Maminka.czChování a vztahy

Jak a proč je důležité v zimě dobíjet „baterky”? Zkuste si pustit světlo do domu i duše

19. 1. 2017
Jak a proč je důležité v zimě dobíjet „baterky”?  Zkuste si pustit světlo do domu i duše
Vzpomínám si, jak jsem byla minulý rok v Thajsku a pozorovala lidi kolem sebe. Byli mnohem víc přátelští, veselí a otevření, než jsme zvyklí u nás. Došlo mi proč. V Thajsku je celoročně teplo. Stačí vám žabky a krátké šortky s tričkem, víc nic. Domy obvykle nemají okna, nepotřebují žádné topení ani další vrstvy oblečení. Došlo mi, že otevřenost jejich srdcí je podpořená i tím, jak mají stále otevřené své domy a jsou většinu času venku.

Zimní období má v našich klimatických podmínkách své zákonitosti. Venku je brzy tma. Teplota bývá nízká až mrazivá a sluníčka obvykle málo. Vyhledáváme tak teplo pod mnoha vrstvami oblečení, zavíráme se do svých bytů a domů, nudíme se, z dlouhé chvíle máme větší potřebu jíst, dívat se na televizi a doslova zimu přečkávat. To je ale škoda. Není lepší zimu využít k příjemnému dobití baterek?

Jak nepodlehnout pochmurnému počasí a využít zimní období ke svému prospěchu?

Světlo do domu i do duše

Dejte si kvalitní a případně i silnější žárovky, aby se Váš domov víc rozsvítil. Prodávají se úsporné žárovky s velkou svítivostí. Nešetřete světlem. Taky miluji svíčky a jejich světlo. Mívám jich doma zapálených i šest najednou. Při nich se mi krásně medituje, povídá s rodinou, poslouchá hudba nebo audioknížky. Pokud zasvítí sluníčko, tak ho maximálně využijte.

Pro dobrou pohodu cvičte s dětmi jógu

Jděte k oknu nebo ideálně přímo ven a nasajte ho do sebe s velkou intenzitou. Projděte se v čase oběda venku, kdy je nejvíc světla a nabijte se jím. Zimní příroda má také svoji specifickou energii.

Jak spí a je zklidněná tak působí příjemným klidem a pohodou na naši psychiku. Bílá barva sněhu rozsvítí i večer. Vnímejte a pusťte světlo očima do duše.

Teplo do domu i do duše

Venku si teplo moc neužijeme, ale když si obléknete kvalitní oblečení, tak Vás teplo neopustí ani v mrazivém počasí. Vyplatí se zainvestovat do kvalitních, hřejivých materiálů. Tělu dělá dobře teplá vana, nahřátá sauna, hřejivá deka a schoulení se s teplým čajem.

Napustím si ráda vanu s vonným olejem, dám si svíčky, poslouchám hudbu nebo si pustím film na počítači a relaxuji. V létě by mě nenapadlo se vyvalovat ve vaně a dívat se na film. V zimě si to naopak nesmírně užívám. Prohřejete tělo a zahřejete svoji duši. Dobíjím tam duševní baterky. Jsem víc napojená na sebe. Mívám i větší chuť ke kreativitě.

Žena kojila dítě mamince, která byla v nemocnici, ale sklidila pobouření

Já osobně píšu nebo upravuji fotky, píši myšlenky. Každý máme svůj směr kreativity, který právě v zimě můžeme víc rozvíjet. Malovat, vyrábět korálky, péct, šít, cokoliv vás napadne, že byste chtěli vyzkoušet - hlavně tvořit. Každý potřebujeme tvořit ve svém životě. Tak si najděte vaši tvůrčí činnost a věnujte se jí.

Lásku do svého života

Láskyplně se věnujte sobě a dostatečně nasyťte sama sebe. Kvalitními knížkami, pohádkami s dětmi, pohodovými a inspirativním filmy, povídáním s blízkými při svíčkách. Partnerské večery u vínka. Rodinné stolní hry. Společné vaření.

 

Můžete poslouchat audioknížky. Je potřeba nakrmit duši tím, co potřebuje. Klidem, láskou a pohodou. Vším, co vám dělá dobře.

 

Na zimu se neukládáme k zimnímu spánku jako příroda. Přeci jen máme své povinnosti. Určitě však respektujte své tělo, které potřebuje obvykle trochu zpomalit a zastavit se.

Jarní únava je často z toho, že v zimě dostatečně nezregenerujeme, nedobijeme baterky a jarní „bum” nás brzy vyčerpá. Užívejte zimní měsíce k příjemné regeneraci.

Můžete se také věnovat sebevzdělávání, konkrétně 5 týdenní cestě, jak uspět jako rodič v mém online programu. Doporučuji se začíst se do mé knížky (NE)Gramotný rodič - Jak uspět jako rodič, nebo na sobě přijďte osobně zapracovat a společně se mnou a dalšími sdílet na mých seminářích. Více na www.lucie-konigova.cz.

Jak zvládnout roli samoživitelky a nesesypat se z toho?
Jsem nevyspalá! Jak se bránit únavě z nedostatku spánku?
Témata: Krása a styl, Váš domov, Chování a vztahy, Rodina, Jarní únava, Zimní období, Mrazivé počasí, Sauna, Půst, Duše, Tvůrčí činnost, Vrstva oblečení, Teplý čaj, Čas oběda, Světlo, Teplá vana, Svíčka, Svět

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Žijete spolu, nebo jen vedle sebe? I vztah je potřeba servisovat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Vodnář Krok po kroku se snažíte o nápravu vztahu. Vypovídejte se ze svých ztrát. Pokud si o všem v klidu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gabriel, Zbyslav, Gábor

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu