Maminka.czTěhotenství

Ivana: Těhotenství v přímém přenosu

, Časopis Maminka
8. 4. 2010
Ivana: Těhotenství v přímém přenosu
Tentokrát jste mohli v pořadu Sama doma vidět šéfredaktorku časopisu Maminka Kláru Kotábovou. Naše seriálová těhulka Ivana dostala od lékařky nařízený klid na lůžku.

Budoucí maminku Ivanu bohužel kvůli přílišné aktivitě začalo ve 20. týdnu bolet v podbřišku. Když obtíže neustávaly, vyhledala lékařku, která jí předepsala magnezium a doporučila odpočinek v horizontální poloze.

„Ačkoli jsem poslední čtyři týdny strávila doma, hrozně rychle uběhly. Příčinou bolesti bylo, jak to nazvala lékařka, ‚mé zrychlení‘. Od ledna, kdy ustoupily nevolnosti, jsem se opět naplno vrátila do pracovního procesu, začala jsem cvičit a dohánět vše, co jsem za poslední čtyři měsíce nestihla. Bohužel mé tělo s tím nesouhlasilo a reagovalo neustálou bolestí v podbřišku. Ze zdravotního hlediska je nyní vše v pořádku, ale přesto mám od paní doktorky pár omezení, abych minimalizovala pravděpodobnost rizikového těhotenství.“ Ivana tedy pozdravila diváky alespoň prostřednictvím telefonu a už teď se těší, až příště zase pojede na výlet do brněnského studia pořadu Sama doma.

Tentokrát si místo ní s moderátorkami pořadu povídala šéfredaktorka časopisu Maminka Klára Kotábová, která je také těhotná, na rozdíl od Ivany ale potřetí.
S profesorem Zdeňkem Malým, přednostou soukromé gynekologické kliniky, si povídali o prvním těhotenském screeningu, který má už Klára úspěšně za sebou (těhulky na něj chodí ve 12.–13. týdnu, díky vyšetření je možné zachytit anomálie plodu, které by později mohly dítě hendikepovat).

Klára Kotábová mluvila také o rozdílech v jednotlivých těhotenstvích. „Nyní prožívám jiný stav už potřetí a musím říct, že pokaždé je to úplně odlišné. Výhoda je samozřejmě v tom, že už víte, co obnášejí jednotlivá vyšetření. Navíc se neustále objevují nové informace, které souvisejí s těhulkami, takže mám stále co poznávat.“ Druhý host, MUDr. Miloslav Hronek z centra pro výzkum a vývoj FN a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, hovořil o důležitých těhotenských vitaminech a imunopreparátech.

Poukazoval na to, že ženám nejčastěji chybí hořčík, jod, vláknina a především vápník. Ivana a Junior Ivana je ve 26. týdnu těhotenství a po měsíci, který strávila doma, si začala pomalu chystat výbavičku pro miminko.

„Začala jsem trochu přemýšlet nad tím, co je potřeba zařídit před příchodem našeho Juniora na svět. Kočárek, výbavička, postýlka, vanička, autosedačka… Najednou zjišťuji, kolik věcí je nutné obstarat, a připadám si ztracená. Domnívala jsem se, že všechno stihnu po nástupu na mateřskou dovolenou, ale zkušené kamarádky mě vyvedly z mé naivity. Začala jsem si sepisovat seznam, vyhledávám informace na internetu a pomalu se začínám orientovat v dětském světě.

Bříško mi roste každým dnem, potýkám se tak s první neohrabaností a zvyšující se zátěží v břišní oblasti. V noci často nemohu spát, někdy se probudím a dvě hodiny neusnu. Junior je hodně aktivní, nehledě na denní či noční dobu dělá kotrmelce a kope. Ve 25. týdnu jsem absolvovala vyšetření na těhotenskou cukrovku, ze kterého jsem měla zbytečné obavy.

Představa tří hodin nalačno a vypití sladké tekutiny ve mně nevzbuzovala příjemný pocit. Nakonec vyšetření proběhlo bez problémů a hned druhý den jsme se dozvěděli, že jsem v pořádku.

S manželem jsme si uvědomili, že je načase začít vybírat pro Juniora jméno, ale to jsme ještě netušili, jaký úkol nás čeká...

Už jsme několikrát prošli seznam jmen v diáři, nechali se inspirovat článkem v únorovém čísle Maminky s tipem na webové stránky se jmény, ale své favority jsme bohužel zatím nenašli.“


Sama doma

Živě vysílaný kontaktní publicistický pořad se sloganem Být doma neznamená hloupnout poskytuje především ženskému publiku zajímavý a inspirativní program, zábavu i informace - a to vše živě s možností okamžité reakce diváků. Program se skládá z celé řady rubrik a doplňují jej hosté z řad lékařů, nejrůznějších odborníků, ale i známých a zajímavých osobností. Ženy se samozřejmě dozvědí novinky z oblasti odívání, kosmetiky, úpravy vlasů a podobně.

Chcete-li vědět, jak Ivana prožívá své pokračující těhotenství, nenechte si ujít další díl Sama doma 9. 4. na ČT1.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Prim, Ivana, Přenos, Ivan

Mohlo by vás zajímat
Kdo všechno je u porodu? Medici tam budou, jen když dáte souhlas
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!

Horoskopy

Blíženci Pracovní sféra vám dává hned od pondělka pořádně zabrat, protože se cítíte vyčerpaní a energie je na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Eduard, Edvard, Eduarda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu