I mikropůjčka je půjčka. Než si půjčíte, uvědomte si tyto 4 věci...

Reklama
23. 1. 2019
I mikropůjčka je půjčka. Než si půjčíte, uvědomte si tyto 4 věci...
Nemá smysl si cokoliv nalhávat. Výše peněžité pomoci v mateřství není úplně optimální. A co se týče rodičovského příspěvku, ten může domácí rozpočet převrátit vzhůru nohama. Takže když se k běžným výdajům nachomýtne nějaký nečekaný a vy nemáte uspořeno bokem, nezbude vám, než si od někoho půjčit. Ale na koho se obrátit, když si nechcete dělat ostudu v nejbližším okolí? Nemáte-li k dispozici kontokorent či kreditní kartu, pravděpodobně se do vašeho hledáčku dostanou tzv. mikropůjčky.

Mikropůjčky, často zvané jako půjčky před výplatou či krátkodobé půjčky, jsou v České republice poměrně populární. Podle statistik je pravidelně nebo alespoň jednou za čas využívá každý třetí Čech. Spousta zájemců však netuší, jak správně postupovat při výběru vhodného produktu. A mnoho dlužníků nedodržuje základní zásady zodpovědného půjčování. Buďte chytřejší a řiďte se následujícími tipy.

1. Půjčka musí mít smysl

Opět není od věci zmínit, že spousta dlužníků splácí půjčku, bez které by se docela dobře obešli. Výjimkou nejsou půjčky na dárky či na dovolenou – a právě ty jsou podle odborníků zdaleka nejhorší.

Mikropůjčka může být dobrým sluhou v situaci, kdy musíte rychle vyřešit nečekanou komplikaci a nemáte po ruce železnou rezervu. Ale než podáte žádost, zamyslete se nad tím, zda by ji nebylo možné vyřešit, až vám na účet dorazí vlastní peníze.

2. Musíte mít z čeho splatit splátku

Mikropůjčky se splácí jednorázově a splatnost se obvykle pohybuje kolem 30 dní. Nebudete mít s úhradou problém? Ačkoliv vám rodičovský příspěvek může stačit na to, abyste prošla schvalovacím sítem, jedině vy důvěrně znáte pravidelné měsíční výdaje. Pokud je váš rozpočet napnutý i bez splátky, raději vymyslete plán B.

Z praktického hlediska je lepší zatnout zuby a půjčit si od rodičů nebo sourozenců, než pak vybíjet klín klínem a sjednávat si další půjčku jen proto, aby bylo z čeho splatit tu předchozí.

3. RPSN není rozhodující parametr

Rozhodla jste se, že si půjčíte, ale netušíte, jak vybrat nejlepší produkt? V prvé řadě si ujasněte priority, protože přízvisko „nejlepší“ může nabývat různých významů. Někdo preferuje nejnižší poplatek, pro jiného je důležité rychle vyřízení, případně možnost okamžitého převodu na účet.

V žádném případě neposuzujte mikropůjčky pouze podle RPSN (roční procentní sazby nákladů), která je vypovídající pouze při porovnání půjček s delší splatností. Zaměřte se spíše na výši poplatků a porovnejte celkové splatné částky.

Půjčit si můžete... i zadarmo!

Zní to jako báchorka pro naivky? Některé půjčky do 10 000 Kč jsou ovšem skutečně zdarma. Respektive bez jakéhokoliv navýšení pro nové klienty. Ovšem pozor – musíte dodržet smluvní podmínky, jinak věřitel půjčku zpoplatní. Přesto jde o možnost, jak rychle získat potřebnou částku a nepřeplatit se.

Nákupy - Maminka CZ

Mohlo by vás zajímat
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Kozoroh Procházíte náročným obdobím a víkend vám k oddechu nestačil. Neustálé rozbroje v práci i s partnerem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné