Maminka.czZdraví

Imunita: vše, co potřebujete znát

, Časopis Maminka
19. 11. 2012
Imunita: vše, co potřebujete znát
Trápí vaši ratolest časté infekty? Potřebuje trochu otužit, aby obstála v kolektivu vrstevníků? Není jediná, oslabená imunita je častým společníkem většiny dětí batolecího i předškolního věku.

Co je to vlastně ta tolik skloňovaná imunita? Jde o schopnost organismu bránit se vnějším i vnitřním škodlivinám. I když se s přirozenou obranyschopností (bez které člověk nemůže žít) už rodíme, ne každý ji máme dostatečnou.

Tři obranné linie

Imunita spouští odpověď proti patogenním organismům, což jsou třeba viry nebo bakterie. Má tři obranné linie. První je vnější (externí). Patří sem kůže a slizniční membrány, které kryjí a vystýlají tělo a brání plnému styku škodlivých bakterií a virů s vnitřním prostředím člověka. Druhá je vnitřní (interní). Ta se spouští chemickými signály, které lákají leukocyty k místu, kde je tělo napadeno. Patří sem bílé krevní buňky (leukocyty), proteiny (ty se bez rozlišení vážou na útočníky, kteří překonali vnější bariéru). Následkem této obrany je zánět. Třetí obranná linie je spouštěna současně s druhou. Odpovídá specifickým způsobem na určité mikroorganismy, nadbytečné buňky, toxiny.

Vrozená i získaná

Vrozená imunita (také nespecifická) slouží jako strážce v případě náhlého napadení těla. Její princip spočívá v tom, že mnohé bakterie mají na povrchu různé molekuly, které mohou být rozeznány imunitním systémem. Při vrozené imunitě se hojně účastní fagocyty (ty pohlcují cizorodé částice v těle). Není možné zapomenout ani na úlohu sliznic a pokožky, tedy bariér, které mechanicky brání vstupu infekce a produkují řadu látek působících antimikrobiálně. Naproti tomu adaptivní neboli získaná imunita vstupuje do hry až ve chvíli, kdy tělo skutečně prodělalo infekci. Specifická imunitní reakce nastává asi 5 až 6 dní po nákaze. Adaptivní imunita si odpověď zapamatuje a budoucí reakce bude ještě mnohem silnější. Tento proces, nazývaný imunologická paměť, je podstatou získané imunity vůči konkrétnímu patogenu.

Odolnost vůči nemocem

Vrozená imunita vychází z nějaké vlastnosti, která způsobuje, že organismus nemůže být určitým typem nemoci napaden. Vezměte si třeba odolnost většiny ptáků proti mnoha chorobám. Ta vychází z toho, že přirozená teplota ptačího organismu je 40 °C, takže se původci chorob nemohou dostatečně množit. Získaná imunita je zaměřená proti určité konkrétní nemoci. Lze ji získat očkováním, proděláním patřičného onemocnění nebo choroby jemu příbuzné.

Může být časově omezená. Její podstata spočívá v tom, že si organismus uchová část B lymfocytů (takzvaný paměťový T lymfocyt), které jsou zodpovědné za výrobu specifických protilátek proti patřičnému patogenu. Organismus může po zaznamenání infekce okamžitě a masově spustit specifickou imunitní odpověď.

Proč je dítě oslabené

Mívá vaše ratolest často infekty? Užívá opakovaně antibiotika? Zkuste se s lékařem domluvit na tom, zda je nutné jimi dětský organismus tak často zatěžovat. Antibiotika sice pomáhají, ale v případě nadužívání zároveň škodí. Přechodně oslabují obranné síly, mění se střevní flóra (ta je nezbytná pro správné fungování střevního imunitního systému). Čím častěji se podávají, tím víc imunitu oslabují. Antibiotika jsou vhodná pouze při bakteriálních infekcích a užívat by je jedinec měl až po kultivačním nálezu (výtěr z krku, nosu, vyšetření moči…) a při zvýšených parametrech zánětu v krvi (sedimentace, CRP či krevní obraz). Rozhodně by měl vaše dítě lékař laboratorně vyšetřit a případně odeslat k dalším specialistům (například ORL kvůli podezření na zvětšení nosní mandle).

U starších dětí a dospělých se vyšetřují i krční mandle, sleduje se, zda nejsou záněty dutin, kazy a zubní záněty. Vznikne-li na základě výsledků podezření na poruchu imunity, bývá dítě odesláno do alergologicko-imunologické ambulance.

Další postup

Podrobné vyšetření naznačí vhodný léčebný postup, takzvanou imunologickou léčbu. Vyšetření probíhá v situaci, kdy není dítě akutně nemocné a nemá ani rýmu či kašel, aby výsledky nebyly zkreslené. Testy se provádějí z krve. Mezi poslední nemocí a odběrem vzorku krve by měl být alespoň třítýdenní interval. Nemusíte se ale stresovat, jedinců se závažnou poruchou imunity je pouze malé procento. Obvykle se daří běžná léčba a imunita se postupně zvýší.

Co můžete udělat sami

Dostatečný spánek, pitný režim, racionální strava plná vitaminů, odpočinek a prostředí bez stresů – samozřejmě zcela nekuřácké, s pravidelným větráním a udržováním v čistotě. To je základ.

Dodržujte léčebné postupy předepsané lékařem, každou nemoc řádně dolečte a dítě (i dospělý) by mělo dodržovat období rekonvalescence. Rozhodně není vhodné malého pacienta co nejrychleji vracet do kolektivu. Otužování je také cesta. Postupné sprchování vlažnou vodou, případně sauna, co nejčastější pobyt na čerstvém vzduchu, sporty. To vše podporuje odolnost organismu. Tělu dodávejte vitaminy, minerály a stopové prvky, nezapomínejte na vlákninu. Po léčbě antibiotiky dětem dávejte probiotika. Příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Jsou součástí řady mléčných výrobků, dají se koupit přímo v lékárně. Pomáhají i enzymy.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Imunita, Léčebný postup, Imunitní reakce, Krční mandle, Běžná léčba, Zánět dutin, Dostatečný spánek, Specifický způsob, Škodlivina, Imunitní odpověď, Nosní mandle

Mohlo by vás zajímat
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!

Horoskopy

Blíženci Ode dneška už skutečně víte, že se vám přestává pracovně dařit, ale je to určitě řešitelné. Nezlobte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu