Maminka.czJen pro maminku

Intimní trápení

Lenka Červenková 22.  6.  2009
Intimní trápení
Svědění, pálení, řezání, tak nějak vypadá nejčastější důvod návštěvy gynekologické ordinace s diagnózou – zánět. Antimykotický krém, který dnes pořídíte i bez lékařského předpisu, vám může cestu k lékaři ušetřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Svědění, pálení, řezání, tak nějak vypadá nejčastější důvod návštěvy gynekologické ordinace s diagnózou – zánět. Antimykotický krém, který dnes pořídíte i bez lékařského předpisu, vám může cestu k lékaři ušetřit.

„V období plodnosti zánět pochvy a zevních rodidel postihuje průměrně jednou až dvakrát ročně každou ženu. Většinou je původcem kvasinka, obvykle z rodu Candida,“ říká ze své praxe gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

NE VŠE JE ZÁNĚT

Infekce na nejintimnějších místech se projevuje, kromě svědění, pálení a nepříjemných pocitů při močení, také výtokem. O něm se jen šeptá, ale je dobré vědět, že ne každé zvlhnutí je známkou onemocnění. „Některé ženy někdy zaměňují normální fyziologický sekret za zánět. Ke stavům, které napodobují výtok, nejčastěji patří ovulace. Pokud žena nepoužívá antikoncepci, charakter poševního sekretu se také mění v závislosti na cyklu,“ upozorňuje lékařka.

Chcete-li umožnit spermiím snadný průchod k právě připravenému vajíčku, buďte ráda, že sekret v kanálku děložního hrdla řídne.

Děložní hrdlo je totiž vstup do dělohy, kudy se dostávají spermie k vajíčku. Asi tak 14 dní po začátku menstruace je charakteristický téměř průhledný, nezapáchající hlen, který tento proces usnadňuje. Nebojte se, občas mírně nakyslý zápach je také správný, protože přirozené fyziologické prostředí pochvy je s nízkým pH, tedy kyselé, což nemají rády potvůrky, způsobující potíže se zánětem. Bakterii Lactobacillus acidophilus nenajdete jen v jogurtech, což je dobře, protože právě ona je původce kyselého prostředí v pochvě, které tvoří zábranu pro vstup nežádoucích mikroorganismů. Pochva má svou přirozenou mikrobiální flóru a není dobré se jí jakkoli zbavovat. V jednom gramu poševního sekretu je obsažen až milion bakterií a nejčetnější jsou právě lactobacily, které pomáhají přeměně cukru na kyselinu mléčnou a produkují peroxid vodíku, který „zabíjí“ mikroorganismy vyvolávající zánět.

„Některé dívky a ženy bývají překvapeny množstvím bezbarvého sekretu nejen během ovulace, ale i během milování. Nicméně zvlhnutí poševní sliznice a tvorba bezbarvého sekretu provází normální sexuální vzrušení a ani v tomto případě není třeba se jej obávat, či jej zaměňovat za výtok. Ani takzvané špinění (velmi slabé krvácení) uprostřed cyklu při začátcích užívání hormonální antikoncepce či po implantaci nitroděložního tělíska není zánět. Špinění je způsobeno poklesem hormonů cirkulujících v krvi. Problém obvykle po čase sám vymizí. Pokud je to však jev přetrvávající, je nezbytná konzultace s gynekologem,“ radí lékařka.

JSEM ALERGICKÁ NA PARTNERA?

Příčin vzniku kvasinkového zánětu je mnoho – nejčastěji vzniká při oslabení organismu a je už jedno, jestli jste oslabená nemocí, vyčerpáním, stresem nebo alergií. Léčba antibiotiky může ještě tři týdny po jejím ukončení působit paseku ve vaginální rovnováze. „Známkami zánětu jsou zarudnutí, otok v okolí poševního vchodu a svědění a pálení, které se zhoršuje při močení a při styku. Samotný výtok je reakcí postižené sliznice se směsí odloupaných povrchových buněk, sekretem a patogenními mikroorganismy.

Typický mykotický zánět je žlutozelený a pálení může začít dříve než výtok,“ říká Makalová. Proč je i těhotenství příčinou zánětů? „V období hormonálních změn, jako je těhotenství, je jednoduše produkováno více hormonu estrogenu, více cukru, a to mají kvasinky rády. Proto nejen těhotné, ale také diabetičky mívají časté mykotické záněty. Sledování charakteru poševního výtoku během těhotenství je velmi důležité, zvláště v blízkém období před porodem,“ vysvětluje lékařka.

Jak jistě víte, alergií je řada a věřte nebo ne, můžete být alergická i na vašeho sexuálního partnera, tedy na jeho ejakulát či kondom. Jsou to právě alergie, které oslabují obranné mechanismy a mohou vyvolat nerovnováhu v poševním prostředí a usnadnit usídlení a pomnožení choroboplodných zárodků.

Alergii můžete mít třeba na bazénovou chemii. Takže při zánětu po koupání nemusíte hned obviňovat správce bazénu za nedostatečnou čistotu vody, spíše naopak. Bazén může být prost jakékoli infekce a stejně vás zánět nemine právě kvůli vaší alergii na samotnou bazénovou chemii. Podobné je to také s přehnanou nebo nesprávnou hygienou intimních oblastí, která může rovnováhu v pochvě narušit. Proto při mytí těchto partií omývejte pouze zevní část rodidel a rozhodně se vyhněte „preventivním“ výplachům.
„Přesto nejběžnější cestou k infekci je nechráněný sexuální styk.

Střídání sexuálních partnerů přenáší do pochvy zákeřné bakterie, viry i prvoky. Neléčené infekce mohou vážně ohrozit možnost otěhotnět a v extrémních případech mohou vést až k neplodnosti či k přenosu infekce na plod,“ varuje gynekoložka. K méně častým, přesto možným, příčinám výtoku mohou patřit změny buněk děložního hrdla, polypy a nádory dělohy, jejich zanedbání mívá závažné následky.

JAK SI MŮŽETE POMOCI SAMA?

Záněty jsou pěkně otravné a možná už po předchozích zkušenostech rozpoznáte první příznaky kvasinkové infekce. „Některé pacientky mi říkají – „pořád se myji, ale je to horší a horší“. Rozhodně je, protože jakékoli drastické mycí metody situaci jen zhoršují. Nejlepší je použít jen zevně vodu na opláchnutí. V období onemocnění je třeba dodržet sexuální abstinenci, protože mechanické podráždění příznaky jen zhorší, nehledě k tomu, že i partner je ohrožen infekcí,“ doporučuje Dagmar Makalová. U některých žen dochází stále znova a znova k opakování potíží, zde je na místě dlouhodobá léčba, někdy až několik měsíců a hlavně změna životního stylu.

MYSLETE NA PREVENCI

Pokud trpíte záněty častěji, zkuste se zamyslet, co může být jejich příčinou. Prevence je totiž možná a začíná od nejjednoduššího odstranění příčin. Snažte se vysledovat, jestli příčinou vašich potíží není stres, vyčerpání, dietní chyby, jako je například nadměrná konzumace sladkostí, či nedostatečný pitný režim, silonové prádlo, nový prací nebo mycí prostředek. Výhodné je tedy nošení sukně, punčoch a preventivní užívání antimykotických léků v rizikových situacích (například během užívání antibiotik). „Často vyvolávají potíže prostředky na holení. Preventivně je dobré používat intimní gely s kyselým pH. Také je možné preventivní užívání laktobacilů, ale jako léčba už nepomůžou. Pokud potíže vyvolává koupání v bazénu, tak je vhodné použít antimykotický preparát už před vstupem do vody a po vykoupání se ihned osprchovat,“ radí lékařka. Kandidóza může souviset i s menstruačním cyklem nebo používáním spermicidů.

Pomohou i následující opatření:

  • Nepoužívejte parfémovaná mýdla, pěnu do koupele nebo poševní deodoranty či výplachy
  • Vyhýbejte se spermicidním krémům
  • Používejte raději menstruační vložky místo tamponů. Pokud se bez nich neobejdete, často je měňte.

Nejčastější původci gynekologických zánětů

PLÍSNĚ (KONKRÉTNĚ KVASINKY – CANDIDA ALBICANS)

Kvasinkovité mikroorganismy přirozeně osidlují poševní sliznici. Jejich množství je ale tak malé, že nedojde k rozvoji onemocnění. Candida albicans má na svém povrchu receptor pro estrogen, který je pro ni růstovým faktorem. Z toho vyplývá, že obdobím jejího rychlého množení jsou stavy, kdy je v ženině organismu estrogenu více, například v těhotenství nebo při užívání vysokých dávek estrogenů. Další látkou, která podporuje růst kvasinek, je cukr. Ženy-diabetičky svým „houbičkám“ poskytují větší množství cukru, proto jsou u nich plísňová a kvasinková onemocnění častější. Kvasinkové infekce provází výrazné svědění a silný výtok, který může být tvarohovitý, ale i řídký, vodnatý. Bývá bez zápachu.

BIČENKA POŠEVNÍ (TRICHOMONAS VAGINALIS)

Infekce tímto prvokem se projevuje hojným řídkým, často zpěněným a po rybině zapáchajícím výtokem. Sexuální styk je nepříjemný až bolestivý. Nápadné je svědění zevního genitálu a klidová bolest v podbřišku. Bičenka může zároveň napadnout i močové cesty, což přináší pálení a bolest při močení. Vzhledem k tomu, že přenos se uskutečňuje pohlavním stykem, je nutné vyšetřit všechny sexuální partnery a zahájit u nich léčbu.

Antimykotické přípravky:

  • Jednorázová vaginální tableta – vysoký účinek, ale krátká doba působení, často brzký návrat obtíží
  • Krém k zevnímu použití – neošetří postižené poševní sliznice
  • Vaginální čípky – nedostačující účinnost, nutné užití 2 balení – nákladné
  • Gelové globule – dlouhá doba léčení, léčebný dyskomfort
  • Krém s aplikátory – 6denní schéma (slabší koncentrace účinné látky) – 3denní schéma (silnější, rychlejší nástup účinku)

Řešení potíží

Chystáte se na cesty a ráda byste se předem vybavila, abyste pak nebyla zaskočená nečekanými nepříjemnostmi? Vaginální krém si dnes můžete sama koupit v lékárně i bez lékařského předpisu. To vám nabízí řešení intimních potíží v soukromí a mnohdy i bez návštěvy gynekologa, což je příjemné nejen během dovolené v cizině. Poptejte se v lékárně na přípravky, které obsahují účinnou látku clotrimazol, což je antimykotikum působící proti některým původcům poševních zánětů hlavně z řady plísní (jako je Candida albicans), ale i s účinností proti některým bakteriím a bičence poševní (Trichomonas vaginalis).

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Důvod návštěvy, Poševní sliznice, Nechráněný sex, Kyselé pH, Zevní genitál, Výrazné svědění, Silný výtok, Preventivní užívání, Poševní sekret, Brzký návrat, Mycí prostředek, Houbička