Inkontinence po porodu je intimní téma, o kterém ženy mluvit nechtějí, a s řešením tak často dlouho otálejí. Přitom se týká celé třetiny těch, které porodily přirozeně, a objevuje se i u maminek po císařském řezu. O tématu hovořila gynekoložka Kristýna Pavlasová.
Podle gynekoložky je nechtěný únik moči po porodu častý, ale řešitelný stav. Důležité je nebát se o něm mluvit a aktivně hledat pomoc.
Zdroj: Videoredakce ženských webů, CNC
Různé typy inkontinence
Existuje několik typů inkontinence. „Stresová inkontinence nesouvisí se stresem psychickým, i když ho může samozřejmě způsobovat. Jde o únik moči při zvýšeném nitrobřišním tlaku, třeba při kašli, kýchnutí, smíchu, zvedání tašek nebo běhu,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Pavlasová. Tento typ potíží dominuje po porodu a podle odhadů se týká 20–30 % žen, možná i více.
Druhým typem je urgentní inkontinence – tedy náhlé nutkání na močení, kdy žena musí okamžitě na toaletu, jinak hrozí únik. Tento typ se častěji objevuje až ve vyšším věku, ale může se vyskytnout i u mladších žen (5–10 %).
Kdy potíže po porodu ustoupí?
Porod je pro ženské tělo velkou zátěží a výsledkem může být právě nechtěný únik moči. Podle urogynekologů by se však tělo mělo do 6 až 9 měsíců od porodu samo zregenerovat a potíže ustoupit. „Sama jsem devět měsíců po porodu a stále slýchám, že mám nárok na to, aby se moje tělo dávalo dohromady 12 měsíců, co se týče váhy, ale právě i inkontinence,“ říká gynekoložka. Přesto radí maminkám, aby se svěřily s potížemi svému gynekologovi klidně dříve, když je problém trápí.
Kegelovy cviky i Venušiny kuličky
Vedle klasického cvičení pánevního dna, jako jsou známé Kegelovy cviky, mohou ženám pomoci i méně obvyklé, ale účinné pomůcky. „Já mám osobně pár pacientek, které vyzkoušely Venušiny kuličky a říkají, že to má efekt, takže klidně, pokud se maminky nebojí, můžou je vyzkoušet,“ radí gynekoložka. Venušiny kuličky fungují na principu pasivního posilování svalů pánevního dna, při pohybu totiž nutí svaly reagovat a stahovat se.
Inkontinenční pomůcky
A jak se s únikem moči vypořádat hygienicky? K dispozici je řada moderních pomůcek. „Pokud jde opravdu o něco výraznějšího, tak můžou použít inkontinenční pomůcky, jako jsou inkontinenční vložky. V dnešní době už jsou velice promakané, můžou být od velikosti intimek, takže tenké, ani o nich žena nemusí vědět, až po noční, pokud je to opravdu velký problém. No a nemusí se bát ani zápachu,“ popisuje MUDr. Pavlasová. A přidává i tip na praktické spodní prádlo: „Novou variantou je tenké inkontinenční spodní prádlo. Jsou to bezešvé kalhotky, které jsou pratelné.“
Nečekejte, že se to „samo“ spraví
Mnoho maminek doufá, že se problém časem zlepší. To se ale ne vždy stane. Podle lékařky je důležité nečekat moc dlouho. Strach z toho, že se žena svěří lékaři, je zbytečný. Není to žádná ostuda. Ideální je zajít ke gynekologovi, který může doporučit další postup nebo nasměrovat ke gynekologické fyzioterapeutce či specialistovi.
Jaké jsou nejčastější příčiny a rizikové faktory inkontinence? Lze inkontinenci po porodu předejít? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Rozhovor si můžete poslechnout taky na Spotify. S gynekoložkou Kristýnou Pavlasovou hovořila moderátorka Tereza Víchová.