Maminka.czLáska a vztahy

Jak být rodiče a zároveň partneři? Zaručené rady od odborníků z praxe

Hana Langrová 14.  2.  2023
Když se staneme rodiči, chceme v tom být pochopitelně co nejlepší a zapomínáme, že právě společná harmonie a láska přivedly na svět naše dítě. Zeptali jsme se odborníků, jak si rodičovstvím nepokazit partnerství.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Příchod miminka na začátku oba rodiče, a co si budeme povídat, hlavně maminku maximálně zaměstnává a na partnerství leckdy nezbývá tolik času a energie. „Dítě je středobodem našeho světa. Je to svým způsobem přirozené a zákonité. Ale ani v těchto začátcích bychom neměli zapomínat na sebe samotné a na nás dva,“ připomíná psycholožka Jitka Douchová.

VIDEO: Jak v sobě probudit po mateřství ženství?

Mít se rádi nestačí

Terapeut Michal Bartoš říká, že v každém vztahu je potřeba mít plán a vize, co od společného života, ale i od rodičovství a partnerství chceme. „Mít se rádi nestačí. Měli bychom vědět, kam naše partnerství směřuje, co chceme spolu zažívat. Mít se spolu na co těšit. Nejde jen o zážitky, jde i o společnou tvorbu – zahradu, domov, společné koníčky a podobně,“ říká autor knihy Smysluplné vztahy, kterou napsal společně s manželkou Michaelou. Ta doplňuje, že situace, ve kterých se s partnerem potkáváme, musí mít prioritu a měli bychom jim dávat prostor v každodenním časovém rozvrhu: „V dnešní době chceme vše, chceme zde být téměř 24 hodin pro dítě, mít skvělé partnerství, do toho se chceme realizovat. Nelze ovšem sedět na více židlích najednou. Je potřeba si v životě utvořit priority.“

Jste spolu šťastní? Tři klíčové zásady zdravého partnerského vztahu!

Nebavte se jen o dětech

Jak dítě roste a vyvíjí se a odpadají premiérové situace, je prostor pracovat na společném vztahu. „Na našich sezeních se dětem věnuje maximální prostor. Pokud jsou klienti zahlceni problémy kolem dětí, často jim připomínám, že nejsou jen rodičovský pár, ale zrovna tak partnerský pár. Společně pak nazpět hledáme cestu k nim samotným,“ popisuje psycholožka Jitka Douchová. Důležité je podle ní nespadnout do stereotypu v rámci komunikačních témat okolo dětí, ale povídat si i o sobě, o jiných tématech, která nás zajímala dřív a která jsme sdíleli v bezdětné etapě. Zároveň nacházet nová společná témata a zájmy, i když se zdá, že na to není v běžném každodenním životě a při péči o potomky čas.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak si najít čas na čas ve dvou?

Intimní život není jen sex!

Jde skloubit péči o děti a partnerskou lásku?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Láska a vztahy, Časopis Maminka, Mateřství, Rodina a vztahy, Rodičovství, Chování a vztahy, Rodiče, Sex, partner, partnerka, Zář, Part, Utváření, Děti, Michaela, PhD, Rada, Rod, Jitka Douchová, Vztah, Láska, Partnerství, Potřeba