[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Asi před měsícem jsem si všimla, že má dcera malý stroupek u nosu. Myslela jsem, že se rýpla nehtem a pak si ranku rozškrábala, což s oblibou dělá s každým strupem či odřeninou. Jenže po pár dnech se strup začal zvětšovat a jeho okolí bylo nápadně zarudlé.
Na podrážděné kůži se objevovaly nažloutlé puchýřky, které se rychle měnily ve stroupky podobné zasychajícímu oparu. Nasadila jsem tedy domácí protioparovou léčbu a myslela, že mám vyhráno. Výhra se bohužel nekonala a navíc se stejná vyrážka udělala i ročnímu synovi!
Návštěva pediatra byla nevyhnutelná. Lékař stanovil diagnózu během několika minut – prý jde o impetigo jak z učebnice. Nikdy jsem to slovo neslyšela a ani si nevybavuji, že bych tuto nemoc jako dítě měla. Pediatr mě uklidnil, že nejde o nic vážného, tedy pokud se onemocnění správně léčí. A také se zmínil, že impetigu se dříve častěji říkalo chrásty, proto si ho z mého dětství možná nevybavuji,“ vypráví o své první zkušenosti s nepříjemnou kožní infekcí maminka Zdena.
„Chrásty, odborně impetigo, jsou infekční kožní onemocnění, vyskytující se hlavně u malých dětí v kolektivních zařízeních, ale i u větších dětí a dospělých například při kontaktních sportech,“ vysvětluje pediatrička Monika Antošová.
Lékařka dále dodává: „Impetigo je infekce bakteriálního původu. Nejčastěji ji způsobuje zlatý stafylokok nebo streptokok.“
Původ infekce tedy napovídá, že bez antibiotických preparátů (obvykle ve formě mastí) si s onemocněním poradíte jen velmi těžko. Nicméně ve výjimečných případech může lehká forma nákazy odeznít i bez léčby. Těžké případy si naopak žádají celkovou léčbu antibiotiky.
Vyrážka obvykle svědí, což pochopitelně přispívá k jejímu šíření – a to nejen přímým kontaktem, ale i prostřednictvím hraček, ručníků apod. Nakažlivost nemoci je značná, inkubační doma bývá den až tři dny.
Impetigo lze zaměnit s klasickým oparem, ale také s tzv. pásovým oparem, neštovicemi a některými dalšími onemocněními kůže. Léčba uvedených chorob je však odlišná!
Dítě s impetigem by rozhodně nemělo chodit do kolektivu – vyrážka je velmi infekční! Nicméně ven chodit může (procházky apod.), avšak s ohledem na ostatní tam, kde nebude potencionálním zdrojem nákazy.
V domácím prostředí je naprosto nutné dbát na hygienu (ručníky, ložní prádlo, vana, společné předměty denní potřeby apod.).
Video: Jak vypadá laryngitida u kojenců?