Maminka.czPředškolák

Jak... cestovat letadlem s dětmi?

Jana Benešovská 16.  7.  2012
Jak... cestovat letadlem s dětmi?
Chystáte se letos na dovolenou pohodlně letadlem, ale i tak máte obavy, jak to vaše rodina, hlavně děti, zvládnou? Žádnou paniku! Stačí se dobře připravit a můžete se bez obav vydat třeba na druhý konec světa!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Myslete dopředu

Na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet už při rezervaci a pořízení letenky, kdy do rezervačního systému zadáváte údaje o tom, že cestujete s dítětem, a všechny požadavky s tím spojené. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants (0-2 roky), a děti (2-12 let). „Novorozenec i dítě mají nárok na stejný počet i váhu zavazadel jako dospělý, což vám dá dostatek prostoru pro veškeré vybavení, které dítě bude během cesty potřebovat - plíny, vlhčené ubrousky, dudlíky, lahvičky, hračky, knížky,“ říká Petr Duchek, obchodní ředitel British Airways pro střední a východní Evropu. Zdarma máte i přepravu kočárku. Odevzdáte ho těsně před vstupem do letadla a hned po přistání ho zase dostane zpět.

Ptejte se na možnosti

Jestliže máte miminko, u některých leteckých společností si s sebou můžete vzít na palubu autosedačku. Zeptejte se ale raději předem, za jakých podmínek autosedačku akceptují. Dítě do dvou let cestuje na zlevněnou letenku, nemá s ní však nárok na vlastní sedadlo. Mělo by tedy cestovat u rodiče na klíně. Pokud však není let přeplněný, ve většině případů vám autosedačku povolí. Jestliže ale chcete mít stoprocentní jistotu, kupte si i pro miminko plnohodnotnou dětskou letenku. U starších dětí zase můžete využít službu s názvem „nedoprovázené dítě“. „V rámci ní si dítě na letišti přebere odpovědný pracovník, který jej provede odbavením i kontrolami a poté předá letušce. Po přistání letuška dítě předá pracovníkovi cílového letiště a ten jej doprovodí k rodinnému příslušníkovi nebo jiné určené osobě,“ říká Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. Tato služba bývá placená, buď příplatkem k ceně letenky, nebo se na doprovázené dítě vztahuje dospělý tarif bez dětské slevy.

Bez kontrol to nejde

Ani když cestujete s kojencem a potřebujete pro něj sunar nebo jiné věci, není důvod k panice. Pro dítě si můžete vzít cokoli a v jakémkoli množství. Jen musíte počítat s tím, že vás celníci požádají, abyste to vy nebo dítě ochutnali, takže je lepší mít vše v nádobách, které lze otevřít a znovu zavřít. Nepraktické je proto brát pro dítě třeba jogurt, protože vás ho celníci zřejmě nechají načít. Lepší jsou tak uzavíratelné přesnídávky. Pokud jde o let samotný, neváhejte požádat posádku, ať vám mléko nebo jiné potraviny pro dítě ohřejí, personál vám většinou rád vyhoví. Na dlouhých letech nabízí řada společností také speciální dětské menu zdarma, které je však třeba zarezervovat si už při koupi letenky, nejpozději pak 48 hodin před odletem.

Využijte výhod

Pokud vaše dítě nebo vy berete léky, ani ty nejsou problém. Pamatujte však, že různé sirupy by měly být v lahvičkách do 100 mililitrů. Jestliže u sebe potřebujete mít větší dávku, budete muset předložit potvrzení od lékaře. Stejně tak v případě, že je někdo z rodiny diabetik, a musíte mít tedy u sebe během letu ampule a injekční stříkačku. Při pořizování letenek se ptejte na všechny možné výhody. Například cestujete-li s malým dítětem (do 10 kilogramů) na dálkových letech British Airways, vyplatí se při rezervaci letenky zdarma požádat o sedačku v první řadě. Ta je vybavena malou vaničkou, do které své dítě můžete uložit.

Témata: Kojenec, Děti, Předškolák, Školák, Batole, Časopis Moje psychologie, Stejný počet, Pracovní cíl, Čest, Letuška, Dlouhý let, Let, British Airways, Jak, Dětské menu
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Maminky, zavřete oči! Tyto šílenosti vymýšlí tatínci, když hlídají své ratolesti
redakce
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie