Maminka.czZrcátko

I muži mají své dny. Syndrom těhotného tatínka a poporodní deprese u otců

Vanda Stöckbauerová 1.  2.  2024
Čekáte miminko a trápí vás nejrůznější těhotenské neduhy? Je možné, že podobné obtíže bude mít i váš partner. V dalším díle seriálu Zrcátko vám gynekoložka Kamila Žižková vysvětlí, co obnáší Couvade syndrom a že poporodní blues mohou zažívat i muži.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nastávající maminka Jana trpěla klasickými příznaky prvního trimestru, jako jsou nechuť k jídlu a nevolnost. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nevolnost a další fyzické změny nepostihly i jejího partnera. Mirek začal přibírat na váze, měl pocity na zvracení a některá dříve oblíbená jídla nemohl ani cítit. Jana byla zpočátku k partnerovým obtížím skeptická, myslela si, že přehání, ale postupem času pochopila, že opravdu trpí. I když to možná zní neuvěřitelně, Mirkova zkušenost nebyla žádným zvláštním fenoménem. Objevil se u něj Couvade syndrom.

„Couvade syndrom neboli syndrom těhotného tatínka je stav, kdy muž začne vykazovat stejné nebo podobné příznaky jako těhotná žena,“ vysvětluje MUDr. Kamila Žižková. Uvádí se, že se vyskytuje zhruba u 20 % mužů. Většinou se jedná o muže velmi citlivé, více závislé na své partnerce nebo o muže mající velmi úzký vztah s matkou. „Studie uvádějí, že tento stav souvisí s mužskou empatií. Příznaky se objevují už od prvního trimestru a mohou jimi být ranní nevolnosti, pálení žáhy, zvracení, bolesti břicha, poruchy spánku, změny chuti k jídlu, pocit napětí v prsou, přibírání na váze nebo depresivní nálady. Příčina tohoto stavu není zcela jasná, ale předpokládá se, že se na něm podílí psychika a nerovnováha v neuromediátorových systémech mozku,“ vysvětluje Kamila Žižková a dodává: „Stav není nijak nebezpečný a obvykle vymizí ještě v těhotenství nebo po porodu, ale v případě potřeby ho lze řešit s terapeutem.“

Samozřejmě v některých případech je vysvětlení prostší. Pokud těhotná žena hodně nakupuje, vaří a dopřává si různé kalorické pochutiny, pravděpodobně se k hodování připojí i její partner. Těhotenské chutě a zvyšující se příjem jídla pak mohou vést k přibírání obou nastávajících rodičů. A s přemírou jídla nebo nevhodnou skladbou jídelníčku můžou souviset také pálení žáhy a zažívací potíže.

VIDEO: Psychické potíže po porodu: Jak se projevují a co s nimi?

Poporodní deprese mužů

Asi všichni známe pojmy jako laktační psychóza nebo poporodní deprese, ale věděli jste, že i muži mohou trpět podobnými problémy? „Poporodní deprese se objevuje přibližně u 5 % žen, u mužů se dostáváme na číslo velmi podobné – 4,4 %,“ konstatuje Kamila Žižková.

Poporodní deprese mužů se projevuje smutkem, pláčem, nervozitou, podrážděností, nespavostí nebo apatií, ale i nezájmem o protějšek, každodenní život a o dítě. Tyto stavy mohou negativně ovlivnit chod celé domácnosti. Jestliže nejsou řešeny, mohou se podílet i na rozpadu vztahu.

„Problémy může způsobovat strach z nové role a zodpovědnosti. K tomu se mohou přidat starosti spojené se zabezpečením rodiny,“ podotýká Kamila Žižková. Depresivní muži se také méně věnují svému dítěti, což může v důsledku negativně ovlivňovat jeho vývoj. „Pokud u sebe nebo u svého partnera objevíte příznaky deprese, které trvají déle než týden, poraďte se se svým lékařem. O problémech mluvte otevřeně a podporujte se navzájem,“ radí lékařka. 

Tajemství sexu v těhotenství. Proč dlouze nedráždit bradavky? A jaká poloha je ideální? Radí Kamila Žižková

Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v naší soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. Nedávno vydala knihu Vulva není vagína, která pojednává o různých tématech nejen z oboru gynekologie, ale také z běžného života a sexu. S lehkostí a humorem, aby tomu každý rozuměl.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Těhotenství, Zrcátko, tatínek, jídlo, Otec, Poporodní deprese, Kamila Žižková, Jana, Syndrom, Maminka, Příznaky, Zvracení