Maminka.czPotrat

I porody mrtvých dětí mohou být něžné a rodiče sbližují, říká dula Anna Vršník

Lenka Brožová 24.  11.  2021
Ztráta miminka, v jakékoli fázi vývoje, je pro rodiče velmi bolestivá. Certifikovaná dula Anna Vršník jim pomáhá situaci zvládnout a dodává partnerům sílu se s tím co nejlépe vypořádat. Jak takové loučení vypadá? A co znamenají duhová těhotenství?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Vždy to bolí. Někdy až tak moc, že vás to poznamená na celý život,“ říká certifikovaná dula ANNA VRŠNÍK, která mimo jiné provází ženy během samovolného potratu, interrupce či porodu mrtvého dítěte. Praxe ji naučila, že když žena touto bolestnou zkušeností projde vědomě a bez vyhýbání se bolesti, může ji to dokonce posílit. 

Asistovat u takových nelehkých situací musí chtít velkou odvahu a vnitřní sílu. Jak se vám při tom daří pracovat s vašimi vlastním emocemi? 

Emoce jsou vlastně na takových doprovodech nejdůležitější. Mít citlivé a otevřené srdce pro příběh celé rodiny a současně do toho úplně nespadnout, abych byla schopná je v celém procesu podpořit – prakticky i emočně. Bez pravidelných supervizí a poctivé psychohygieny by to ale asi nešlo. Nicméně, zažila jsem i porody mrtvých dětí, které byly něžné, nádherné a dojemné a oba rodiče velmi sblížily. 

VIDEO: Na potraty nechodí jen ženy ze sociálně slabších rodin, říká odborniceJak se na vaši přítomnost na sále dívají zdravotníci? 

Přístup záleží na konkrétní porodnici a lidech, samozřejmě. Někdy se bohužel setkávám s nevhodným zacházením ze strany zdravotníků, kteří netuší, jak s rodiči v tak citlivé chvíli zacházet. Také často nemají kapacitu o ženu pečovat v celém rozsahu. V modernějších porodnicích už zdravotníci oceňují, když si žena k porodu přivede svou dulu. Ta je jí k dispozici po celou dobu a zajistí potřebnou emoční podporu. 

Co je vedle emoční podpory vaše role? 

Hodně záleží na tom, kdy se mi žena ozve. Ideální je, že mi zavolá okamžitě, jak zjistí, že miminku nebije srdíčko. Pak jí můžu poskytnout podporu ihned a společně probereme možnosti. Zda jít na nemocniční medicínsky vyvolaný potrat, nebo zda dát všemu přirozený průběh a počkat, až bude její tělo připraveno. Často právě pár dní na uklidnění, rozmyšlení možností a přípravu na potrat či porod dá ženě sílu na celý proces a podpoří i následné truchlení. Některé ženy preferují, abych s nimi celý proces v porodnici absolvovala a přispěla k jeho hladkému průběhu. Pomáhám jim pracovat s bolestí, s uvolněním, s komunikací se zdravotníky… a pak je i podpořím v tom, aby se důstojně rozloučily s miminkem. 

Není loučení se po potratu nebo porodu mrtvého dítěte další zátěž? 

Ženy v prvním okamžiku většinou miminko vidět nechtějí, bojí se, že je to bude ještě více bolet. Ale z mojí zkušenosti je to právě naopak. Žena, která porodila i třeba mrtvé dítě, je hormonálně plná lásky. Když má možnost miminko spatřit a pochovat si ho, je to pro její psychiku a tělo přirozeným dokončením celého porodního procesu. V zahraničí dokonce porodnice poskytují chlazené kolébky, aby si rodiče miminko mohli odnést domů a rozloučit se s ním v soukromí s celou rodinou. 

Zamlklé těhotenství mě zaskočilo, čekala jsem na samovolný potrat, říká zpěvačka Klára Vytisková. Čím jí tento moment otevřel oči?


Jak takové loučení vypadá u nás? 

Po porodu miminko v rámci možností upravím, zabalím do plenek a nabídnu ženě rozloučení. Někdy je chtějí přirozeně pomazlit samy, někdy potřebují dodat odvahy. Některé ženy miminko vidět nechtějí, ale jsou rády, že o ně bylo dobře postaráno. Se svolením pak můžeme pořídit upomínky jako fotku, otisk nožičky, medailonek s pramínkem vlasů. Také nosím k potratům a porodům mrtvých dětí plyšové hračky – jednu dám miminku na cestu do pohřební služby a druhou nechám rodičům. Mají tak památku, kdyby jim v budoucnu bylo smutno. Uchování vzpomínek mi přijde jako jeden z klíčových bodů pro usnadnění truchlení a vypořádání se s celou situací. 

Dostává vlastně takové dítě úmrtní list, může mít pohřeb? 

Česká legislativa rozlišuje mezi potratem a porodem mrtvého dítěte. U potratu, kdy je těhotenství kratší než 22 týdnů a váha miminka menší než 500 gramů, se nevystavuje rodný ani úmrtní list a žena nemá nárok na mateřskou dovolenou. Pokud se jedná o porod mrtvého dítěte, miminko dostane své jméno, je vystaven úmrtní list a žena má nárok na 14 týdnů mateřské včetně peněžité pomoci v mateřství. V obou případech pak mají rodiče možnost do 96 hodin požádat o vydání tělíčka a společně s pohřební službou zajistit jeho pohřeb. 

Čtrnáct týdnů mateřské dovolené – to je vlastně standardní šestinedělí, kdy se dává dohromady tělo. Co ale psychika ženy? 

Rány na duši často potřebují mnohem více času. Ženy procházejí různými fázemi smutku, pocitů viny, zlosti, prázdnoty, doufání i popírání. Někdy potřebují i odbornou pomoc, aby se se zážitkem vyrovnaly. V tomto bodě chci upozornit, že i jejich partneři prožívají velkou bolest, ale často na rozdíl od nás žen nemají takovou schopnost o nich mluvit. Velmi důležitá je v tomto období i podpora rodiny a přátel. 

Co se děje s tělem po samovolném potratu? Křeče, bolesti břicha, krvácení... a emoce na houpačce


Kontaktují vás i ženy, které ztrátou miminka už prošly? 

Ano, a pak společně hledáme cestu k přijetí a smíření, aby mohly jít v životě dál. Intenzivněji s nimi bývám v kontaktu v období šestinedělí. Pokud to konkrétní situace vyžaduje, doporučuji pak pro dlouhodobější práci vyhledat psychoterapeuta. Potrat či porod mrtvého miminka totiž u některých žen otevře hlubší životní témata, která je dobré opečovat. 

Je po perinatální ztrátě lepší počkat, nebo se naopak doporučuje smutek zahnat dalším těhotenstvím? 

Hlasuji pro to prvně zpracovat zármutek z předchozí ztráty a až poté se pustit do dalšího těhotenství. Zvláště pokud šlo o ztrátu v pozdější fázi. Ale někdy mají naše děti jiný plán a žena záhy otěhotní podruhé. V takovém případě společně pracujeme na tom, aby dokázala druhé těhotenství brát jako novou zkušenost a procházela jím s klidem a pohodou. 

Jsou taková „duhová těhotenství“ jiná? 

Obecně je doprovází větší strach. Obzvlášť, pokud žena potratila opakovaně. Na individuálních konzultacích často pracujeme s pocity viny, studu, úzkosti, strachu ze selhání. Nejkritičtější pak bývají období okolo termínu předchozího potratu, kdy se úzkosti násobí. Velmi ráda v této fázi pracuji s technikou kraniosakrální biodynamiky. Jedná se o jemnou a citlivou práci s tělem a psychikou, která ženám pomůže se dostat do větší pohody. Duhové těhotenství totiž může vytáhnout i velmi zasutá témata týkající se vztahu k vlastní sebehodnotě, partnerství, mateřství, rodině či práci.

Více na mamatalks.cz

Prosincová Maminka plná snů a fantazií právě vychází. Zdobí ji herečka Veronika Arichteva se synem Lukou

Víte, kam se obrátit v případě, že se vám stalo něco podobného? Přečtěte si celý článek v prosincovém vydání časopisu Maminka. Časopis je dostání ve všech trafikách, ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.
 

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Rodina, Miminko, Rodiče, Bolest, Samovolný potrat, Kyretáž, Potrat, dula, Interrupce, Anna Vršník, Prosincové vydání, Popírání, Loučení, Anna Vršnik, Luko, DŮL, Dokončení, Standard, Zármutek