Maminka.czKoronavirus

Posílení imunity kvůli koronaviru: Vitamín C, zinek, omega kyseliny. Co jíst?

26.  3.  2020
Kdo se chce ubránit koronaviru, měl by se zaměřit na posílení imunity. Ukazuje se, že existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Zvažte užívání vitamínů a dalších potravinových doplňků, smysl má zaměřit se na kvalitu toho, co jíte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina lidí nakažených koronavirem má mírné až středně závažné respirační onemocnění a zotaví se bez nutnosti zvláštního ošetření. Přispět k tomu může i to, že mají v pořádku imunitu. 

Silný imunitní systém

Protože onemocnění COVID-19 je vysoce nakažlivé, i přes dodržování všech doporučených hygienických zásad je třeba být připraven i vnitřně. Tedy mít silnou imunitu. K tomu bezpochyby patří vyvážená strava plná ovoce, zeleniny, ale co dál?

Aktuální koronavirová opatření ZDE 

Omezte takzvané pro-zánětlivé potraviny, většinou jsou to ty průmyslově zpracované s velkým obsahem cukru, soli, nasycených tuků nebo mastné výrobky. Jinými slovy, žádný fast food, žádné uzeniny, žádné polotovary.

Jen správná výživa vás sice před koronavirem neochrání, ale pokud budete v dobré kondici (a k tomu bezpochyby zdravé stravování patří), průběh infekce bude mírnější proto, že Váš imunitní systém bude silnější.

Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny

Podle některých odborníků se také ukazuje, že některé omega-3 mastné kyseliny zmírňují průběh zánětlivých onemocnění. Stejně tak vitamín D. Tyto zdraví prospěšné živiny naleznete v tučných rybách (losos, makrela, tuňák), rybím oleji, případně lze použít potravinové doplňky stravy.

O tom, jak doma léčit koronavirus, píšeme TADY

Kyseliny v nich obsažené totiž působí protizánětlivě a pomohou tělo připravit na zátěž v době onemocnění. Pravidelné užívání rybího oleje pak přispívá ke správné funkci imunitního systému, mozku a srdce. A kde také lze jednoduše získat vitamín D – ze slunce, ano právě díky němu se v pokožce tvoří. A to je důvod, proč si jít ven zaběhat, projít nebo jinak zasportovat. Další rada totiž zní: Udělejte si čas na cvičení, chce to pohyb a následný odpočinek v podobě kvalitního spánku.

Nepostradatelný vitamín C

Zvyšte také přísun vitamínu C a E. Samotný vitamín C Vás z nemoci nevyléčí, ale jeho pozitivní vliv na imunitu a celkovou obranyschopnost organismu je velký. Má antioxidační účinky, snižuje hladinu cholesterolu, je potřebný pro svaly, kosti i cévy.

Člověk je jeden z mála živočichů, kterému se v těle vitamin C neumí vytvořit sám, proto je důležité ho neustále dodávat. Nejlépe ve formě ovoce a zeleniny. Ovšem v náročné době epidemie koronaviru můžeme jeho dávky navýšit pomocí tabletek z lékárny. Příjem vitamínu C se Vám určitě vyplatí. Vitamín E zase ochrání naše buňky před poškozením volnými radikály a stejně jako vitamín C je antioxidantem, působí v prevenci celé řady onemocnění. Najdeme ho v oříšcích, mléce, másle, sóje, pšeničných klíčcích, ale také v listové zelenině a mase.

9 ověřených způsobů, jak posílit imunitu, si můžete přečíst TADY

Má smysl dbát také o příjem zinku a selenu, neměly by se však překračovat doporučené denní dávky. Poměrně velkou roli hraje také dostatečný příjem tekutin, umožní to lepší distribuci všech látek po těle, vyplavování škodlivin a případně látek, kterých jsme přijali nadbytek. Nezapomínejte na dostatek spánku u sebe i u dětí. 

Důležitá je také hygiena

Nejlepší způsob, jak zpomalit šíření koronaviru, je mít dostatek informací o vhodném chování a snažit se aktivně bránit nakažení. 

Chránit sebe a své okolí před koronavirovou infekcí tak musíme častým mytím rukou nebo použitím dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu, a hlavně se nedotýkat obličeje. Koronavirus se šíří primárně prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu, když nakažená osoba kýchá nebo kašle.

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Proto je důležité, abychom dodržovali správnou hygienu i u tohoto procesu, nikdy nekašleme do ruky, nýbrž do jamky ohnutého lokte. V současné době neexistují žádné vakcíny proti nemoci COVID-19 a i dostupné léky zatím jen jako experimentální léčba. Nicméně, jak se shodují lékaři, důležitá je prevence, kterou můžeme do určité míry sami ovlivnit, a posílit tak náš imunitní systém. A to nejen v době „koronavirové“.

Rozhádala jsem se s rodiči kvůli karanténě. Chovají se nezodpovědně!

Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Imunita, Nemoci, Imunitní systém, Vít, Onemocnění, Posílení, Fast food, Vitamín, Potravinový doplněk, Kyselina, Makrela, Vitamín C, Polotovar, Omega, Zdraví na Heureka.cz