[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Trénink hygienických návyků bývá během zimy i jara poněkud komplikovanější než v létě. Léto je v tomto směru velmi vstřícné a otvírá nám svou hřejivou náruč plnou sluníčka, pohody u vody a také času, který v létě plyne poněkud pomaleji.
Máte-li tedy doma čilé batole, které se po světě rozkoukává již déle než půldruhého roku, pravděpodobně plánujete, že letní období využijete k nácviku čistoty – ostatně to v tomto věku doporučují i mnozí odborníci.
„Výchova k tělesné čistotě by měla začít u dítěte nejdříve v průběhu roku a čtvrt až roku a půl jeho věku. Je to věk, kdy dítě chápe, co se od něj vyžaduje, učení je tedy ze strany dítěte vědomé. Vůlí v tomto věku dovede také ovládat svěrače a pochopí také slovní pokyn ze strany dospělého,“ tvrdí například v jedné ze svých publikací populární dětská psycholožka Ilona Špaňhelová.
Ale protože všechny děti nejsou stejné, doporučuje psycholožka, aby rodič provedl před „akcí“ nenápadný průzkum, zda je dítě na učení opravdu zralé: „Jako zkoušku, zda už s tímto nácvikem má rodič začít, nebo ne, může rodič provést to, že zjistí, zda je dítě schopno vykonat nějaký obtížnější úkol.
Například dítěti řekne: ,Běž prosím za tatínkem a dones mu tužku, která je na stole.̒ Dalším kritériem je, že dítě dovede udržet větší množství moče čili se počurá méně často za den, ale ve větším množství. Pokud tato dvě kritéria dítě umí splnit, může rodič začít s učením dítěte na nočník.“
Pokud se vám zdá, že je vaše batole připraveno pokusit se zbavit mnohdy skutečně těžkého zaváží, které s sebou nosí, kudy chodí, máme pro vás několik letních tipů od zkušených maminek, odborníků a dokonce i od severoamerických indiánů.
Některé indiánské kmeny v Severní Americe prý dříve praktikovaly velmi jednoduchý způsob vědomého vykonávání potřeby. Do dvou let věku dítěte jej dospělí nechali odkládat „jeho poklady“, kde chtělo. Ve dvou letech malého indiánka vzali stranou a vysvětlili mu, kam má chodit vylučovat – a hotovo, to bylo vše.
Světe div se, tato metoda fungovala. Pravidla byla jasná a celá komunita je dodržovala. I někteří současní rodiče tuto metodu praktikují; dlouho nic neřeší, pak vše vysvětlí, „zabaví“ pleny, vyzbrojí se trpělivostí a úklidovým náčiním a vyčkávají. Trvalý úspěch se údajně dostavuje během několika (náročných) dní.
Video: Podívejte se, jak tatínek "nezvládá" přebalování