Maminka.czZdraví žen

Hysteroskopie: Co všechno umí toto vyšetření dělohy řešit a odhalit a jde to i bez narkózy?

Simona Procházková 20.  9.  2023
Tisíce žen podstupují každoročně vyšetření dělohy hysteroskopii a mnohdy se toho až přehnaně obávají. Pokud vás tento zákrok čeká a chcete vědět víc, třeba proč na něj musíte, co všechno dokáže vyřešit a zjistit nebo zda je nutná narkóza, čtěte dál. Důležitá fakta popíšou a vysvětlí zkušení lékaři.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hysteroskopie je malý gynekologický zákrok, jehož cílem je vizuální posouzení děložní dutiny. Důvodem k provedení je podezření na patologický nitroděložní proces. Toto může byt založeno např. na suspektním ultrazvukovém nálezu nebo na klinických obtížích ženy. K častým indikacím se tak řadí polypy, myomy, nitroděložní srůsty, septa (děložní přepážky, vývojová vada), podezření na chronickou endometriózu a podobně. Řadu nálezů je možno zároveň během zákroku rovnou léčebně vyřešit či odstranit,“ popisuje MUDr. Eva Šťastná z kliniky IVF Cube. Lékař dokáže během vyšetření například rozrušit drobné srůsty či výrůstky nebo vyčistit pozůstatky po porodu nebo samovolném potratu, případně vyřešit potíže s nitroděložním tělískem.

VIDEO: Obrat miminka v břiše: Jak se provádí a jak je úspěšný?

Když se nedaří otěhotnět…

Ačkoliv nejčastějším důvodem pro provedení hysteroskopie bývá abnormální krvácení nebo podezřelý, neobvyklý gynekologický nález zjištěný lékařem při ultrazvukovém vyšetření, je tato metoda také velmi vhodná pro léčbu neplodnosti dané děložními srůsty. Vyšetření  tedy ženy často podstupují za účelem vyloučení děložního faktoru sterility. Lékař může prohlédnout nejen dělohu, ale také odebrat vzorky tkáně k dalšímu prozkoumání nebo odstranit polypy či myomy.

K provedení hysteroskopie se používá nástroj zvaný hysteroskop, což je tenká trubice s optikou, která se do dělohy zavádí přes pochvu a děložní hrdlo. Kromě toho, že kanál děložního hrdla je obvykle nutno trochu rozšířit postupnou dilatací, není k zavedení hysteroskopu potřeba žádného řezu či vpichu, jde tedy o výkony minimálně invazivní.

Hysteroskopie bez uspání? To přece musí bolet…

Bez narkózy, během pár minut, navíc v čase, který se přizpůsobí pacientce, takové výhody přináší ambulantní hysteroskopie, tedy metoda, která má ve světě již více než třicetiletou tradici. Například v USA se tento výkon v drtivé většině provádí bez anestezie. Trend vynechat uspání se postupně dostává i do Česka.

„Ve světě jednoznačně dominuje varianta bez anestezie, je to totiž vhodné pro 90 % pacientek. V Česku jsme tak trochu zaspali dobu. Hysteroskopie, která patří k nejčastějším gynekologickým výkonům vůbec, se tady ať už v celkové nebo částečné anestezii provádí přes 30 let a zvyk se těžko mění. Řada lékařů tuto možnost pacientkám nezmíní a posílá je rovnou do nemocnic. Nicméně pokrok nezastavíme a stejně jako například cystoskopie, u níž se endoskopicky prohlíží dutina močového měchýře a trubice bez anestezie, se časem i podoba hysteroskopie promění tak, aby byla pro pacientky co nejméně zatěžující,“ říká MUDr. Petr Kovář, specialista na hysteroskopii bez anestezie, gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal.

Podle MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., předsedy Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP, je provedení hysteroskopie bez uspání pro pacientku a její organismus mnohem šetrnější a rychlejší. „Žena, která jde na zákrok do nemocnice, v ní obvykle stráví 2 až 3 dny, musí absolvovat předoperační vyšetření včetně rentgenu srdce a plic a zátěž spojenou s anestezií. A zdravotní systém to samozřejmě stojí peníze,“ vysvětluje lékař.

Histologie a cytologie: Víte, k čemu tato vyšetření slouží a jak dlouho budete čekat na výsledky?

Ideální řešení pro chronicky nemocné i kojící ženy

Vyšetření a případný zákrok bez uspání lze nabídnout i tzv. polymorbidním pacientkám. Tedy těm, které bojují s řadou jiných chronických nemocí. Anestezie tak pro ně představuje neúměrné zdravotní riziko. Další významnou skupinou, která podle něj z metody profituje, jsou ženy, které nedávno porodily. Nemusí totiž kvůli zákroku odstavovat dítě od kojení.

V tuzemsku nabízí hysteroskopii bez anestezie méně než 10 pracovišť, mezi nimi nově Reprofit, a to v nedávno otevřeném Centru ženského zdraví. „Zájem je veliký, pacientky chtějí přijít, odbýt si zákrok a do půlhodiny odejít – a to jim umožníme,“ dodává MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit.

Samotný zákrok trvá podle lékařů maximálně 15 minut, provádí se tenkým operačním nástrojem o maximální tloušťce 3 mm a je prakticky bezbolestný. Žena po něm hned odchází domů, nepotřebuje dovolenou či neschopenku. „Nástroj, který při zákroku používáme, je tenčí než ten, kterým se zavádí děložní tělísko. Podle našich zkušeností polovina pacientek necítí vůbec nic, asi 45 % z nich zažívá lehkou nepohodu srovnatelnou s menstruací a asi 5 % žen při zákroku lokálně umrtvíme, podobně jako zubař znecitliví chrup,“ popisuje MUDr. Kovář.

Hysteroskopie: Jaká jsou rizika a jak se chovat po zákroku?

MUDr. Eva Šťastná, klinika IVF Cube

  • Riziko výskytu pooperačních komplikací roste s větším rozsahem výkonu.
  • K nejčastějším zdravotním rizikům patří nechtěný průnik děložní stěnou do břišní dutiny, krvácení nebo zavlečení infekce do vyšších partií vnitřního genitálu.
  • K prevenci pooperačních obtíží, především infekce, patří dodržování hygienických opatření: vynechání koupelí, tamponů a pohlavního styku po dobu krvácení, minimálně týden.
  • Sprchování stejně jako používání vložek je možné bez omezení.
  • Potřeba klidového režimu závisí na průběhu zákroku. Většina výkonů je malého rozsahu a žena se cítí relativně fit už den poté.
  • Výraznou fyzickou zátěž typu sportovních tréninků je vhodné omezit zhruba týden.
  • Celkově je riziko komplikací nízké a zákrok lze považovat za bezpečný.
Témata: Zdraví, Gynekologie a porodnictví (poradna), Zdraví žen, Plodnost, USA, nitroděložní tělísko, Endometrióza, Bolesti břicha, Klinika, zákrok, Pavel Otevřel, Petr Kovář, Česká republika, Reprofit, MUDr., Děloha, Lékař, Narkóza, Štěpán Machač, ČLS JEP, Anestezie, Vyšetření, IVF CUBE, Pacientka, Zdraví na Heureka.cz

Video