Maminka.czDětský jídelníček

Jak by měla vypadat ideální svačina do školy podle Margit Slimákové?

Tereza Víchová vas 13.  10.  2023
Nový školní rok je v plném proudu a možná už vám docházejí nápady, co připravovat svým dětem ke svačině. Že namazaný rohlík se šunkou skončí často v koši? Pak to zkuste jinak! O tipy a rady se ve videorozhovoru podělila specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Při rozhodování o tom, jaké svačinky dělat, berte v potaz velikost a složení snídaně i věk dítěte a jeho potřeby. „Na prvním stupni těm malým dětem, zejména holčičkám, když mají dobrou snídani a ve školní jídelně oběd, často stačí jedno jablko nebo pár kousků sušeného ovoce nebo v zimě pár oříšků. Nepotřebujeme dělat žádnou jinou velkou svačinu,“ říká Margit Slimáková.

Jiná situace nastává u starších dětí, zejména u kluků, nebo u intenzivně sportujících dětí. Ty potřebují výživnější svačinu a opět by se mělo vycházet z toho, co dítě jedlo ráno před odchodem do školy. „Když byla k snídani nějaká ovesná kaše, tak nebudeme dělat nic sladkého, nebudeme dávat müsli tyčinky, ale uděláme třeba tortillu s fazolovou náplní nebo s guacamole, něco takového zajímavého, k tomu pár proužků zeleniny. Naopak když k snídani má dítě vajíčka nebo nějakou pomazánku, tak na svačinku může mít třeba ve skleničce právě ten dezertík, ve kterém nebude cukr, ale třeba zakysaná smetana s ovocem, s oříšky, s čokoládovou polevou… To všechno je možné,“ vysvětluje Margit Slimáková.

Proč je důležité zapojit do přípravy děti? Jaké svačiny hrají u dětí prim? Máme přizpůsobovat svačinu ročnímu období? Podívejte se na video v úvodu článku.

Svačina pro školáky. Všechno, co potřebujete vědět, a šikovné nápady a triky navíc

Témata: Jídelníček, Výživa a stravování, Dětský jídelníček, jídlo, Děti a jídlo, Nejlepší video, Snídaně, Děti, Prevence, Rohlík, Rada, Šunka, Svačina, Margit Slimáková