Maminka.czDěti a sport

Hurá, jedu! Jak naučit dítě jezdit na inline bruslích? Nezačínejte příliš brzy

Simona Procházková 22.  6.  2022
Milujete inline bruslení a už se nemůžete dočkat, až vás vaše ratolest bude moct při projížďkách doprovázet? Kdy je ten správný čas postavit dítě na kolečka? A má smysl pokoušet se o to sami, nebo je lepším řešením obrátit se alespoň pro začátek na zkušeného instruktora? Poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přirozené zdravé sportování, které by děti rozvíjelo ve všech směrech a bavilo je, by mělo být samozřejmou součástí rodinného života. Bohužel to v dnešní době zdaleka neplatí.

VIDEO: Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo

S nedostatkem aktivit, jako jsou pěší chůze, běhání nebo lezení, souvisí i zhoršující se schopnost dětí zvládnout základní pohyby – například hod míčem, kotoul nebo třeba „obyčejné“ skákání přes švihadlo. Stále častěji se objevují dva extrémy: děti buď nesportují vůbec, nebo se od velmi útlého věku na přání rodičů věnují jednomu konkrétnímu sportu. Kolečkové brusle jsou proto příjemným a vhodným kompromisem, jak trávit čas spolu jako rodina a zároveň při tom dělat něco pro své zdraví a kondici. Navíc v přírodě a na čerstvém vzduchu.

Kdy obout dítěti první inline brusle?

Spousta rodičů s „drilováním“ svých potomků začíná zbytečně brzy a svou přílišnou horlivostí a zbytečným uspěcháním dokáže někdy pravý opak – potomek se „sekne“, je otrávený, a od sportovních aktivit ho tak rodiče spíše odradí. Určitě je dobře dětem tuto radost z pohybu dopřát. Kdy je ale ten správný čas, abyste je násilně do ničeho nenutili a abyste neublížili vývoji jejich pohybového aparátu? „Ideální doba, kdy je možné začít děti seznamovat s bruslemi a začít s výukou, je v jejich předškolním věku. Je to ovšem hodně individuální a záleží na dítěti samotném. Mělo by být dostatečně fyzicky vyspělé, to znamená mít plně vyvinutý kotník i celý kosterní a kloubní aparát,“ zdůrazňuje Zuzana Svátková, manažerka dětských tělocvičen Monkey´s Gym, které se zaměřují i na outdoorové aktivity pro nejmenší, zejména na kurzy inline bruslení. 

Ze začátku raději pod odborným vedením

Sportovní trenéři se shodují na tom, že začínat s inline bruslením by dítě mělo pod dohledem speciálně vyškolených instruktorů. Zejména z důvodu, aby si hned od začátku nevytvořilo špatné návyky. Kurzy určené začátečníkům a dětem se dnes pořádají prakticky v každém větším městě. A co všechno se v kurzu naučí? Začíná se vždy výukou správného postoje, protože rovnováha je při jízdě na bruslích velmi důležitá. „A také je nutné naučit děti kontrolovaně padat. Pokud si totiž tento úkon hned na začátku nezafixují, mohly by později při nekontrolovaném a nesprávném pádu utrpět třeba úraz hlavy nebo zad. Ovšem i méně nebezpečné spadnutí na hýždě je nepříjemně bolestivé,“ říká Zuzana Svátková.

Postupně se pak malý jezdec naučí odrážení jednou nohou, zatáčení a přešlapování na obě strany, jízdu pozadu i na jedné noze. Nechybí samozřejmě ani výuka všech možností brzdění.

Sporty, které děti baví: In-line bruslení je IN!

Každý začátek nemusí být těžký!

„Velmi důležité je, aby učení děti bavilo a aby se pohybu na bruslích nebály. Proto zařazujeme například jízdu ve vláčku a různé slalomy. Vše probíhá zábavnou formou pod vedením zkušených lektorů dle metodiky. Při výuce se používají různé hravé pomůcky – k získání stability a větší sebedůvěry dlouhé tyče a lana, při slalomu pak třeba kužele. Děti milují sbírání barevných měkkých prvků, které v rámci hry vozí do stejně barevných obručí, i další hry,“ dodává Zuzana Svátková.

S rozcvičkou, která je důležitá před každou sportovní aktivitou, prvními krůčky a výukou správného padání se v kurzech začíná na trávě. Děti získají na měkkém povrchu stabilitu, větší jistotu a natrénují si správný postoj. Pak se teprve přechází na rovný tvrdý povrch. 

Inline bruslení: hlavně nezaklánět!

Pokud se do výuky přece jen pustíte vlastními silami, pro první lekce vyberte rovnou travnatou, později asfaltovou plochu. Dítě postavte na brusle a jemně ho přidržujte. Počkejte, až dokáže v klidu stát samo na jednom místě, a poté s ním začněte pomalu chodit. Postupně ho přidržujte čím dál méně, až bude chodit úplně samo. I když se to nezdá, jsou tyto začátky pro prcka dost náročné, tak mu dopřejte odpočinek a nepřehánějte to s délkou tréninku.

První týden stačí půlhodina denně. A hlavně neustále potomka chvalte a povzbuzujte. Základem je naučit ho „hlavnímu zákonu bruslaře“, a to je: nezaklánět se! Váha těla musí být vždy vpředu, aby případně padalo dopředu, tedy na chrániče, a ne na zadek (to opravdu bolí).

Víte, jaké vybrat brusle a co je ještě třeba?

První nesmělé krůčky na kolečkových bruslích dětem usnadní kvalitní vybavení, takže je dobré jeho nákupu věnovat pozornost a nepořídit první model, který je třeba zrovna v obchodě ve slevové akci. Kvalitní brusle nepořídíte za nejnižší cenu v supermarketu, vydejte se do specializovaného obchodu se sportovními potřebami, kde vám dokážou kvalifikovaně poradit při výběru typu a velikosti pro vaše děti.

Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video

Bota by měla být dostatečně pevná a neměla by dovolit pohyb v kotníku do stran. Ložiska volte ABEC1, jiná už by byla moc rychlá. Pro malé děti jsou vhodné rostoucí brusle. Vyzkoušejte si, jakým způsobem se nastavuje velikost a jak se zajišťuje. Kolečka by měla být klasická gumová, ne umělohmotná.

Stejně důležité jako brusle jsou ochranné prostředky, tedy helma a chrániče kolen, loktů a zápěstí. I ty je potřeba dítěti pořádně vyzkoušet, aby dobře seděly a zároveň se dítěti líbily, zkrátka aby je rádo nosilo.

Pozor na úrazy!

Správné návyky, které si dítě osvojí během výuky, jsou důležité zejména z hlediska prevence nebezpečných pádů, při kterých hrozí zranění a úrazy. „Nejčastější jsou pády na zápěstí s následnou zlomeninou zápěstí, dále pak pády na zadek končící naraženou nebo naštípnutou kostrčí. Méně závažné jsou pak různé odřeniny a spáleniny po pádu na asfalt.

Méně časté, o to ale závažnější mohou být pády na hlavu bez přilby. Většině úrazů jde poměrně dobře předejít správným nácvikem pádů spolu s použitím chráničů. Správné pády učíme na našich kurzech bruslení padáním do trávy tak, abychom odnaučili špatné návyky, eliminovali pády na kostrč a předešli zraněním zápěstí,“ uvádí Stanislav Duben, instruktor kurzů inline bruslení a spolumajitel školy inline bruslení InlineAerobic.cz.

Témata: Rodina, Děti, Předškolák, Praktické rady, Sport, Děti a sport, Pohyb, Brusle, První brusle, Spadnutí, Malý jezdec, Nejnižší cena, Začátečník, Jak, Výuka, Správný čas, Lana, Útlý věk, Kvalitní vybavení, Měkký povrch, Správný návyk, Stanislav, Hýždě, Zac, Jed, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu