Maminka.czSpoření

Jak být ve stáří za vodou? Spořte dětem od narození!

redakce 12.  12.  2024
Důchodový systém se neustále mění a budoucí finanční jistota dnešních dětí je spíše nereálná. Proto by mělo být zajištění stabilního penzijního příjmu pro vaše potomky klíčové. Proč spořit dětem od narození a jaké to má výhody? Zeptali jsme se odborníka na penzijní spoření z platformy ZaVodou by Conseq.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zeptali jsme se odborníka na penzijní spoření z platformy ZaVodou by Conseq, odpovídá marketingová ředitelka Ilona Ledvinková. 

Co je to dětské penzijní spoření a jaký je jeho hlavní účel?

Dětské penzijko je vlastně klasické doplňkové penzijní spoření, které je možné sjednat i dětem. Jeho hlavním účelem je vytvoření tzv. finančního polštáře na stáří. A stejně jako u penzijního spoření pro dospělé je možnost na něj čerpat státní příspěvky – a to až 340 Kč měsíčně. Přestože je jeho cílem hlavně finanční rezerva pro stáří, umožňuje vybrat v 18 letech až 1/3 prostředků, za předem splněných podmínek, třeba na studia.

Kromě vytvoření rezervy je penzijko také skvělou formou, jak děti finančně vzdělávat. Učíte je díky tomu, že odkládat si peníze stranou je normální součást života a že budoucnost je hlavně v našich rukách.

Proč je skutečné výhodné dětem spořit?

U penzijka platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Většina lidí má pocit, že důchod je daleko, a tak mají na spoření na stáří ještě mnoho času. Ale opak je pravdou, pokud začnete spořit na důchod ve 40, musíte si odkládat už relativně vysoké částky, abyste si vytvořili do důchodu dostatečný polštář. Pokud vám ale rodiče začnou spořit již v dětství, stačí si odkládat pár set korun, které se vám v důchodu promění v miliony. Za tím stojí hlavně efekt tzv. složeného úročení, díky kterému se vám zhodnocují nejen vaše vklady, ale i již dosažené výnosy.

Jaké jsou tedy výhody penzijního spoření pro děti?

Asi nejznámější výhodou jsou již zmíněné státní příspěvky, které dostanete (nebo dítě), pokud si spoříte alespoň 500 Kč měsíčně. Maximálně si můžete přijít až na 340 Kč měsíčně při příspěvku 1 700 Kč. Daňové odpočty se dětí sice netýkají, ale jakmile začnou v dospělosti pracovat, mohou si ze základu daně odečíst až 48 000 Kč ročně.

U penzijního spoření ZaVodou navíc nabízíme bonus za věrnost – čím déle u nás spoříte, tím větší bonus na konci penzijního programu získáte. A u dětí není problém dosáhnout na statisíce i více. Třeba při průměrném příspěvku 1 800 Kč měsíčně (a to nebereme v potaz potenciální příspěvky zaměstnavatele v budoucnu), se bonus může vyšplhat i nad milion korun.

Hlavní výhodou ale zůstává to, že svým dětem předáte slušný základ pro jejich další spoření na důchod a díky vám budou moct prožít stáří důstojně a v pohodlí.

V neposlední řadě, jak už jsme zmínili, je to skvělá příležitost, jak zvyšovat finanční gramotnost svých dětí a učit je zodpovědnosti za svou budoucnost.

Od kolika let mohou rodiče dětem založit takové spoření?

Klidně od narození. Jak jsem již zmínila, čím dříve, tím lépe, ale i pokud je váš potomek na střední nebo vysoké škole, rozhodně není pozdě. Tím, že se nejedná o speciální produkt pro děti, ale o možnost sjednat klasické penzijko i dětem, není to věkově omezeno. Jediný rozdíl je v tom, že do 18 let jej musíte za dítě sjednat vy, v 18 si ho již sjednává on sám.

To, co rodiče na „penzijku“ nejvíce zajímá, není státní příspěvek, ani daňové odpočty, ale výnos neboli zhodnocení. Jak je to u vás?

Je to tak, v dlouhodobém horizontu, jak jsme již viděli na příkladech, nejvíc peněz vydělá právě zhodnocení a to i díky zmiňovanému složenému úročení. Nové penzijko má navíc oproti starému mnohem větší potenciál výnosu. Zatímco u starého penzijka musely fondy udržovat tzv. kladnou nulu a výnosy nemohly jít do minusu (což ale zároveň znamenalo, že častokrát neporazily ani inflaci, jelikož musely investovat velmi konzervativně), u nového penzijka máte možnost výběru z několika strategií, které investují do různě rizikových účastnických fondů. Ty už se sice v případě poklesu trhů můžou dostat krátkodobě do záporného zhodnocení, v dlouhém horizontu ale dosahují opravdu zajímavých výnosů. Například náš Conseq globální akciový účastnický fond je dlouhodobě nejvýnosnějším penzijním fondem na trhu a od svého založení do konce roku 2023 dosáhl průměrného ročního zhodnocení 7,49 %.

Existují nějaká rizika nebo nevýhody u penzijního spoření pro děti? Na co by si měli rodiče dát pozor?

Penzijní fondy nejsou spořením v pravém slova smyslu, jedná se vlastně o investiční produkt a s tím se pojí stejná rizika, jako u klasických podílových fondů. Může se tedy stát, že některé měsíce nebo roky bude jejich výkonnost záporná. Penzijko je ale dlouhodobý produkt a v dlouhém horizontu se tyto ztráty vyrovnají. Pokud totiž chcete dosahovat zajímavých výnosů, je vždy nutné postoupit určité riziko. Vy si ale můžete vybrat, jak velké toto riziko chcete podstoupit tím, jakou strategii si vyberete – nabízíme strategii konzervativní, vyváženou nebo dynamickou.

Penzijko ZaVodou nabízí i možnosti, jak ochránit prostředky před případnou ztrátou. Naše penzijní strategie využívají tzv. strategii životního cyklu, která deset let před koncem programu začne vaše prostředky přesouvat do méně rizikových aktiv, aby nebyly ohroženy výkyvy těsně před plánovaným výběrem.

Jak dlouho je potřeba spořit, aby bylo toto spoření efektivní?

U penzijka platí čím dříve, tím lépe. Neznamená to ale, že pokud vám je 40 a ještě si na penzi nespoříte, že už to nemá smysl. Jen je třeba počítat s tím, že když si budete posílat měsíčně 500 Kč, žádný boháč z vás v důchodu asi nebude. Nejlepší je spočítat si vše v naší online kalkulačce, kde uvidíte, o kolik si přibližně můžete přilepšit při konkrétní měsíční úložce.

Jak tedy penzijní spoření pro děti založit krok za krokem?


Je to jednoduché a zvládnete to online z pohodlí domova – potřebovat k tomu budete jen vaše doklady a rodný list dítěte. V našem online formuláři vám navíc pomůže chatbotka Ellie, která je vám k dispozci 24/7 a kdykoli zvládne poradit.
Důležitý je fakt, že penzijko dítěti může založit pouze jeho zákonný zástupce. Posílat na něj peníze ale může už kdokoli, třeba i babičky a dědečci.

 

Témata: Domácnost, Finance, Peníze a kariéra, Finanční poradce, Spoření, kapesné, Úrok, Inflační brzda, Příspěvky na děti, Strategie, Výnos, Důchod, Příspěvek, Conseq, Stáří, Narození, Děti