I mikropůjčka je půjčka. Než si půjčíte, uvědomte si tyto 4 věci...

Prezentace klienta
23. 1. 2019
I mikropůjčka je půjčka. Než si půjčíte, uvědomte si tyto 4 věci...
Nemá smysl si cokoliv nalhávat. Výše peněžité pomoci v mateřství není úplně optimální. A co se týče rodičovského příspěvku, ten může domácí rozpočet převrátit vzhůru nohama. Takže když se k běžným výdajům nachomýtne nějaký nečekaný a vy nemáte uspořeno bokem, nezbude vám, než si od někoho půjčit. Ale na koho se obrátit, když si nechcete dělat ostudu v nejbližším okolí? Nemáte-li k dispozici kontokorent či kreditní kartu, pravděpodobně se do vašeho hledáčku dostanou tzv. mikropůjčky.

Mikropůjčky, často zvané jako půjčky před výplatou či krátkodobé půjčky, jsou v České republice poměrně populární. Podle statistik je pravidelně nebo alespoň jednou za čas využívá každý třetí Čech. Spousta zájemců však netuší, jak správně postupovat při výběru vhodného produktu. A mnoho dlužníků nedodržuje základní zásady zodpovědného půjčování. Buďte chytřejší a řiďte se následujícími tipy.

1. Půjčka musí mít smysl

Opět není od věci zmínit, že spousta dlužníků splácí půjčku, bez které by se docela dobře obešli. Výjimkou nejsou půjčky na dárky či na dovolenou – a právě ty jsou podle odborníků zdaleka nejhorší.

Mikropůjčka může být dobrým sluhou v situaci, kdy musíte rychle vyřešit nečekanou komplikaci a nemáte po ruce železnou rezervu. Ale než podáte žádost, zamyslete se nad tím, zda by ji nebylo možné vyřešit, až vám na účet dorazí vlastní peníze.

2. Musíte mít z čeho splatit splátku

Mikropůjčky se splácí jednorázově a splatnost se obvykle pohybuje kolem 30 dní. Nebudete mít s úhradou problém? Ačkoliv vám rodičovský příspěvek může stačit na to, abyste prošla schvalovacím sítem, jedině vy důvěrně znáte pravidelné měsíční výdaje. Pokud je váš rozpočet napnutý i bez splátky, raději vymyslete plán B.

Z praktického hlediska je lepší zatnout zuby a půjčit si od rodičů nebo sourozenců, než pak vybíjet klín klínem a sjednávat si další půjčku jen proto, aby bylo z čeho splatit tu předchozí.

3. RPSN není rozhodující parametr

Rozhodla jste se, že si půjčíte, ale netušíte, jak vybrat nejlepší produkt? V prvé řadě si ujasněte priority, protože přízvisko „nejlepší“ může nabývat různých významů. Někdo preferuje nejnižší poplatek, pro jiného je důležité rychle vyřízení, případně možnost okamžitého převodu na účet.

V žádném případě neposuzujte mikropůjčky pouze podle RPSN (roční procentní sazby nákladů), která je vypovídající pouze při porovnání půjček s delší splatností. Zaměřte se spíše na výši poplatků a porovnejte celkové splatné částky.

Půjčit si můžete... i zadarmo!

Zní to jako báchorka pro naivky? Některé půjčky do 10 000 Kč jsou ovšem skutečně zdarma. Respektive bez jakéhokoliv navýšení pro nové klienty. Ovšem pozor – musíte dodržet smluvní podmínky, jinak věřitel půjčku zpoplatní. Přesto jde o možnost, jak rychle získat potřebnou částku a nepřeplatit se.


Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Blíženci Užíváte si úspěšné dny a je docela možné, že jste nedávno slušně povýšili anebo se dočkali zvýšení…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu