Maminka.czDětské nemoci

Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?

13. 8. 2020
Zpočátku může tato choroba připomínat opar či rozškrábané štípance od komára, proto si ji snadno spletete. Onemocnění je velmi nakažlivé a rychle se šíří. Postihuje nejčastěji kojence a batolata, výjimkou nejsou ale ani dospělí nemocní. Jaké jsou příznaky a co zabírá?

Některá dětská infekční onemocnění se typicky projevují kožní vyrážkou. Jedním z nich je impetigo, vysoce nakažlivé bakteriální kožní onemocnění postihující vrchní vrstvu pokožky. Vyskytuje se nejčastěji u dětí batolecího a předškolního věku, a to zejména během letních měsíců. Projevuje se jako úporná puchýřovitá vyrážka na různých částech těla. Bakteriální vyrážky vyvolávají stafylokokové nebo streptokokové bakterie a poznáte je podle hrbolků na kůži naplněných tekutinou a hnisem, případně nalitými a bolestivými pupínky.

Impetigo (chrásty, povrchová pyodermie) je hnisavý zánět kůže, který může mít vaše dítko kdekoliv na těle a můžete si ho splést například s oparem, včetně pásového, štípanci od komárů či jiného hmyzu, je možné jej zaměnit rovněž za neštovice. Někdy není snadné se v jednotlivých druzích pupínků vyznat, pokud tedy máte sebemenší podezření, obraťte se raději na lékaře. 

Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Koho nejčastěji postihuje a co je příčinou

Impetigo miluje pokožku malých dětí, kojence bohužel nevyjímaje. Ložiska mohou být v podstatě kdekoli na kůži; nejčastěji však v obličeji, na krku, rukách či nohách. Zpočátku se jeví jako červené skvrnky, ty se mění v puchýřky nebo velké puchýře (dle formy onemocnění). Puchýřky snadno praskají a „chlubí“ se značně infekčním obsahem, žlutavou tekutinou, která zasychá do žlutého strupu. Impetigo se zvláště v dětských kolektivech šíří velmi snadno. Pomáhají mu v tom hračky, ručníky a samozřejmě také přímý kontakt s pokožkou nemocného. Objevuje se ovšem i u dospělých, napadá zejména maminky nakažených dětí nebo jiné dospělé s oslabenou imunitou, například po prodělání rýmy nebo nachlazení. Výskyt u dospělých pacientů je ale podstatně nižší. Nemoc obvykle nedoprovází teplota ani další symptomy.

DOPORUČUJEME: Invazivní meningokokové onemocnění: Z plného zdraví smrt

Jak se impetigo léčí?

Nekomplikované případy léčí dermatolog nebo pediatr místní léčbou – většinou antibiotickou mastí. Někdy doporučí oplachování slabým roztokem manganistanu draselného, vyzkoušet můžete také obklady z heřmánku nebo tradiční Jarischův roztok, který se prodává v lékárnách. V komplikovanějších případech nebo nereaguje-li malý pacient na lokální léčbu, přistupuje lékař k celkové léčbě antibiotiky. Nejlehčí formy impetiga mohou v některých případech odeznít i samy, nicméně i tak platí, že dítě by měl vždy vidět lékař. V případě pochybností, zda se skutečně jedná o impetigo, můžete požádat o odebrání stěrů a jejich kultivaci. Nemoc není sice nijak závažná, ale pokud léčbu zanedbáte, můžete nejen nakazit další jedince, ale zavinit i to, že se onemocnění bude na těle vašeho potomka nekontrolovatelně šířit a způsobí další komplikace. Pokožka se zpravidla zahojí bez jizev, výjimečně dochází k trvalému poškození kůže a změně její pigmentace (zesvětlení, nebo ztmavnutí). Každopádně je více než vhodné chránit postižená místa proti slunci přípravky s vysokým UV faktorem.

Vyrážka u miminka na břiše a hrudníku

Může dítě do kolektivu? Například na plavání nebo do mateřského centra?

Nesmí! Ani do vody, ani do kolektivu! Impetigo je velmi nakažlivé, nicméně doma s ním sedět nemusíte. Můžete se jít s dítkem klidně projít do parku, zkrátka někam, kde nehrozí možnost přenosu na druhé děti. Doma je potřeba v rámci ochrany dalších členů domácnosti dodržovat pečlivou hygienu, kupříkladu si nepůjčovat od dítěte ručníky, žínku apod. Své místo zde má i kvalitní antibakteriální mýdlo.

 

Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Batole, Nemoc, Děti a nemoci, Nemoci, Dětské nemoci, Nemo, Kůže, Onemocnění, Infekční zánět, Infekční obsah, Léčba, Choroba, Štípanec, Lékař, Impetigo, Opar, Jarisch

Mohlo by vás zajímat
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
"Rodím" a "kojím" ohlásila. Moderátorka a modelka Monika Leová je maminkou!
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Dcera je naše "začarovaná" princezna, říká maminka Hrdinka 2018. Její životní příběh chytá za srdce
Chcete ambulantní porod? Porodní asistentka vysvětluje, jak na to
Nic roztomilejšího dnes neuvidíte! Tohle jsou nejkrásnější fotky novorozených miminek
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů

Horoskopy

Lev Poslouchejte hlasy svého těla a dopřejte si odpočinek při oblíbených činnostech. Jakmile si začnete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné