožených kvasinek je velmi důležitá. Používání gelů na intimní hygienu je v podstatě nutné celoročně, v současné moderní době bývá těžší udržovat přirozené prostředí pochvy, které má být kyselé a za ideálních podmínek tak brání přemnožení kvasinek a jiných bakteriálních mikroorganismů. Proto jsou intimní gel, mýdlo, pěna nebo olej ideální ke každodennímu použití. V létě, po sportu, po návštěvě bazénu či přírodních koupališť, při léčbě zánětu pak i vícekrát denně,“ popisuje gynekoložka Martina Jeníková.

Možná budete mít pocit, že pravidelné omývání vodou stačí, ale není tomu tak. „Určitě není vhodné vymývat pochvu vodou. Voda je neutrální a snižuje její kyselost,“ varuje Jeníková.

Jak je to v těhotenství?

Důraz na hygienu intimních partií je pak obzvlášť důležitý v období menstruace, v těhotenství a po porodu. „Intimní přípravky jsou v těchto obdobích také vhodné. I jako prevence infekčního onemocnění pochvy z důvodu narušené hormonální rovnováhy v těhotenství a při kojení a také poranění po porodu. V těhotenství a při kojení by se měl používat jednou denně neparfemovaný intimní gel, mýdlo, pěna nebo olej, po porodu by pak měl následovat šest týdnů minimálně po každé toaletě oplach čistou vlažnou vodou, ráno a večer používat některý z neparfemovaných přípravků intimní hygieny,“ poznamenává doktorka Jeníková.

Učte hygieně již malé holčičky

K intimní hygieně je vhodné vést také holčičky a to nejlépe již od útlého dětství. „V tomto směru je třeba nejprve poučit rodiče,“ upozorňuje gynekoložka a pokračuje: „V novorozeneckém a dětském období při koupeli každý den je třeba šetrně oddálit od sebe stydké pysky a očistit oblast poševního vchodu. K tomu se používá dětské neparfémované mýdlo nebo balzám a oplachuje se pod tekoucí teplou vodou. Ne intimní gely pro ženy. Hygienické ubrousky je vhodné použít v případě, když není možné umytí vodou. Děvčata je nutno již od raného dětství kolem tří let naučit správné hygieně po každé toaletě a zásadně otírat od močové trubice ke konečníku.“

A právě pro malé dívky existují na našem trhu speciální intimní mycí gely, napomáhají udržovat přirozené pH prostředí, šetrně myjí a pečují o citlivou dětskou pokožku. 

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: archiv firem

Témata: Zdraví, Krása a styl, Dcery, Hygiena, Jůlinka, Nepohoda, Útlé dětství, Jeník, Přemnožení, Kyselost, Poševní vchod, Vaš, Dlouhodobý stres, Pár, Kvasinková infekce, Pysk, Sprchový gel, Omývání, Par, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Dříve normální, dnes často nemyslitelné! Podívejte se na retro snímky, jak se bavily děti v minulosti
redakce
Hry pro děti