Maminka.czBatole

Jak dlouho vlastně kojit? Aneb nic se nemá přehánět

9. 3. 2013
Jak dlouho vlastně kojit? Aneb nic se nemá přehánět
Z jedné strany hřímá Světová zdravotnická organizace, z druhé doporučuje pediatr, se svou troškou do mlýna přichází i zkušené (nebo alespoň zkušeně se tvářící) kamarádky, radu si neodpustí ani tchýně (která děti nekojila), nakonec přijde ke slovu internet, časopisy, reklamy…

Co je úžasné a příjemné pro dítě, nemusí být do všech detailů skvělé i pro jeho maminku – a naopak to platí samozřejmě také. Ve většině situací bývá tedy nutné najít nějaký rozumný kompromis. Tříletému rošťáčkovi může být sice velmi příjemné a dokonce i zdraví přínosné, když si na hřišti odběhne z prolézačky, vyhrne mamince triko a obslouží se, nicméně není-li maminka otrlá a velmi přírodně zaměřená osoba, možná by svému 15 kilovému drobkovi raději nabídla láhev s čajem.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Poševní výtok: kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?

Doporučení Světová zdravotnická organizace (WHO)

Na oficiálních internetových stránkách Laktační ligy se dočtete, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF) doporučují výlučné kojení po dobu šesti měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 let věku dítěte. Odborníci se dále shodují v tom, že objevuje-li se v rodině alergická zátěž, je velmi vhodné pokračovat ve výlučném kojení až do 7. až 8. měsíce života miminka. V tomto případě je však podmínkou, že dítě při výlučném kojení dobře prospívá.

Nešlo to? Kupte si tlustou černou fixu!

Diskutovat s předními světovými odborníky není na místě, o zdravotních i citových bonusech kojení bylo již napsáno mnoho. Bez potíží kojící maminky mohou být spokojené, že vše zvládají dle aktuálních doporučení, maminky, jež nekojí, nebo kojí s problémy, se však často ocitají pod velkým tlakem. Kde najít onen kýžený průsečík? Zkrátka udělejte maximum toho, co je ve vašich silách: nebojte se ptát už v porodnici, nerozpakujte se kontaktovat nejbližší laktační poradkyni nebo tzv. podpůrnou skupinu matek, zavolejte na horkou linku kojení. (Kontakty najdete na www.kojeni.cz.)

ČTĚTE TAKÉ: Nejluxusnější kočárek na světě – připravte si 60 000

Bylo-li vám pomoženo a kojíte již 6 měsíců, jste úžasná! Dala jste svému dítku skvělý základ. Pokud se i přes nelehké hledání příčiny nepodařilo problém vyřešit, vězte, že i vy jste neméně úžasná! Proč? Vždyť jste pro své miminko udělala maximum. Hlad vám zkrátka pomůže utišit v současnosti již kvalitní mléčná výživa. Mateřské teplo, pohlazení a blízkost milující osoby zprostředkujete již „levou zadní“. A pozor, žádné výčitky nejsou na místě! Budete-li si neustále něco vyčítat, budete mít sklon k tomu, „ošizeného“ mrňouska bezbřeze rozmazlovat. Navíc se z vás stane osoba nespokojená a frustrovaná. Kupte si černou fixu, udělejte tlustou čáru a klidně si ten pěkný obrázek přilepte na lednici.

Přehoupl se první rok

Přehoupl se první rok života, z miminka je roztomilé batole. Většinu dětí v tomto věku již stačí nakojit před denním a večerním spaním, někdy se mateřské mlíčko šikne i jako první pomoc po nepříjemném vyšetření u doktora nebo třeba po ošklivém pádu – mnoho dětí se tak spolehlivě a rychle uklidní. Tento stav je příjemný, a pokud dítko při kojení vytrvale nepoužívá bolestivým způsobem zuby nebo maminka nemá nějaké zdravotní komplikace, není problém si kojení i nadále užívat. Jenže jak dlouho pokračovat? 6 měsíců je skvělých, 1 rok úžasný, 2 roky doporučované, ale konečná doba bude vždy kompromisem mezi potřebami děťátka a vašimi potřebami. Máte-li štěstí a vaše potřeby jdou ruku v ruce s potřebami děťátka, nemáte co řešit. V opačném případě poproste o podporu okolí a pusťte se do toho. Dítě vás potřebuje celou, ne jen vaše prsa. Cítíte-li se po boku dvouletého a staršího caparta pouze jako výdejní okýnko v kantýně či pult mléčného baru, možná je čas vyvěsit cedulku „ZAVŘENO“.

Témata: Děti, Batole, Kojení, Jak, Okýnko, Nepříjemné vyšetření, Výlučné kojení, Mléčná výživa

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Střelec Ať už vám nadřízený zadá jakoukoliv práci, tak se do ní pustíte s chutí. Už dlouho jste se v práci…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kristián, Kristian, Christian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné