Maminka.czZdraví

Hygiena intimních partií: Naučte to už i vaše dcery

8. 5. 2015
Přesto, že ji řada žen stále zanedbává, měla by intimní hygiena rozhodně patřit mezi pravidelnou péči. A zanedbávat by se neměla ani u malých dětí.

V intimních partiích panuje za ideálních podmínek symbióza a chrání tak tuto citlivou oblast ženského těla před vniknutím infekcí. Ta ovšem může být poměrně snadno narušená, ať už třeba dlouhodobým stresem, léčbou antibiotiky nebo kortikosteroidy (proto vždy s užíváním těchto léčiv dodávejte tělu více probiotik) nebo třeba nadměrnou konzumací sladkostí či bílé mouky, případně i častým používáním nevhodných a silně parfemovaných mýdel či sprchových gelů.

Doporučuje se také v období koupání nikdy dlouho nepobývat v mokrých plavkách, vlhké prostředí této citlivé části těla totiž vůbec nesvědčí. To vše může nahrávat zánětu nebo nadměrné tvorbě kvasinek. Intimní partie pak svědí, pálí, často se objevuje i nepříjemný výtok a celková nepohoda v této části těla. Pokud se kvasinková infekce objeví, je třeba co nejdříve zahájit léčbu. Nejlépe po dohodě s gynekologem, který doporučí co nejvhodnější postup. Mnohdy je třeba také přeléčit partnera.  

„Právě vhodná hygiena v období přemnožených kvasinek je velmi důležitá. Používání gelů na intimní hygienu je v podstatě nutné celoročně, v současné moderní době bývá těžší udržovat přirozené prostředí pochvy, které má být kyselé a za ideálních podmínek tak brání přemnožení kvasinek a jiných bakteriálních mikroorganismů. Proto jsou intimní gel, mýdlo, pěna nebo olej ideální ke každodennímu použití. V létě, po sportu, po návštěvě bazénu či přírodních koupališť, při léčbě zánětu pak i vícekrát denně,“ popisuje gynekoložka Martina Jeníková.

Možná budete mít pocit, že pravidelné omývání vodou stačí, ale není tomu tak. „Určitě není vhodné vymývat pochvu vodou. Voda je neutrální a snižuje její kyselost,“ varuje Jeníková.

Jak je to v těhotenství?

Důraz na hygienu intimních partií je pak obzvlášť důležitý v období menstruace, v těhotenství a po porodu. „Intimní přípravky jsou v těchto obdobích také vhodné. I jako prevence infekčního onemocnění pochvy z důvodu narušené hormonální rovnováhy v těhotenství a při kojení a také poranění po porodu. V těhotenství a při kojení by se měl používat jednou denně neparfemovaný intimní gel, mýdlo, pěna nebo olej, po porodu by pak měl následovat šest týdnů minimálně po každé toaletě oplach čistou vlažnou vodou, ráno a večer používat některý z neparfemovaných přípravků intimní hygieny,“ poznamenává doktorka Jeníková.

Učte hygieně již malé holčičky

K intimní hygieně je vhodné vést také holčičky a to nejlépe již od útlého dětství. „V tomto směru je třeba nejprve poučit rodiče,“ upozorňuje gynekoložka a pokračuje: „V novorozeneckém a dětském období při koupeli každý den je třeba šetrně oddálit od sebe stydké pysky a očistit oblast poševního vchodu. K tomu se používá dětské neparfémované mýdlo nebo balzám a oplachuje se pod tekoucí teplou vodou. Ne intimní gely pro ženy. Hygienické ubrousky je vhodné použít v případě, když není možné umytí vodou. Děvčata je nutno již od raného dětství kolem tří let naučit správné hygieně po každé toaletě a zásadně otírat od močové trubice ke konečníku.“

A právě pro malé dívky existují na našem trhu speciální intimní mycí gely, napomáhají udržovat přirozené pH prostředí, šetrně myjí a pečují o citlivou dětskou pokožku. 

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: archiv firem

Témata: Zdraví, Krása a styl, Kvasinková infekce, Dlouhodobý stres, Kyselost, Hygiena, Poševní vchod, Přemnožení, Pysk, Pár, Sprchový gel, Útlé dětství, Nepohoda, Omývání

Mohlo by vás zajímat
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho

Horoskopy

Panna Prožijete náročný vstup do nového týdne, protože budete rozladění z nepříjemné domácí atmosféry.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu