Maminka.czPlodnost

Indoor žena: Sedí celé dny v kanceláři a nemůže otěhotnět! Jste to vy?

Tereza Víchová 7.  12.  2019
Má práci a plat, který jí kdekdo závidí. Často postavu modelky, hezký byt a kancelář v krásné prosklené budově. Je jí třicet, ale nemůže otěhotnět. Indoor žena dneška.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dula Simona Lazzari je ve své praxi potkává čím dál častěji. Není se co divit, vždyť řemeslům nebo práci venku se věnuje už málokdo. Většina z nás touží po kanceláři a kariéře. „A navíc se notně posouvá věková hranice obou partnerů,“ shrnuje Simona Lazzari. „Optimální věk pro reprodukci je u ženy mezi 20 a 25 lety a u muže do 35 let. Dnes se první dítě ženám rodí nejčastěji v jejich 27 až 30 letech. Čím vyšší věk partnerky, tím větší předpoklad, že hormonální systém ovlivňující ovulaci bude nepravidelnější a nestabilnější.“

Její všední den

Indoor žena tráví třeba deset hodin denně v kanceláři. Sedí na židli a hledí do počítače. Je tu klimatizace a všudypřítomný hluk, ohraničený prostor. Dost často také minimum mužů kolem. V kanceláři je málo denního světla a čerstvého vzduchu. Indoor ženě je třicet a od patnácti užívá hormonální antikoncepci. Po práci jede autem do fitcentra, protože si hlídá postavu s modelkovskými mírami. Večer doma ještě zkontroluje e-maily a těsně před spaním sociální sítě. Usíná po půlnoci.

Co se děje v indoor těle

Napadne vás otázka: „A co je na tom divného?“ Simona Lazzari postupně odkrývá, jaký vliv může mít tenhle životní styl na plodnost a otěhotnění. „Indoor žena má z celodenního sezení lehce zpomalený krevní oběh a je hůř okysličená,“ konstatuje odbornice. „V místnosti nemůže být ani živá květina, která by kyslík dodala, a navíc tu chybí denní světlo, především pokud žena nesedí někde u okna.“ Schází jí tedy vitamin D, který se podílí na škále funkcí, ovlivňujících i plodnost samotnou. „Celodenní sezení u počítače dostává tělo do jiného postavení, než by bylo ideální,“ pokračuje Simona Lazzari. „Pánevní dno vlivem neprokrvení, nedokysličení a v dlouhodobě nepřirozené pozici je ve zvýšeném napětí a diskomfortu a vysílá signály do endokrinního systému, že není v optimálním stavu, výhodném pro početí.“

Chcete rychle otěhotnět? Vsaďte na tyto potraviny, které zvýší plodnost

A to není všechno

Roky užívání hormonální antikoncepce také dokonale matou tělo. Popírají totiž vlastně jeho ženství, pokud jde o plodnost. „Organismus se s tím neumí vypořádat,“ vysvětluje Simona Lazzari. „Během přirozeného hormonálního cyklu, kdy dochází k ovulaci, se tělo každý měsíc ujišťuje, že je plodné. A to se teď neděje.“ Organismus indoor ženy si jakýmsi systémem fixuje, že není plodný. Navíc umělé hormony zanechávají v těle spoustu balastních látek, které tělo neumí bezezbytku vyloučit. Tělu s mírami modelky také chybí dostatečné tukové zásoby. Fenoménem je totiž ultraštíhlá postava ze zmiňovaného fitcentra. To ale není ideální „schránka“ pro těhotenství.

„Indoor ženy jsou často vyhublé, unavené a nadlimitně chronicky vyčerpané, což bohužel vnímají jako normu,“ dodává Simona Lazzari. Opačným spektrem jsou naopak ženy s nadváhou, kterých je v produktivním věku stále se zvyšující počet. Patologický tuk v těle vytváří zánětlivé prostředí, tím snižuje imunitu ženy s dopadem na její endokrinologii. Velmi podstatným faktorem neplodnosti je samozřejmě zvyšující se věk páru.

Je to můj „samec“?

Zpět k indoor ženě. Pod vlivem antikoncepce potkává své potenciální partnery.
Umělé hormony ale ovlivňují i její smyslové vnímání, a tak si muže vybírá spíš racionálně než tak, aby jí „voněl“ – protože feromony, které každý živočich vylučuje, jsou zachytitelné a rozpoznatelné z hlediska vhodnosti partnera pouze bez clony, kterou hormonální antikoncepce vytváří. „Často se stává, že když se žena detoxikuje a antikoncepci vysadí, najednou zjistí, že partner, se kterým se snažila založit rodinu, není ten pravý,“ dodává Simona Lazzari.

Co s tím?

Asi by bylo naivní se domnívat, že všechny můžeme hodit za hlavu práci v open space a s ní všechny složenky, hypotéky a další závazky. A jen tak trávit čas v přírodě, relaxací a dobrým jídlem. I když z praxe Simony Lazzari vyplývá, že tyhle velké změny dokážou zázraky.

„Pokud je žena z gynekologického hlediska zdravá, základ ke změně může být ve zdánlivých maličkostech: třeba když si samy sebe začneme víc vážit. Tehdy zjistíme, že v životě má vše svůj čas a řád, že nemůžeme jet na plný plyn, ve stresu, bez odpočinku, ve snaze být za všech okolností perfektní, všem a všemu vyhovět. Důležité je si to patřičně uvědomit,“ podotýká odbornice. „Zklidnit se, ubrat plyn, zpomalit, ráda říkám – jen tak nechat plynout čas, to je velký úkol, který dnešním uhoněným lidem dělá problém.“

Při problémech s neplodností může ženám prospět i pobyt v lázních

Všechno je v hlavě!

Začít se hýčkat, věnovat pozornost sobě a svým potřebám, rozhýbat se, vrátit se do přírody – to jsou zásadní kroky, aby žena později otěhotněla. Tělo musí vyhodnotit na základě změn, že si může dovolit tak náročnou a nadstandardní zátěž, jako je těhotenství. Pořekadlo, že je „všechno v hlavě“, tak platí nejen u porodů, ale daleko před nimi. Pořád je hodně věcí, které na svém životním stylu můžete ovlivnit. Podle Simony Lazzari jsou mezi indoor ženami především ty, které byly hodnými a šikovnými holčičkami. Byly jste zvyklé na vysoký výkon a tempo, které od vás pak i všichni očekávali a vyžadovali? Možná za něj platíte vysokou daň.

Malé velké maličkosti

Vzduch, slunce, vitamin D a přirozený pohyb venku nenahradí žádné polykané tablety ani dřina v posilovně. Pro začátek stačí třeba vystoupit z MHD o dvě stanice dříve a jít pěšky. Naordinovat si denně kilometr chůze parkem, u řeky nebo ideálně v lese, zaběhat si. A věnovat čas spánku: „Mobilní telefony a obrazovky dokážou aktivovat hormony, které brání spánku. Pak máme zdánlivě pocit, že nejsme unavené, ale to je patologické,“ popisuje Simona Lazzari. „Protože ve spánku, a především v tom předpůlnočním, se regenerují a revitalizují všechny mechanismy, které mozek musí řešit. I ty vedoucí k otěhotnění.“ I odbývání se v jídle má nedozírný vliv na stav organismu a tím i jeho schopnosti otěhotnění. Vynechat fastfood, krabičky, procesované a industriálně zpracované jídlo ve spěchu. Místo toho nakoupit kvalitní suroviny a uvařit si. I to později umí náš mozek „ocenit“, i když se to třeba předem nezdá.

Co může pomoci zbavit se indoor syndromu

  • Naordinujte si procházky v přírodě, meditační cvičení, rekreační sport nebo více spánku.
  • Duši prospěšné jsou i mnohé terapie – například arteterapie nebo muzikoterapie, aromaterapie, fototerapie, homeopatie.
  • Osvědčené je cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové.
  • Dopřejte si jógu, není to jen cvičení, ale především duchovní praxe, sebereflexe a disciplína vstřícná vůči změnám.
  • Dlouhá dovolená v přírodě, na horách nebo u moře, kde se hormonální systém dobře regeneruje.
  • Pořídit si domácího mazlíčka, který bude vyžadovat venčení, pozornost a bude poskytovat uklidnění a pokles stresových hormonů.
  • Nevyčerpávající fyzická práce venku.
  • Potlačit negativní dopad prostorů typu open space v rámci možností, dopřát si občas rehabilitaci.
  • Nezacyklit se v autosugesci, že neotěhotním, najít si spřízněnou duši v osobě nějakého doporučeného a ověřeného terapeuta.

Cesta z open space

„Jako základ bych doporučila snažit se dodržet pracovní dobu a nebýt v kanceláři víc, než je nutné,“ radí Simona Lazzari. Za kolegou dvě patra dojděte po schodech. Dodržujte pitný režim. Dbejte na držení těla i při dlouhém sezení. Při cestě na záchod najděte ten nejvzdálenější a procvičte si tu nohy, rozdýchejte se, protáhněte se, usmějte se na sebe. Na obědy choďte ven, a ne do kantýny.
„Nový vědní obor epigenetika dává velkou váhu životnímu stylu, životosprávě, a hlavně způsobu vnímání a uvažování, tím totiž ovlivňujeme naše chemické procesy v těle, které mají vliv na naši DNA, která se pak podílí na zdravém a efektivním řízení našeho organismu,“ doplňuje Simona Lazzari. „Již buddhisté před 2500 lety učili – stáváme se tím, co si myslíme, jinak řečeno, pozitivní myšlenka je signál přeložený do chemie těla s přímým vlivem na tělesnou biologii.“ Můžete tak vlastně „ošálit“ genetické predispozice třeba k různým chorobám, a naopak vytvořit ideální podmínky pro zdravý život. Zdánlivá maličkost, jako je pouhá myšlenka, tak maličkostí není.

Metoda Mojžíšové: Cvičením k vytouženému těhotenství

Jsem skvělá, zasloužím si to

Cesta ven z indoor syndromu může být krátká, často stačí uvědomit si, co všechno si můžete dovolit a dopřát. Nemusíte vždy na rostoucí požadavky říkat ano, buďte asertivní, chraňte své zájmy. Jsou i ženy, které jsou v popsaném životním stylu spokojené, rozhodují a chovají se už jako muži a stoupá u nich hladina testosteronu. Jestli k nim ale nepatříte, čas letí – už po půl až jednom roce, kdy neotěhotníte, byste vše měla řešit se svým gynekologem. Do té doby se zaměřte na to, co je pro vás opravdu důležité, a zkuste se držet alespoň některých výše zmíněných rad.

Text vyšel v časopisu Maminka. Prosincové vydání nebo předplatné s dárkem kupujte na www.ikiosek.cz/maminka

Témata: Než otěhotníte, Od těhotenství k porodu, Neplodnost a IVF, Sociální sítě, Plodnost, Antikoncepce, Pánevní dno, žena, Ženství, Fastfood, Predispozice, Ludmila Mojžíšová, Půlnoc, Zen, Hormon, Maličkost, Potenciální partner, Pórek, Open space, Hormonální antikoncepce, Oběh, Indoor, Simon Lazzari, Simona Lazzari, Mojžíš, Antikoncepce na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat

Video