[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
SOS dětské vesničky jsou ve své podstatě velmi unikátní zařízení. Opuštěné děti a jejich matka – pěstounka se vlastně potkávají na půli cesty. Ve vesničce dostane každá matka – pěstounka k užívání dům, do kterého přichází „její“ děti. A to jak jednotlivci, tak sourozenecké skupiny. Společně budují nový domov, pevné zázemí a skutečnou rodinu, která je pro všechny zúčastněné pevným odrazovým můstkem do plnohodnotného života.
Práce matky – pěstounky je těžká, duševně i fyzicky náročná, ale zároveň velmi naplňující. SOS dětská vesnička svým pěstounům (přijímány jsou i manželské páry) ale poskytuje veškeré zázemí a pomoc, která je pro výkon tohoto povolání potřeba. Pěstouni se mohou zcela spolehnout na ostatní náhradní rodiče, na pedagogy a psychology, kteří s nimi život ve vesničce sdílí.
Pokud jste rozhodnuti spojit svůj život s opuštěnými dětmi a splňujete všechny potřebné náležitosti – je vám mezi 25 – 45 lety, jste morálně bezúhonní, vlastníte alespoň výuční list a jste odolní vůči stresu, kontaktujte národní kancelář v Praze. Budete pozváni k prvnímu nezávaznému pohovoru, během kterého si ujasníte náplň práce matky-pěstounky. Národní poradkyně vám objasní všechny aspekty chodu SOS vesničky a odpoví i na veškeré vaše dotazy.
Následuje psychologická diagnostika a navazující individuální práce s psychologem – průvodcem, zaměřená na osobnostní rozvoj i přípravu na vstup do SOS vesničky. Tento průvodce je velmi důležitý – zůstává se zájemci až do okamžiku, kdy definitivně převezmou roli pěstounů a je pro ně jakýmsi důvěrníkem a rádcem, na kterého se můžou během celého přijímacího procesu obrátit s jakýmkoliv dotazem.
…musíme učinit profesi matky – pěstounky v SOS dětské vesničce atraktivní jak v intelektuálním, tak i v duchovním smyslu. Tím vytvoříme novou moderní ženskou profesi podobnou profesi zdravotní sestry nebo sociální pracovnice.“ Hermann Gmeiner, zakladatel SOS dětských vesniček
Vybraní zájemci se dále zúčastní kursu, který zahrnuje všechna důležitá témata, např. specifika pěstounské péče, základy vývojové psychologie, práce s týranými či zneužívanými dětmi, deprivace, ale také sebezkušenostní část. Teprve po absolvování teoretické přípravy vstupují vhodné kandidátky do konkrétní SOS dětské vesničky na 6měsíční praxi a jsou zaměstnány na pozici kandidátky („rodinné asistentky“). Pod dohledem zkušené matky – pěstounky a s pomocí odborného týmu a ředitele vesničky se připravují na život zde, zvládání běžných denních povinností a na péči o děti.
Pokud vše proběhne dobře a kandidátka je pevně rozhodnuta vstoupit do SOS dětské vesničky jako matka – pěstounka, hledají se děti umístěné v ústavní péči, pro které by byla vhodnou náhradní maminkou.
Možná ano, ale všechny kroky jsou nezbytné pro budoucí život dětí i kvalitní fungování nové pěstounské rodiny. V SOS dětských vesničkách totiž mají děti příležitost rozvíjet přirozené rodinné vztahy, neboť často žijí v rodině spolu se svými biologickými sourozenci, obklopeni péčí a láskou matky - pěstounky, která jim vytváří skutečné rodinné zázemí. Díky tomu získávají děti z SOS dětských vesniček lepší představu o fungování rodiny a udržování rodinných vztahů. Do svého života si pak odnáší dobře zafixované návyky, které budou potřebovat, aby jednou mohly sami založit svou rodinu a hrát roli odpovědných rodičů.