Maminka.czAutosedačky

Isofix nebo pás: Které poutání autosedačky je lepší a bezpečnější?

redakce 2.  6.  2020
Isofix nebo pás: Které poutání autosedačky je lepší a bezpečnější?
Je lepší pořídit sedačku poutanou pomocí systému IsoFix, nebo sedačku připevněnou bezpečnostním pásem vozu? Rozhodnutí není zase tak jednoduché. Co všechno je třeba brát v potaz?

Jedno z největších dilemat, které potká každého rodiče hledajícího tu nejlepší dětskou autosedačku. Jaký způsob montáže je ten nejlepší, pokud jd eo upevnění sedačky v autě? Jestliže je vůz vybaven systémem IsoFix, máme možnost výběru – na IsoFix, nebo na pás?

Co je vlastně IsoFix? 

Jde o mezinárodní standard (ISO13216), který určuje normalizovaný způsob ukotvení dětských autosedaček v automobilu. Jde o spojení zámků na sedačce (1) přes průchodku v sedadle (2) s konstrukcí vozu prostřednictvím ocelových ok (3). Systém je omezen celkovou hmotností na něm zavěšenou. 

Klepněte pro větší obrázek

Sedačka s dítětem nesmí být těžší než 33 kg. Proto je většina sedaček poutaných IsoFixem konstruována do hmotnosti dítěte 18 kg. Výjimkou jsou sedačky, které samy o sobě mají velmi lehkou konstrukci a ušetřenou váhu výrobce může využít pro těžšího pasažéra. Prvním výrobcem, který tento systém použil byl Volkswagen ve voze Golf IV. generace.

Autosedačka pro starší dítě. Rozhoduje vedení bederního pásu

Často slyšíme od rodičů, že by chtěli sedačku na IsoFix, protože je bezpečnější. Je to pravda, ale není úplná. Neplatí totiž pro sedačky ve všech hmotnostních kategoriích. IsoFix byl vytvořen na konci 20. století zejména z jednoho důvodu – odhadem až 70 procent dětských autosedaček jezdících v té době po silnici bylo špatně připevněných.

Snižuje možnost špatného připevnění sedačky?

Použití systému IsoFix redukuje tento problém z velké části. Pokud to vezmeme poněkud zjednodušeně, IsoFix zvyšuje bezpečnost dětí cestujících v automobilu, a to díky tomu, že redukuje možnost špatného připevnění sedačky.

Pokud se podíváme podrobněji na konkrétní případy a předpokládáme, že sedačka bude namontována do auta přímo u prodejce a rodiče budou dělat to co mají, tedy jestliže vyloučíme špatnou montáž, dostaneme informaci, která již není tak jednoznačná. Zkusme se na tento problém podívat z hlediska jednotlivých kategorií.

Je sedačka v protisměru lepší i pro větší děti? Ano! Jak to funguje?

Skupina 0-13 kg

Novorozenecké sedačky, tzv. „vajíčka“ je možné kotvit do vozu na základnu, která může být připevněna IsoFixem. Do této chvíle je informace jasná – použití základny zvyšuje stabilitu a kvalitu montáže.

Použití IsoFixu velmi zjednodušuje montáž samotného vajíčka a pokud rodič dodrží postup (většinou je to potvrzeno různými způsoby signalizace – mechanické ukazatele, zvukové upozornění apod.), riziko špatné montáže je prakticky nulové. Jestliže chcete vajíčko, které bude operativně, jednoduše a spolehlivě upevňováno a následně odnášeno, zvolte sedačku s IsoFixovou základnou.

Sedačky montované proti směru jízdy

Výběr sedačky ve „starších“ kategoriích je z hlediska upevnění určen zásadním momentem a tím je hmotnostní omezení IsoFixu na hranici 33 kg. Z tohoto důvodu je naprostá většina „pokračovacích“ sedaček zařazena do kategorie 0-18 kg (těch 33 kg je sedačka + dítě).

Hrady a zámky otevřely! Kde to bude děti opravdu hodně bavit?

Pokud vyberete „protisměrku“ poutanou bezpečnostním tříbodovým pásem, může se její použití posunout až do 25 kg a tedy u normálně vzrostlých dětí až do šesti let.

Nákup je kromě toho dán i další zásadní otázkou – máte sedačku trvale v jednom autě, nebo jí „stěhujete“ mezi více vozy? Jestliže není nutné několikrát za den měnit auto, pak je na místě volba autosedačky, která je zajištěna bezpečnostním pásem.

Nemusíte ale mít strach z toho, že tento způsob fixace je nějak strašlivě složitý. Po několika pokusech je člověk schopen sedačku pásem upevnit do jedné minuty. Druhá možnost je existence více vozů v rodině. Jestliže tedy potomek jezdí ráno do školky s vámi, ze školky s babičkou a na tenis s druhým rodičem, je Isofix velmi šikovnou, operativní a jednoduchou pomůckou.

V této chvíli nám do výběru ovšem vstoupí další faktory – chcete sedačku otočnou? Pak bude vždy na isofix, nebo kombinovanou základnu. Máte starší vůz – pravděpodobně nemáte namontovaná isofixová oka v sedadlech. Potřebujete extrémní prostor na nohy pro potomka – lepší je sedačka na pás.

Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Chcete vozit vedle sebe tři sedačky – opět jedině poutání pásem. Co nejdéle v protisměru – poutání pásem. A takto můžeme pokračovat ještě dlouho – vysoké dítě, mohutné dítě, třídveřové auto, kinetóza, velký sklon sedáků, „padající“ hlavička… Z toho všeho vidíte, že vybrat dětskou sedačku „po telefonu“ je prakticky nemožné. Takže jediné správné řešení – navštívit odbornou prodejnu a pečlivě vyzkoušet všechny varianty. Výsledkem našeho zkoumání je totiž jasná informace – nemůžete od stolu určit, jestli je lepší Isofix, nebo poutání pásem.

Sedačky posměrné

 Zde je řešení značně jednodušší. Při čelním nárazu je zásadním požadavkem, aby se dítě neudeřilo hlavou o zadní část předního sedadla. Z tohoto pohledu Isofix nepředstavuje žádný rozdíl proti sedačce, která je zároveň s dítětem připoutána bezpečnostním pásem. Nicméně Isofix je velmi užitečný ze dvou důvodů, a to zejména u sedaček v kategorii do 36kg.

Mateřská dovolená 2022: Vše, co potřebujete vědět
Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2022: Vše, co potřebujete vědět

Praktická část výhody je v tom, že prázdnou sedačku nemusíte pracně zajišťovat proti pohybu, protože je připevněná Isofixem. Bezpečnostní výhodou je skutečnost, že sedačka je sama o sobě připevněná k vozu, takže v případě nárazu necestuje směrem dopředu a netlačí dětské tělíčko proti bezpečnostnímu pásu. Takže u sedaček posměrných je volba jasná – lepší variantou je sedačka s Isofixem.

Shrnutí aneb bitva je nerozhodná

 Jak zde vidíte z naší malé exkurze do isofixového světa, je bitva Isofix vsersus bezpečnostní pás prakticky nerozhodná a záleží na přesné specifikaci Vašich potřeb. Jistě je mezi vámi spousta rodičů, kteří celou problematiku pečlivě nastudovali a jsou schopni toto dilema správně vyřešit.

Nicméně podle mého názoru není lepší varianta, než přijet do prodejny, kde odborný prodavač pomůže najít to nejlepší řešení. Protože každé jiné než to nejlepší je nedostatečné.

Článek vznikl ve spolupráci s Centrem autosedaček 

Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout
Kde zahájit prázdniny s dětmi? Tyhle tipy na výlety nadchnou všechny!
Témata: Autosedačky, Kinetóza, IsoFixu, Pás, Montáž, Sedačka, Autosedačka, IsoFixem, ISO, Odhad, Poutání, Volkswagen, Prodejce, Vůz, Bezpečnostní pás, IsoFix, Autosedačky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tereza Ramba pojmenovala dceru netradičně. Které další známé maminky se při výběru jmen nedržely klasiky?
Formánková Simona
Miminko