Maminka.czPorodnice

Jak bude vypadat největší porodnice v Česku, kde na svět přijde až 6500 dětí ročně?

Vanda Stöckbauerová 27.  2.  2023
Minulý týden byla zahájena masivní dvoumiliardová renovace Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Výsledkem bude v roce 2026 zbrusu nová, supermoderní porodnice, kde se ročně narodí až 6500 novorozenců. Cílem je vznik pracoviště, které bude nejmodernější ve střední Evropě a na evropské špičce rozsahem poskytované zdravotní péče.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dne  22. února 2023 zahájila Fakultní nemocnice Brno rekonstrukci stravovacího provozu, která je první etapou zahájení výstavby nové budovy Gynekologicko-porodnické kliniky. „Je to začátek velkého kroku pro stravovací provoz, ale obrovského skoku pro Fakultní nemocnici Brno,“ parafrázoval slova prvního člověka na měsíci v úvodu krátkého briefingu ředitel FN Brno MUDr. Ivo Rovný, MBA. Mimo jiné zmínil, že již patnáct let se vedení nemocnice snaží o získání financí a podmínek, aby se obě pracoviště stávající kliniky koncentrovaly do areálu v Bohunicích.

VIDEO: Ředitel FN Brno Ivo Rovný o stavbě největší porodnice v Česku.

V současnosti je Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno a LF MU (GPK) dispozičně rozdělená na Pracoviště reprodukční medicíny na Obilním trhu a Nemocnice Bohunice. Obě organizačně a provozně na sobě velmi závislá pracoviště jsou od sebe vzdálená zhruba 7 km. Zatímco porodnice umístěné v areálu Bohunice využívá přímou vazbu na další kliniky a oddělení v rámci FN Brno, pracoviště v areálu Obilní trh tuto vazbu nemá, a jsou zde proto umístěna i další potřebná „detašovaná“ pracoviště navazujících klinik (ARO, Centrální sterilizace, Interní ambulance, Radiologická klinika atd.).

Budova na Obilním trhu, která byla postavena v roce 1786, sloužila původně jako ústav pro choromyslné a je již zastaralá.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle má vypadat nová porodnice v Brně.

Projekt výstavby nové porodnice už čeká na schválení stavebního povolení. Provedení stavby je ve stavu rozpracovanosti, aby se mohlo v létě zahájit výběrové řízení na dodavatele stavby. Nová porodnice by měla být dokončená v roce 2026.

Klepněte pro větší obrázek
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Témata: Porod, Po porodu, Novorozenec, Porodnice, Klinika, Průvodce porodnicemi, Renovace, Bohunice, Brno, Pracoviště, Zdravotní péče, Fakultní nemocnice, Rádio, ARO, Česká republika, Střední Evropa, LF ON, Výstavba, Fakultní nemocnice Brno, MBA