[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Většina lidí nakažených koronavirem má mírné až středně závažné respirační onemocnění a zotaví se bez nutnosti zvláštního ošetření. Přispět k tomu může i to, že mají v pořádku imunitu.
Silný imunitní systém
Protože onemocnění COVID-19 je vysoce nakažlivé, i přes dodržování všech doporučených hygienických zásad je třeba být připraven i vnitřně. Tedy mít silnou imunitu. K tomu bezpochyby patří vyvážená strava plná ovoce, zeleniny, ale co dál?
Aktuální koronavirová opatření ZDE
Omezte takzvané pro-zánětlivé potraviny, většinou jsou to ty průmyslově zpracované s velkým obsahem cukru, soli, nasycených tuků nebo mastné výrobky. Jinými slovy, žádný fast food, žádné uzeniny, žádné polotovary.
Jen správná výživa vás sice před koronavirem neochrání, ale pokud budete v dobré kondici (a k tomu bezpochyby zdravé stravování patří), průběh infekce bude mírnější proto, že Váš imunitní systém bude silnější.
Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny
Podle některých odborníků se také ukazuje, že některé omega-3 mastné kyseliny zmírňují průběh zánětlivých onemocnění. Stejně tak vitamín D. Tyto zdraví prospěšné živiny naleznete v tučných rybách (losos, makrela, tuňák), rybím oleji, případně lze použít potravinové doplňky stravy.
O tom, jak doma léčit koronavirus, píšeme TADY
Kyseliny v nich obsažené totiž působí protizánětlivě a pomohou tělo připravit na zátěž v době onemocnění. Pravidelné užívání rybího oleje pak přispívá ke správné funkci imunitního systému, mozku a srdce. A kde také lze jednoduše získat vitamín D – ze slunce, ano právě díky němu se v pokožce tvoří. A to je důvod, proč si jít ven zaběhat, projít nebo jinak zasportovat. Další rada totiž zní: Udělejte si čas na cvičení, chce to pohyb a následný odpočinek v podobě kvalitního spánku.
Nepostradatelný vitamín C
Zvyšte také přísun vitamínu C a E. Samotný vitamín C Vás z nemoci nevyléčí, ale jeho pozitivní vliv na imunitu a celkovou obranyschopnost organismu je velký. Má antioxidační účinky, snižuje hladinu cholesterolu, je potřebný pro svaly, kosti i cévy.
Člověk je jeden z mála živočichů, kterému se v těle vitamin C neumí vytvořit sám, proto je důležité ho neustále dodávat. Nejlépe ve formě ovoce a zeleniny. Ovšem v náročné době epidemie koronaviru můžeme jeho dávky navýšit pomocí tabletek z lékárny. Příjem vitamínu C se Vám určitě vyplatí. Vitamín E zase ochrání naše buňky před poškozením volnými radikály a stejně jako vitamín C je antioxidantem, působí v prevenci celé řady onemocnění. Najdeme ho v oříšcích, mléce, másle, sóje, pšeničných klíčcích, ale také v listové zelenině a mase.
9 ověřených způsobů, jak posílit imunitu, si můžete přečíst TADY
Má smysl dbát také o příjem zinku a selenu, neměly by se však překračovat doporučené denní dávky. Poměrně velkou roli hraje také dostatečný příjem tekutin, umožní to lepší distribuci všech látek po těle, vyplavování škodlivin a případně látek, kterých jsme přijali nadbytek. Nezapomínejte na dostatek spánku u sebe i u dětí.
Důležitá je také hygiena
Nejlepší způsob, jak zpomalit šíření koronaviru, je mít dostatek informací o vhodném chování a snažit se aktivně bránit nakažení.
Chránit sebe a své okolí před koronavirovou infekcí tak musíme častým mytím rukou nebo použitím dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu, a hlavně se nedotýkat obličeje. Koronavirus se šíří primárně prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu, když nakažená osoba kýchá nebo kašle.
Proto je důležité, abychom dodržovali správnou hygienu i u tohoto procesu, nikdy nekašleme do ruky, nýbrž do jamky ohnutého lokte. V současné době neexistují žádné vakcíny proti nemoci COVID-19 a i dostupné léky zatím jen jako experimentální léčba. Nicméně, jak se shodují lékaři, důležitá je prevence, kterou můžeme do určité míry sami ovlivnit, a posílit tak náš imunitní systém. A to nejen v době „koronavirové“.
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.