[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pro ženy léčící se s alergiemi a astmatem je vždy lepší těhotenství naplánovat dopředu, nejlépe ve spolupráci s alergologem/imunologem a gynekologem. Někdy je totiž vhodné předem pozměnit léky, vypočítat rizikové roční období atd.
Pokud jste již otěhotněla, není nutné se stresovat nenadálou situací. Užívané léky na alergie a astma bývají tak bezpečné, že se jich není třeba obávat ani v jiném stavu. Existují sice vzácné případy, kdy došlo k poškození plodu či poruše růstu dítěte, ale obvykle to bylo zapříčiněno nespoluprací těhotné nebo nevhodnou kombinací léčiv.
Je proto třeba zdůraznit, že dobře léčená astmatička těhotenství zvládne bez výraznějšího zvýšení astmatických záchvatů. To se týká i vlastního porodu. Nevyhýbejte se ani následnému kojení. To se astmatičkám doporučuje, protože zvyšuje imunitu dítěte a snižuje pravděpodobnost, že potomek bude také alergik či astmatik.
Pokud to jde, těhotenství si naplánujte.
Po zjištění gravidity jděte k lékaři (alergologovi/imunologovi a gynekologovi) co nejdříve.
V těhotenství se snažte eliminovat stres a nepřetěžujte se.
Hodně odpočívejte, dodržujte zásady zdravé stravy s vitamíny, vyvarujte se pobytu v zakouřeném prostředí a co nejvíce snižte kontakt se „svým“ alergenem.
Jestliže to zdraví umožňuje, zůstaňte co nejvíce aktivní, vhodné sporty konzultujte s lékařem.
V případě nutnosti úpravy léčby věřte svému lékaři a řiďte se jeho doporučeními.
Nebojte se zeptat odborníka na cokoli, co vás zajímá. Platí totiž pravidlo: „dobře informovaný astmatik má svoji nemoc vždy lépe pod kontrolou než ten bez dostatečných znalostí“.
V dnešní době je v České republice prenatální preventivní péče na špičkové úrovni a léky užívající se při astmatu jsou stále bezpečnější. I přes toto onemocnění proto není důvod, proč by právě na vás nemohlo čekat krásných, klidných a jedinečných 9 měsíců.