Maminka.czPředškolák

Já nechci do školky! Tipy pro ustrašené maminky (i děti) 2. díl

Pokračování článku o problémech z snástupem do školky...
, Časopis Moje psychologie
4. 12. 2011
Já nechci do školky! Tipy pro ustrašené maminky (i děti) 2. díl

<<< První díl článku

Jestli se vám cokoli nezdá, řešte to ve školce. V krajním případě lze i změnit třídu či školku,“ radí psycholožka. Pokud je ale ve školce všechno v pořádku a dítě se přesto ráno vzteká, v klidu mu řekněte, že je to prostě nutné – maminka musí do práce a dítě do školky.

„Zkuste dítě naladit na něco, co má rádo (hru s kamarády, jiné hračky než má doma, prolézačky, povídání s paní učitelkou), připomeňte mu, že ve školce zažije něco zajímavého. Také že se budete oba těšit na to, co spolu odpoledne podniknete. Odpolední akci můžete podmínit tím, že dítě právě teď přestane vyvádět. Maminka by měla postupovat rozhodně, sebejistě (ale právě proto musí vědět, že je dítě ve školce v zásadě spokojené),“ radí Tereza Beníšková. Úzkostnému dítěti můžete přibalit nějakou drobnost, malou hračku, která mu bude maminku připomínat. U školního dítěte se osvědčuje dát mu do tašky malé překvapení, na které se dítě může podívat až ve škole. „Tím překonáte ranní stresující odloučení od rodičů, dítě se bude na překvapení těšit a ráno sobě i potomkovi ulehčíte,“ říká psycholožka.

Pláče dítě při loučení ve školce? Hlavně čas, který trávíte v šatně, neprodlužujte, ideální je předat dítě co nejrychleji paní učitelce. Dlouhé loučení se slzičkami neprospěje ani mamince, ani dítěti. To většinou po pár minutách přestane plakat (obvykle hned poté, co se za vámi zavřou dveře), a jde si hrát. To samozřejmě platí jen tehdy, pokud víte zcela bezpečně, že jinak se dítě ve školce chová běžně a že se mu tam líbí – pokud by plakalo delší dobu a nekomunikovalo, to už raději řešte s učitelkami.

Máte pocit, že to nezvládnete? Ale ano, zvládnete – zvládly to tisíce rodičů a dětí, zvládnete to taky. Chce to nebát se dopředu – víte, co se říká: strach má velké oči. První odloučení od dítěte často snášejí hůře maminky než děti. Nestresujte dítě tedy zbytečně samy, netelefonujte každou hodinu do školky, abyste si ověřily, že dítě žije a nebrečí (když vy sama jste už proplakala několik balíčků kapesníků), a nakonec zjistily, že je mu vlastně docela fajn.


Tipy pro ustrašené maminky (i děti)

Je dobré dítě předem připravit na to, že půjde do školky. Hodit ho do rozbouřené řeky není vůbec vhodné. Dítěti vysvětlete, co se tam bude dít, jaké hračky tam mají apod. Verbální vysvětlení je důležité a pro děti nezbytné!

Nedoporučujeme, abyste zmizela po anglicku – dítě pak přemýšlí o tom, zda se máma pro něj do té školky vrátí. Rozlučte se obvyklým způsobem, ale zbytečně to neprotahujte.

Je vaše dítě až moc citlivé a úzkostlivé?Běžte s ním do školky poprvé i vy, pokud to jde, zůstaňte tam s ním, pak ho tam nechte samotné třeba jen dvě hodiny a tento interval prodlužujte.

Pláče pořád vaše dítě při ranních odchodech?Neustále mu dokazujte, že ho milujete, chvalte každý jeho pokrok, podporujte jeho sebevědomí.

Témata: Děti, Předškolák, Časopis Moje psychologie, Mateřská škola, Tip, Školní dítě
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu