Maminka.czKrálovská rodina

Jak bude letos slavit Vánoce královská rodina? Víme, co bude k večeři, kdo zdobí stromek i jaké dárky si dávají

Simona Procházková 15.  12.  2022
Královské vánoční svátky probíhají obvykle ve velkém stylu. Ty letošní budou ale v něčem jiné. Poprvé je bude rodina slavit bez královny Alžběty – nejen zbožňované panovnice, ale především milované maminky, babičky a prababičky. Prozradíme, co nesmí chybět na štědrovečerní tabuli, kdo peče perníčky a cukroví a jaké dárky najdou pod stromečkem členové královské rodiny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každá rodina má své vánoční tradice a zvyky, které společně dodržuje. Ani britská královská rodina není výjimkou. Letos se však svátky ponesou přece jen v trošku smutnějším a komornějším duchu, u slavnostní tabule a u stromečku bude chybět milovaná Alžběta. Palác již předem oznámil, že některé populární a dlouhé desítky let dodržované sváteční tradice budou do určité míry omezeny.

VIDEO: 5 věcí, které má Kate Middleton společné s princeznou Dianou

„Bude to poprvé od královniny smrti a monumentálního královského pohřbu, kdy celá široká rodina bude mít čas se na chvíli zastavit a společně na královnu Alžbětu zavzpomínat,“ uvedla bývalá komentátorka BBC Jennie Bond v rozhovoru pro britský OK! Magazine.

Je jasné, že vládnoucí členové britské monarchie slaví Vánoce tak trochu jinak než my všichni ostatní. A nejen ve slavnostní výzdobě nebo skladbě menu při štědrovečerní večeři. Pokud vás zajímá, kde a jak tráví nejkrásnější svátky v roce princ William s princeznou Kate a dětmi, Charles, nyní již král Karel III., s manželkou Camillou, co o svátcích dělají, co rádi jedí a pijí a čím si dělají radost, čtěte dál. 

Vánoční nadílka a stromeček od krále

Každý člen rodiny dostával vždy od královny jeden osobní dárek, Její Veličenstvo rovněž osobně předávalo dárečky některým svým zaměstnancům v Buckinghamském paláci, na hradě Windsor i ve svých dalších sídlech. Svému personálu královna také pravidelně darovala vánoční pudingy, které sama objednávala, a přidávala k nim vlastní blahopřání. Tento tradiční zvyk pravděpodobně nyní převezme král Karel.

Stejně jako další tradici, a to věnovat o každých Vánocích peníze různým charitativním organizacím a také zajistit vánoční stromy pro Westminsterské opatství, katedrálu sv. Pavla, katedrálu sv. Jiljí a kostel Canongate Kirk v Edinburghu. 

Ve Velké Británii, stejně jako v dalších anglosaských zemích, se dárky obvykle rozdávají až na Boží hod vánoční, tedy ráno 25. prosince. Královská rodina to má ale jinak a nadílku pod rozsvíceným stromečkem mají na Štědrý večer, aby dodrželi tradici německých předků.

Vánoční stromy ve všech královských sídlech a palácích zdobí personál, členové královské rodiny mu ale rádi pomáhají nebo stromy po svém „dolaďují“. Nechybí samozřejmě tisíce světýlek, skleněné ozdoby a královské dekorace, včetně sametových korunek.

Štědrý den společně na venkově

Vánoční svátky tráví královská rodina tradičně na rozlehlém venkovském sídle v Sandringham House v Norfolku (Velikonoce pak slaví pravidelně na hradě Windsor). Členové rodiny se sem sjíždějí během Štědrého dne. A to postupně a v přesně daném čase – podle toho, jaké je jejich postavení. Pořadí je vzestupné, nejprve se tedy objeví nejmladší členové, jako poslední přijíždí následník trůnu, letos tedy princ William s chotí – princeznou Catherine. Král bude na místě již pár dní předem, aby dohlédl na přípravy.

GALERIE: Královna Alžběta, milovaná babička a prababička. Podívejte se na dojemné fotky s vnoučaty plné emocí

Odpoledne se všichni sejdou u jednoho stolu na „čaj o páté“, kdy děti s radostí dozdobí vánoční strom. Princové George a Louis a princezna Charlotte tak mají jedinečnou příležitost předvést svůj kreativní talent. A dělají to prý s obrovskou chutí. Nepomůže jim bohužel malý Archie, princ Harry a manželka Meghan totiž už předem oznámili, že návštěvu Británie ani o letošních svátcích nemají v plánu.

Krůta a kaštanové pyré k večeři

Štědrovečerní večeře se nese v honosném a slavnostním stylu. Samozřejmostí je velká večerní toaleta pro dámy a smoking pro pány. Skvostná tabule se prohýbá pod dobrotami, které zbožňují všichni přítomní, nechybí samozřejmě pečená krůta, klobásky obalované ve slanině, kaštanová nádivka a kaštanové pyré, také pečená zelenina, gratinované brambory, vánoční puding se sušeným ovocem a další lahůdky od nejlepších královských kuchařů. Veškeré sladké cukroví a dokonalé kořeněné perníčky chystají cukrářky již od začátku prosince.

Před nadílkou sklenka brandy

Během večeře i po ní se údajně popíjí třešňová brandy a domácí jablečný cider, který má rád hlavně princ William. Po večeři následuje společné rozbalování dárků, kdy se rodina prý často pěkně odváže. Královnin bratranec vikomt Linley to prý popsal jako "totální vřavu". Když jsou pak děti uloženy do postýlek, zábava pokračuje, hrají se například společenské hry, a to klidně do půlnoci. 

GALERIE: Královské děti umí zlobit i pořádně dovádět. Takhle je fotí vévodkyně Kate

Mše a vánoční oběd jen pro zvané

Na Boží hod vánoční 25. prosince vyrážejí členové královské rodiny každoročně do místního kostela na vánoční mši. Tedy spíše rovnou na dvě. První je soukromá, druhé se můžou zúčastnit i další lidé. Ti jsou ovšem již předem pečlivě vybráni. 

Po dopolední mši se pořádá tradiční vánoční oběd pro pozvané hosty. Ten se letos údajně ponese ve výrazně skromnějším a komornějším duchu a bude s menším počtem vybraných hostů.

Královská drobotina je při recepci „uklizena“ do dětského pokoje, respektive připravené herny. Odpoledne by měl podle staré tradice pozvat nový král své hosty na šálek čaje a vánoční dort, pro zájemce pořádá hon na bažanty. Širší rodina pak na panství přijíždí popřát šťastné svátky až o den později, na druhý svátek vánoční.

Jelikož se poměrně nedaleko od Sandringham House nachází venkovské sídlo prince a princezny z Walesu, Kate a William se společně s dětmi posléze přesunou na své panství, kde zůstávají po celý čas vánočních prázdnin a užívají si společné rodinné chvíle v ústraní.

Spolu o Vánocích

Královský palác potvrdil, že letos opět, již podruhé, vystoupí princezna Catherine ve Westminsterském opatství v rámci bohoslužby Together At Christmas (Spolu o Vánocích). Loni svou hrou na klavír překvapila a potěšila miliony lidí po celém světě, když doprovodila Toma Walkera při písni For Those Who Can't Be Here. Záznam vystoupení a bohoslužby bude vysílat britská televize na Štědrý den.

Témata: Vánoce, Rodina, slavné děti, Královská rodina, svátek, monarchie, Pravnoučata, Princezna Diana, Advent, Vánoce 2022, Styl, Dárek, prababička, Princ George, královna Alžběta, Princ William, Následník trůnu, Král, Princ Harry, Stromek, princ Charles, Británie, Vévodkyně Kate, toaleta, Krůta, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat