Maminka.czDěti a mateřství

Jak dlouho by měly děti spát?

Potíže se spánkem jsou jedním z nejčastějších problémům, se kterými se rodiče potýkají. Velmi často jsou diskutovány na internetu a rodiče kvůli nejrůznějším obtížím s dětským spánkem navštěvují odborníky.
13. 7. 2011
Jak dlouho by měly děti spát?

Málokdo si stěžuje na to, že jejich dítě spí víc, než je obvyklé. V těchto případech ho většinou nechají a jsou rádi, že mají více času na sebe, domácnost, práci či vlastní spánek. Problém bývá většinou opačný, tedy, že spí málo. Buď je potíž s nočním spánkem, kdy se děti často budí, večer špatně usínají nebo jsou ráno čilé až moc brzy. Obtíže jsou někdy i s denním spánkem, kdy dítě podle rodičů spí méně, než by mělo.

DOPORUČUJEME: Budiž ticho! Test zařízení, kvůli němuž děti přestávají plakat

Kolik by tedy dítě mělo spát denně hodin? Existují různé tabulky, které Vám ukáží vhodnou délku spánku u dítěte v jednotlivých měsících. Jsou však jen velmi orientační a mnohdy se značně liší v závislosti na autorovi. Můžeme se tak někde dočíst, že šestitýdennímu miminku stačí třinácti hodin spánku denně a jinde, že norma je až kolem devatenácti.

Pravda je taková, že toto široké rozpětí do značné míry kopíruje realitu. Zatímco někteří novorozenci a kojenci mimo kojení vlastně jen téměř spí, jiní si během dne nenechají nic uniknout a přes den spí třeba jen hodinu nebo dvě.

Rodiče by se tedy neměli stresovat délkou spánku svého potomka, neboť téměř vše je normální. Více by se měli zaměřit na pravidelnost spánkového režimu. Je například poměrně jedno, zda dvouleté dítě chodí spát po obědě na třicet minut nebo tři hodiny, důležité je, aby okolnosti usínání byly každý den co nejvíce stabilní – načasování jídla, místo usínání, míra světla v místnosti a v neposlední době stejný čas, kdy je dítě do postýlky ukládáno. To vše napomůže klidnému usínání i spánku, ať už trvá jakkoliv dlouho.

Novorozenci a mladší kojenci často ještě nejsou schopni si udržet nějaký pravidelný režim. Jelikož jedí i v noci, rozdíl mezi dnem a nocí se jim do značné míry stírá. Nicméně už klidně od narození můžeme dítěti v orientaci v denní době napomoci tím, že když se bude kojit přes den, bude světlo a maminka si s ním bude povídat a po kojení si budou spolu hrát. Naopak v noci sice dostane dítě mlíčko, ale bude zhasnuto a po napapání půjde opět zpátky do postýlky.

Kolem půl roku už by mělo dítě přecházet na pravidelnější režim, většinou se jedná o jedno dopolední a jedno odpolední spaní. To dětem vydrží do roku až dvou, kdy se postupně přechází k jednomu spaní po obědě. Popolední spaní se praktikuje i ve školce, ale některé děti již od tří let po obědě neusnou a není důvod je k tomu nutit.

Úkolem rodiče je tedy především nastavit co možná nejpevnější rytmus, který ale bude odpovídat aktuálním potřebám dítěte. Není dobré nutit děti do spaní, když se jim nechce, ale na druhou stranu je nenechávejte „odpadnout“ na koberci nebo v obývacím pokoji u televize. Mějte na paměti, že extrémně unavené dítě se vám bude uspávat paradoxně mnohem hůře než dítě ospalé pouze lehce.

Málo spavým dětem většinou spánek pro vývoj nechybí, bývají čilé, aktivní a bez problému prospívají. Kdo s tím má problém, jsou však často rodiče. Pořádně se nevyspí a přes den nestihnou v době krátkého spánku potomka pořádně nic udělat. V konečném důsledku tedy snížená potřeba spánku u dítěte často nenaruší jeho vývoj, ale spíše vztahy s rodiči.

Témata: Děti, Jednotlivý měsíc
Mohlo by vás zajímat
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?
Nádherné adventní věnce. Inspirujte se nápady pro rok 2017
Zvládla jsem operaci apendixu v těhotenství
Nákupy s Maminkou přišly do Hamleys podpořit také slavné maminky se svými dětmi

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu