Maminka.czKrálovská rodina

Jak budou slavit Vánoce v královské rodině? Víme, co bude k večeři, kdo zdobí stromek i jaké dárky si dávají

Simona Procházková 9.  12.  2021
Královské vánoční svátky probíhají obvykle ve velkém stylu. Jaké budou ty letošní, které bude královna Alžběta poprvé slavit bez svého milovaného manžela, prince Philipa? Co nesmí chybět na slavnostní štědrovečerní tabuli, kdo peče tradiční cukroví a jaké dárky si členové královské rodiny dávají? Prozradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je jasné, že členové britské monarchie slaví Vánoce tak trochu jinak než my všichni ostatní. A nejen, pokud jde o slavnostní výzdobu nebo skladbu menu při štědrovečerní večeři. Pokud vás zajímá, kde a jak tráví nejkrásnější svátky v roce princ William s vévodkyní Kate a dětmi, princ Charles s manželkou Camillou, co o svátcích dělají, co rádi jedí a pijí a čím si dělají radost, čtěte dál. 

VIDEO: Jak slaví Vánoce královská rodina a jaké dárky dostane služebnictvo?

Vánoční puding a stromeček od královny

Každý člen rodiny dostane od královny jeden osobní dárek, Její Veličenstvo rovněž osobně předává dárečky některým svým zaměstnancům v Buckinghamském paláci, na hradě Windsor i ve svých dalších sídlech. Svému personálu královna také pravidelně daruje vánoční pudingy, které sama objednává a přidává k nim vlastní blahopřání. Královna Alžběta věnuje o každých Vánocích peníze různým charitativním organizacím a také vánoční stromy pro Westminsterské opatství, katedrálu sv. Pavla, katedrálu sv. Jiljí a kostel Canongate Kirk v Edinburghu. Kostely a školy v oblasti Sandringham rovněž obdrží stromky od Jejího Veličenstva.

Ve Velké Británii, stejně jako v dalších anglosaských zemích, se dárky obvykle rozdávají až na Boží hod Vánoční, tedy ráno 25. prosince. Královská rodina to má ale jinak a nadílku pod rozsvíceným stromečkem mají na Štědrý večer, aby dodrželi tradici německých předků. Vánoční stromy ve všech královských sídlech a palácích zdobí personál, členové královské rodiny jim ale rádi pomáhají nebo je po svém „dolaďují.“ Nechybí samozřejmě tisíce světýlek, skleněné ozdoby a královské dekorace, včetně sametových korunek.

Štědrý den společně na venkově

Vánoční svátky tráví královská rodina tradičně na rozlehlém venkovském sídle v Sandringham House v Norfolku (Velikonoce pak slaví pravidelně na hradě Windsor), kam královna Alžběta obyčejně dorazí zhruba týden před Štědrým dnem, aby osobně dohlédla na veškeré přípravy. Vše musí být dotaženo do posledního detailu. Ostatní členové královské rodiny se pak sjedou během Štědrého dne. A to postupně a v přesně daném čase – podle toho, jaké je jejich postavení. Pořadí je vzestupné, nejprve se tedy objeví nejmladší členové, následník trůnu, princ Charles, přijíždí jako poslední.

Odpoledne se všichni sejdou u jednoho stolu na „čaj o páté,“ kdy děti s radostí dozdobí vánoční strom. Princové George a Louis a princezna Charlotte tak mají jedinečnou příležitost předvést svůj kreativní talent. A dělají to prý s obrovskou chutí. Nepomůže jim bohužel malý Archie, princ Harry s manželkou Meghan totiž už předem oznámili, že návštěvu Británie o svátcích nemají v plánu.

GALERIE: Královské děti umí zlobit i pořádně dovádět. Takhle je fotí vévodkyně Kate

Krůta a kaštanové pyré k večeři

Štědrovečerní večeře se nese v honosném a slavnostním stylu. Samozřejmostí je velká večerní toaleta pro dámy a smoking pro pány. Skvostná tabule se prohýbá pod dobrotami, které zbožňují všichni přítomní, nechybí samozřejmě pečená krůta, klobásky obalované ve slanině, kaštanová nádivka a kaštanové pyré, také ale pečená zelenina, gratinované brambory, Christmas pudding se sušeným ovocem a další lahůdky od nejlepších královských kuchařů. Veškeré sladké cukroví a dokonalé kořeněné perníčky chystají cukrářky již od začátku prosince.

Před nadílkou sklenka brandy

Během večeře i po ní se údajně popíjí třešňová brandy a domácí jablečný cider, který má rád hlavně princ William. Královna Alžběta si pak ráda dopřává koktejl namíchaný z dubonnetu a ginu. Po večeři následuje společné rozbalování dárků, kdy se rodina prý často pěkně odváže. Královnin bratranec, vikomt Linley, to prý popsal jako "totální vřavu." Když jsou pak děti uloženy do postýlek, zábava pokračuje, hrají se například společenské hry, a to klidně do půlnoci. Královský protokol říká, že nikdo nesmí jít spát, dokud to neudělá královna.

Vánoce jsou za dveřmi. Tady je 5 tipů na super adventní výlety s dětmi

Mše a vánoční oběd jen pro zvané

Na Boží hod Vánoční, 25. prosince, vyrážejí členové královské rodiny každoročně do místního kostela na vánoční mši. Tedy spíše rovnou na dvě. První je soukromá, druhé se můžou zúčastnit i další lidé. Ti jsou ovšem již předem pečlivě vybráni.

Po dopolední mši pořádá královna tradiční vánoční oběd pro pozvané hosty. Královská drobotina je při recepci „uklizena“ do dětského pokoje, respektive připravené herny. Po obědě se všichni shromáždí, aby se podívali vánoční projev královny Alžběty v televizi, což je údajně jediný televizní program, který rodina o Vánocích sleduje. Odpoledne královna ještě své hosty pozve na šálek čaje a vánoční dort, pro zájemce pořádá hon na bažanty. Širší rodina pak na panství přijíždí popřát šťastné svátky až o den později, na druhý svátek vánoční.

Jelikož se poměrně nedaleko od Sandringham House nachází venkovské sídlo vévody a vévodkyně z Cambridge, Amner Hall, Kate a William se společně s dětmi posléze přesunou na své panství, kde zůstávají po celý čas vánočních prázdnin a užívají si společné rodinné chvíle v ústraní.

Témata: Královská rodina, slavné děti, monarchie, svátek, Vánoce, Následník trůnu, královna Alžběta, Británie, Dárek, Advent, Král, Vánoce 2021, Styl, princ Charles, Stromek, Westminsterské opatství, Norfolk, Alžběta, Cambridge, Boží hod Vánoční, Charlotte, Amner Hall, Harry, DAV, Večeře, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova