Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?

18. 3. 2019
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Narodí-li se rodiči extrovertovi dítko introvert, může soužití v některých chvílích kvůli vzájemnému nepochopení základních potřeb lehce skřípat.

Pojmy extrovert a introvert definoval zhruba před 80 lety úžasný švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, ten spolu s mnoha svými kolegy věřil, že sklony k extroverzi či introverzi předurčují jak genetika, tak zkušenosti z raného dětství. Asi na tom něco bude; nelze si totiž nevšimnout, že kupříkladu tichá a plachá dítka bývají často dětmi podobně nenápadných maminek (tatínků), naproti tomu upovídaná malá „rádia“ mívají alespoň jednoho rodiče podobného ražení – inu, krev není voda! A když se krev naředí určitým typem výchovy, lze její účinky buď řádně znásobit, anebo naopak zmírnit. Potká-li se však rodič extrovert s dítkem rozeným introvertem, může soužití v některých chvílích kvůli vzájemnému nepochopení potřeb lehce skřípat. Kupříkladu dobíjení energie probíhá u introvertů úplně jinak než u extrovertů.

Víte jak poznat, že máte doma introverta? Tipy na jeho výchovu

Kde berou introverti životní energii a sílu?

Marry Sheedyová-Kurcinková, psycholožka a vedoucí vzdělávacích programů pro rodiny s malými dětmi, tvrdí: „Introverti získávají svou energii tím, že jsou sami, případně s jedním nebo dvěma kamarády. Dávají přednost komunikaci se svým vnitřním světem, přemýšlením o tom, co je napadlo a co se jim přihodilo, než aby to sdíleli s druhými. Občerstvují se tím, že tráví čas sami.“ Tento způsob dobíjení baterek je zcela odlišný od toho, jakým způsobem čerpají energii extroverti. Ti ji totiž získávají ve společnosti druhých lidí – respektive konverzací, sdílením i výměnou myšlenek a názorů. Pokud je toto extrovertním jedincům odepřeno, mohou být nevrlí, nevyrovnaní a podráždění. Stejný princip platí i u introvertů – nemají-li možnost být sami, tak strádají.

Jaký druh inteligence má vaše dítě? Logickou, sociální, nebo pohybovou?

Extroverti přemýšlí tak, že mluví

Ano, extroverti jsou dítka neustále cosi švitořící – ať jde o možná ještě nesrozumitelné žvatlaní batolat či o horečnaté vyprávění zážitků a zkušeností malých předškoláků. Soužití s extrovertem obvykle poznáte na občasném „výpadku“ vlastní energie. Ano, extrovert čerpá z druhých, a občas dosti razantně. Ryzí extrovert vás svou družností dokáže udolat, většina opravdových extrovertů totiž přemýšlí tak, že mluví. Pro extroverta je pak opravdovým trestem, je-li odeslán do samoty svého pokoje – do „svatyně a dobíjecí stanice“ pro všechny introverty.

Poradna: Co mám dělat, když se syn straní ve škole kolektivu?

Jak poznáte introverta či jedince se silnými sklony k introverzi?

  • U introverta opravdu nepřehlédnete to, že si rád hraje sám nebo alespoň ve dvojici s jedním, maximálně dvěma kamarády.
  • Introvert málokdy mluví a jen zřídkakdy se seznamuje první. Obvykle nejprve nějakou dobu naslouchá, než se zapojí (pokud se vůbec zapojí).
  • Introvertní dítě nemá potřebu se s vámi neustále dělit o své pocity a zážitky – co bylo ve školce, co říkala babička, co vyráběli na keramice apod.
  • Mnoho introvertů není nadšeno, porušují-li ostatní jejich intimní zónu. Dá se říci, že jsou směrem k druhým, zvláště nečlenům rodiny, mnohem méně kontaktní než extroverti.
  • Introvert může sice vcelku bez potíží komunikovat s nejbližšími, s cizími lidmi toto ale naprosto neplatí.
  • Introvert většinou nebývá nadšený z návštěv. Návštěva představuje vetřelce v bezpečném a klidném světě jeho domova.
  • A konečně, introvert je viditelně občerstvený a nabitý energií, pokud má možnost si pravidelně sám hrát. Introvertním dětem tedy příliš nevadí, odešlete-li je za trest do samoty jejich pokoje.

10 zásad dobrého rodiče

Má vaše dítě problémy v kolektivu? Můžete mu pomoci!
Témata: Děti, Láska a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Rodina a vztahy, Výchova, Rodiče, Předškolák, Soužití, Pochopení, Extrovert, Carl Gustav Jung, Stání, Introvert, Energie, Samota

Mohlo by vás zajímat
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Kozoroh Závěrečný týden září je pro vás už od samého počátku velice stresující a nevíte si s tím v mnoha…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Berta, Lina, Tekla

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu