Maminka.czTěhotenství

Ivana: Těhotenství v přímém přenosu

, Časopis Maminka
8. 4. 2010
Ivana: Těhotenství v přímém přenosu
Tentokrát jste mohli v pořadu Sama doma vidět šéfredaktorku časopisu Maminka Kláru Kotábovou. Naše seriálová těhulka Ivana dostala od lékařky nařízený klid na lůžku.

Budoucí maminku Ivanu bohužel kvůli přílišné aktivitě začalo ve 20. týdnu bolet v podbřišku. Když obtíže neustávaly, vyhledala lékařku, která jí předepsala magnezium a doporučila odpočinek v horizontální poloze.

„Ačkoli jsem poslední čtyři týdny strávila doma, hrozně rychle uběhly. Příčinou bolesti bylo, jak to nazvala lékařka, ‚mé zrychlení‘. Od ledna, kdy ustoupily nevolnosti, jsem se opět naplno vrátila do pracovního procesu, začala jsem cvičit a dohánět vše, co jsem za poslední čtyři měsíce nestihla. Bohužel mé tělo s tím nesouhlasilo a reagovalo neustálou bolestí v podbřišku. Ze zdravotního hlediska je nyní vše v pořádku, ale přesto mám od paní doktorky pár omezení, abych minimalizovala pravděpodobnost rizikového těhotenství.“ Ivana tedy pozdravila diváky alespoň prostřednictvím telefonu a už teď se těší, až příště zase pojede na výlet do brněnského studia pořadu Sama doma.

Tentokrát si místo ní s moderátorkami pořadu povídala šéfredaktorka časopisu Maminka Klára Kotábová, která je také těhotná, na rozdíl od Ivany ale potřetí.
S profesorem Zdeňkem Malým, přednostou soukromé gynekologické kliniky, si povídali o prvním těhotenském screeningu, který má už Klára úspěšně za sebou (těhulky na něj chodí ve 12.–13. týdnu, díky vyšetření je možné zachytit anomálie plodu, které by později mohly dítě hendikepovat).

Klára Kotábová mluvila také o rozdílech v jednotlivých těhotenstvích. „Nyní prožívám jiný stav už potřetí a musím říct, že pokaždé je to úplně odlišné. Výhoda je samozřejmě v tom, že už víte, co obnášejí jednotlivá vyšetření. Navíc se neustále objevují nové informace, které souvisejí s těhulkami, takže mám stále co poznávat.“ Druhý host, MUDr. Miloslav Hronek z centra pro výzkum a vývoj FN a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, hovořil o důležitých těhotenských vitaminech a imunopreparátech.

Poukazoval na to, že ženám nejčastěji chybí hořčík, jod, vláknina a především vápník. Ivana a Junior Ivana je ve 26. týdnu těhotenství a po měsíci, který strávila doma, si začala pomalu chystat výbavičku pro miminko.

„Začala jsem trochu přemýšlet nad tím, co je potřeba zařídit před příchodem našeho Juniora na svět. Kočárek, výbavička, postýlka, vanička, autosedačka… Najednou zjišťuji, kolik věcí je nutné obstarat, a připadám si ztracená. Domnívala jsem se, že všechno stihnu po nástupu na mateřskou dovolenou, ale zkušené kamarádky mě vyvedly z mé naivity. Začala jsem si sepisovat seznam, vyhledávám informace na internetu a pomalu se začínám orientovat v dětském světě.

Bříško mi roste každým dnem, potýkám se tak s první neohrabaností a zvyšující se zátěží v břišní oblasti. V noci často nemohu spát, někdy se probudím a dvě hodiny neusnu. Junior je hodně aktivní, nehledě na denní či noční dobu dělá kotrmelce a kope. Ve 25. týdnu jsem absolvovala vyšetření na těhotenskou cukrovku, ze kterého jsem měla zbytečné obavy.

Představa tří hodin nalačno a vypití sladké tekutiny ve mně nevzbuzovala příjemný pocit. Nakonec vyšetření proběhlo bez problémů a hned druhý den jsme se dozvěděli, že jsem v pořádku.

S manželem jsme si uvědomili, že je načase začít vybírat pro Juniora jméno, ale to jsme ještě netušili, jaký úkol nás čeká...

Už jsme několikrát prošli seznam jmen v diáři, nechali se inspirovat článkem v únorovém čísle Maminky s tipem na webové stránky se jmény, ale své favority jsme bohužel zatím nenašli.“


Sama doma

Živě vysílaný kontaktní publicistický pořad se sloganem Být doma neznamená hloupnout poskytuje především ženskému publiku zajímavý a inspirativní program, zábavu i informace - a to vše živě s možností okamžité reakce diváků. Program se skládá z celé řady rubrik a doplňují jej hosté z řad lékařů, nejrůznějších odborníků, ale i známých a zajímavých osobností. Ženy se samozřejmě dozvědí novinky z oblasti odívání, kosmetiky, úpravy vlasů a podobně.

Chcete-li vědět, jak Ivana prožívá své pokračující těhotenství, nenechte si ujít další díl Sama doma 9. 4. na ČT1.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Ivan, Prim, Ivana, Přenos

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
OGTT: Odhalí zákeřnou těhotenskou cukrovku! Proč test podstoupit?
Košilové šaty letos musíte mít! 44 skvělých tipů najdete v naší velké galerii.
Chřestové tagliatelle s mandlemi a chilli. Způsob, jak začít zbožňovat bílý chřest!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné