Maminka.czMaminka v porodnici

Vážit miminko po každém kojení je zastaralá praxe. Kdy přibere po porodu? Odpovídá primářka novorozeneckého oddělení

Tereza Víchová 6.  9.  2022
Tak maminko, po kojení hned zvážit miminko, kolik vypilo! V některých porodnicích je desítky let používaná praxe stále realitou. Při natáčení seriálu Maminka v porodnici jsme se zeptali odbornice, jaký na to má názor. Vysvětlila nám také, jak je to se ztrátou hmotnosti miminka po porodu a kdy přibere.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

U každého miminka po narození dojde k úbytku hmotnosti. „Průměrně se rodí děti s hmotností 3,5 kila, i když postupně se toto číslo zvyšuje,” uvádí primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová. „Donošené děti mívají 2,5 až 5 kg, to rozmezí je široké. Pokud hovoříme o úbytku, uvádí se v procentech.”

Jaký je normální váhový úbytek miminka po porodu?

  • Do 10 % porodní hmotnosti
  • Nad 13 % úbytku už je třeba větší kontrola, může dojít k dehydrataci

Váhový úbytek má několik důvodů: v podkoží miminka je spousta vody, která z těla odchází. Střevo je naplněné smolkou a té se tělo zbaví. Miminka také dýchají a pláčou – i tím dochází ke ztrátě vody z těla.

„Maminky mívají strach, že jejich dítě ztrácí na váze, a jsou překvapené, že ubývá, i když už mají mlezivo nebo mateřské mléko,” popisuje typické situace primářka Dokoupilová.

Maminka v Porodnici Hořovice: Jak úspěšně zahájit kojení? Bonding není záruka

Kdy děti po porodu přiberou?

  • Většina dětí nad 3 kg porodní hmotnosti přibírá od 4. do 6. dne
  • Drobnější děti přibírají až koncem prvního týdne života

Co si paní primářka myslí o vážení po každém kojení a jaká je praxe v Hořovicích? Může jít maminka s dítětem domů, až když miminko přibere, nebo za jakých okolností? Podívejte se na videorozhovor.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Rozhovor, Novorozenec, Porodnice, Miminko, Kojenec, Kojení, Děti, Nemocnice Hořovice, Hmotnost, Maminka, Hořovice, Novorozenecké oddělení, Praxe, Milena Dokoupilová, Vaz, Primářka, Milená Dokoupilová