Maminka.czJen pro maminku

IVA (34): Menstruační kalíšek není pro citlivky

12. 12. 2017
IVA (34): Menstruační kalíšek není pro citlivky | istockphoto.com
Uznávám, že menstruační kalíšek není pro každého, u mě však skvěle nahradil tampony, které jsem ze zdravotních důvodů nemohla používat.

Z nějakého důvodu mám sklony ke kvasinkovým infekcím – každé oslabení, prochlazení nebo stres se mi projeví také „tam dole“. Po letech trápení jsem navíc vypozorovala, že mi nedělají dobře také tampony.

Nicméně jsem měla štěstí, protože to bylo zhruba v době, kdy se na internetu začaly objevovat první články a někdy vcelku vášnivé diskuze o menstruačním kalíšku. Názory na jeho používání byly značně různorodé – někdo byl nadšený, někdo zašel tak daleko, že vložil „zvracejícího smajlíka“. Jelikož nejsem z cukru, rozhodla jsem se, že kalíšek vyzkouším.

„Pokud by to fungovalo, našla jsem náhradu za tampony!“ řekla jsem si a začala brouzdat po e-shopech. Nakonec jsem si dle různých doporučení a zkušeností objednala kalíšek ze zdravotnického silikonu určený dámám, které už rodily (rodila jsem dvakrát).

Jak kalíšek vypadá: „Mami, to je divný zvoneček!“

Vzhled kalíšku perfektně vystihla má dcera, když se mě zeptala, co jsem to koupila za divný zvoneček. Kalíšek skutečně vypadá jako menší zvonek bez cinkátka nebo trpasličí čepička s anténkou (ta pomáhá podobně jako šňůrka u tamponu při vyndávání), avšak existují i kalíšky bez stopky.

Kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu nebo z termoplastu, oba materiály totiž snižují riziko alergické reakce. Kalíšky mívají různé barvy a také drobné rozdíly ve tvaru (zejména stopky). Ke kalíšku můžete přikoupit dezinfekční tablety, sterilizační kalíšek a pytlík na uschování. Nic z toho jsem nepřikoupila, přišlo mi to jako zbytečné vyhazování peněz. „Pytlík si ušiji a místo tablet použiji horkou vodu a dezinfekční mýdlo z lékárny,“ pomyslela jsem si.

Martina: Jak jsem vyzkoušela menstruační kalíšek

První rande

Musím přiznat, že naše první společná „akce“ byla docela divoká, a to i přesto, že jsem postupovala podle návodu. (Trochu mi to připomnělo teenagerský věk, kdy jsem si poprvé zkoušela zavádět tampon.)

Kalíšek jsem nejprve pochopitelně řádně vymyla, pak jej přehnula na půlku a šup s ním dovnitř. Cítila jsem, jak se kalíšek rozvinul, ale netušila jsem, zda se vytvořil potřebný podtlak, díky němuž kalíšek funguje. A tak jsem kalíšek čapla za stopku a zase se ho pokoušela dostat ven – nic příjemného to tedy nebylo!

Znovu jsem tedy pročetla návod a rychle pochopila, co jsem udělala špatně. Kalíšek byl aplikován správně, podtlak se vytvořil, aby šel kalíšek i snadno ven, musím podtlak narušit. Kalíšek se proto před vyndáním lehce promáčknete a poté jde vše snadno. Byla jsem docela překvapená, že tu ne úplně miniaturní věcičku v sobě vůbec necítím.

Záměrně jsem svého nového společníka ponechala na jeho „pracovišti“ a šla jsem vyvenčit naše psí torpédo. Nic se nehýbalo ani nikam nepadalo! „Panebože, ono to asi bude fungovat!“ pomyslela jsem si a byla zvědavá, jak se kalíšek osvědčí v „ostrém“ provozu.

Teď již naostro!

Jsem v domácnosti, a tak některé věci kolem provozu kalíšku nemusím řešit, což je určitě výhoda. První tři dny menstruace obsah kalíšku vylévám po cca 5 hodinách, kalíšek pak pečlivě vymyji horkou vodou.

Myslím, že by sice zvládl i delší frekvenci vyprázdnění, ale jistota je jistota. Jako pojistku používám tenkou slipovku, ta ale obvykle zůstává nedotčená. S kalíškem chodím i běhat, vyzkoušela jsem kolo, a dokonce i bazén – nikde jsem neměla problém.

Menstruační kalíšek nebo houba nejsou pro každého, ale stojí za vyzkoušení

Výhody menstruačního kalíšku

  • Kalíšek si mě získal hlavně tím, že je jedinou alternativou k tamponům, kterou znám. Osobně si myslím, že je i zdravější; nevysušuje poševní sliznici a nenarušuje mikroflóru.
  • Z mé zkušenosti i ze zkušenosti některých známých je frekvence vylévání kalíšku méně častá než výměna tamponů.
  • Z dlouhodobého pohledu a při ceně hygienických pomůcek je kalíšek ekonomicky nejvýhodnější hygienickou pomůckou.
  • Užívání kalíšku je nejen ekonomické, ale i ekologické.
  • Pokud kalíšek sedne a osvědčí se, je dle mého nejlepší alternativou v případě, že si chcete zaplavat.  Kalíšek ochrání nejen před únikem nechtěného, ale pochopitelně také nenasákne bazénovou vodu. Vše jsem ale vyzkoušela nejprve ve vaně a pak až v bazénu u tchánů a nakonec na dovolené u moře.
  • Dovedu si představit, že kalíšek ocení dobrodružněji založené cestovatelky, které řeší každý gram a místo v batohu navíc. No, měla jsem ho znát za svobodna, když jsem s přítelem poletovala po Evropě s pidibatohem na zádech a pár korunami v kapse.

Nevýhody menstruačního kalíšku

  • Osobně znám několik dam, které nesnesou pohled na krev, pro ty je kalíšek nepoužitelný. Krev prostě musíte vylít a kalíšek vymýt.  
  • Myslím, že kalíšek nebude vhodnou volbou pro ženy, jež jsou na sebe přespříliš opatrné a bojí se sáhnout si „dovnitř“, obávají se, že si ublíží. Zvláště vyndávání totiž vyžaduje cvik a může být zpočátku nepříjemné.
  •  Je celá řada povolání, okolností a situací, kdy je nemožné kalíšek diskrétně vypláchnout – i proto je u mě osobně jednou ze součástí mé hygienické výbavy, nikoliv ale pomůckou jedinou.

(čtenářka Iva B., 34 let, 2 děti)

VIDEO: Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstí

Menstruační kalíšek - geniální nápad, nebo hloupý výmysl?
Myomy v děloze: Překážka při otěhotnění i sexu. Jak je vyléčit?
Co o vás naznačuje průběh vaší menstruace? Je silná, nepravidelná nebo bolestivá?
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Jen pro maminku, Nejlepší alternativa, Dlouhodobý pohled, Bazénová voda, Menstruační kalíšek, Zvoneček, Alergická reakce, Pomůcky, Koruna, Poševní sliznice, Pytlík, Cestovatel, Čepička, Vhodná volba, Evropa, Kvasinková infekce, Kalíšek, První den, Horká voda, Zdravotní důvod, Život ženy, První rande, PMS, Společník, První článek

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová

Horoskopy

Rak Až do dnešního dne jste si mysleli, že se vám lepí smůla na paty, ale není tomu docela tak. Ode dneška…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, Dino

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu