Maminka.czDětské nemoci

Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?

13. 8. 2020
Zpočátku může tato choroba připomínat opar či rozškrábané štípance od komára, proto si ji snadno spletete. Onemocnění je velmi nakažlivé a rychle se šíří. Postihuje nejčastěji kojence a batolata, výjimkou nejsou ale ani dospělí nemocní. Jaké jsou příznaky a co zabírá?

Některá dětská infekční onemocnění se typicky projevují kožní vyrážkou. Jedním z nich je impetigo, vysoce nakažlivé bakteriální kožní onemocnění postihující vrchní vrstvu pokožky. Vyskytuje se nejčastěji u dětí batolecího a předškolního věku, a to zejména během letních měsíců. Projevuje se jako úporná puchýřovitá vyrážka na různých částech těla. Bakteriální vyrážky vyvolávají stafylokokové nebo streptokokové bakterie a poznáte je podle hrbolků na kůži naplněných tekutinou a hnisem, případně nalitými a bolestivými pupínky.

Impetigo (chrásty, povrchová pyodermie) je hnisavý zánět kůže, který může mít vaše dítko kdekoliv na těle a můžete si ho splést například s oparem, včetně pásového, štípanci od komárů či jiného hmyzu, je možné jej zaměnit rovněž za neštovice. Někdy není snadné se v jednotlivých druzích pupínků vyznat, pokud tedy máte sebemenší podezření, obraťte se raději na lékaře. 

Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Koho nejčastěji postihuje a co je příčinou

Impetigo miluje pokožku malých dětí, kojence bohužel nevyjímaje. Ložiska mohou být v podstatě kdekoli na kůži; nejčastěji však v obličeji, na krku, rukách či nohách. Zpočátku se jeví jako červené skvrnky, ty se mění v puchýřky nebo velké puchýře (dle formy onemocnění). Puchýřky snadno praskají a „chlubí“ se značně infekčním obsahem, žlutavou tekutinou, která zasychá do žlutého strupu. Impetigo se zvláště v dětských kolektivech šíří velmi snadno. Pomáhají mu v tom hračky, ručníky a samozřejmě také přímý kontakt s pokožkou nemocného. Objevuje se ovšem i u dospělých, napadá zejména maminky nakažených dětí nebo jiné dospělé s oslabenou imunitou, například po prodělání rýmy nebo nachlazení. Výskyt u dospělých pacientů je ale podstatně nižší. Nemoc obvykle nedoprovází teplota ani další symptomy.

DOPORUČUJEME: Invazivní meningokokové onemocnění: Z plného zdraví smrt

Jak se impetigo léčí?

Nekomplikované případy léčí dermatolog nebo pediatr místní léčbou – většinou antibiotickou mastí. Někdy doporučí oplachování slabým roztokem manganistanu draselného, vyzkoušet můžete také obklady z heřmánku nebo tradiční Jarischův roztok, který se prodává v lékárnách. V komplikovanějších případech nebo nereaguje-li malý pacient na lokální léčbu, přistupuje lékař k celkové léčbě antibiotiky. Nejlehčí formy impetiga mohou v některých případech odeznít i samy, nicméně i tak platí, že dítě by měl vždy vidět lékař. V případě pochybností, zda se skutečně jedná o impetigo, můžete požádat o odebrání stěrů a jejich kultivaci. Nemoc není sice nijak závažná, ale pokud léčbu zanedbáte, můžete nejen nakazit další jedince, ale zavinit i to, že se onemocnění bude na těle vašeho potomka nekontrolovatelně šířit a způsobí další komplikace. Pokožka se zpravidla zahojí bez jizev, výjimečně dochází k trvalému poškození kůže a změně její pigmentace (zesvětlení, nebo ztmavnutí). Každopádně je více než vhodné chránit postižená místa proti slunci přípravky s vysokým UV faktorem.

Vyrážka u miminka na břiše a hrudníku

Může dítě do kolektivu? Například na plavání nebo do mateřského centra?

Nesmí! Ani do vody, ani do kolektivu! Impetigo je velmi nakažlivé, nicméně doma s ním sedět nemusíte. Můžete se jít s dítkem klidně projít do parku, zkrátka někam, kde nehrozí možnost přenosu na druhé děti. Doma je potřeba v rámci ochrany dalších členů domácnosti dodržovat pečlivou hygienu, kupříkladu si nepůjčovat od dítěte ručníky, žínku apod. Své místo zde má i kvalitní antibakteriální mýdlo.

 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Batole, Dětské nemoci, Nemoc, Nemoci, Děti a nemoci, Štípanec, Infekční zánět, Choroba, Lékař, Infekční obsah, Jarisch, Léčba, Kůže, Opar, Onemocnění, Impetigo

Mohlo by vás zajímat
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?

Horoskopy

Rak Milí Raci, na pracovišti vládne dusná nálada a máte na tom také vinu. Nyní s vámi nechce nikdo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Berta, Lina, Tekla

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné